Wpis z mikrobloga

#procesory #kartygraficzne #komputery #elektronika #pcmasterrace #intel #amd #hardware

Przymierzam się do upgrade'u mojego leciwego peceta. Konfiguracja:
procesor AMD Phenom II X4 965, płyta główna Asus M5A97, karta graficzna RadeonHD 6700, RAMy DDR 3- wszystko kupione ok. 5-6 lat temu. Zasilacz wymieniałem po awarii starego ok. 3 lata temu (nie chce mi się sprawdzać teraz, ale na pewno nie był z czarnej listy :D), dokupiłem rok temu talerzowy dysk twardy WD.

Pytanie, co powinienem wymienić na tę chwilę? Kompa używam obecnie głównie do przeglądania internetu i pracy biurowej, gram tylko czasem w Europa Universalis IV. Nie chcę wydawać dużo- zwłaszcza na raz, ale chciałbym też kupić coś rozwojowego- tak, żebym mógł wymienić procesor, ramy czy kartę za 3-4.

Chciałem na start kupić procesor+płytę główną i RAM. Zastanawiam się nad Ryzen 5 2600 lub i5-8400, z tego co widzę obydwa są zbliżone wydajnością. Bardziej skłaniam się ku AMD, jest tańsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)- Intel ostatnio bardzo poszedł w górę, z tego co patrzyłem ostatnimi laty wymusza on częste zmiany płyty głównej, wg. anonimowych opinii z neta ten socket jest przyszłościowy- kupię sobie jeszcze coś kiedyś do niego. Budżet- chciałbym się zamknąć w cenie procka+płyty+ramu w ok. 1300, ale jeśli bardzo dużo tym zyskam to mogę trochę dołożyć.

Btw: jak rozumiem moja stara karta graficzna będzie z kompatybilna z nową płytą główną- wiem, że będzie spowalniać wszystko, ale nie chcę wydawać na raz dużo.
  • 14
@Poemat:
Warto iść w 2x4 i w przyszłości drugie tyle czy lepiej kupić jedną kość 8 gb i potem kupować drugą, żeby mieć mieć opcję na łącznie 32 gb RAM? Czy raczej do czasu aż będzie tyle potrzebne i tak będzie konieczna wymiana reszty?
@Woody_90: Te prędkości 4x8GB i ogólnie na 4 sloty nie zawsze chyba działają tak super. Ja ostatnio przesiadłem się z 1x16GB 2400mhz na 2x8gb 3200mhz i różnica przy Ryzenie 2200G jest duża.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Woody_90: Lepiej brać 2 kości, bo przy jednej są spadki wydajności szczególnie w grach. Z tym HD6670 za bardzo sobie nie pograsz w nowsze tytuły, a do trochę starszych 8GB wystarczy. Przy zmianie karty dorzucisz dodatkowy RAM, tym bardziej, że ceny lecą w dół i ma być taniej.
@Woody_90: Tak jak napisali, ja tak samo wyczytałem, ogółem lepiej mieć dual-channel bo 4x kość czasami może powodować problemy. 2x4gb generalnie starcza jeśli nie masz 30 kart na raz w Chrome + rendering w tle i giera ( ͡º ͜ʖ͡º)