Wpis z mikrobloga

@loczyn:

Ja osobiscie nie poznalem jeszcze katolika ktory przeczytalby Biblie od A do Z


Osobiście nie uważam, że każdy katolik koniecznie musi przeczytać Biblię od A do Z. Tzn. jest to zalecane, ale np. Księga Kapłańska jest po prostu opisem obrzędów wykonywanych przez Żydów i ich praw. Nie są to informacje niezbędne chrześcijaninowi w osiągnięciu zbawienia. Na pierwszym miejscu powinny być Ewangelie i księgi pomagające zrozumieć wiarę, dopiero później księgi historyczne,
@Vivec: Robisz z igly widly. Biblia jest napisana prostym jezykiem dla prostych ludzi, ale katolicy lubia robic z siebie funkcyjnych analfabetow.

Gdyby moja religia bazowala tylko i wylacznie na jakies ksiazce to raczej chcialbym ja poznac, a nie udawac ze to tylko dodatek do niedzielnego kazania w kosciolku.
@biliard: ważna tam jest tylko ewangelia i może jeszcze niektóre listy. Reszta przede wszystkim jest niekompatybilna z Chrześcijaństwem i Judaizmem (ten drugi zaczął się kształtować dopiero w pierwszym wieku przed Jezusem)
@loczyn: powiedziałbym, że wiele tekstów do pełnego zrozumienia wymaga jeszcze pewnej wiedzy. Czytając np. mit o Gilgameszu samemu, nie załapałem wielu rzeczy o których dowiedziałem się z komentarza eksperta. Jeśli ty potrafisz takie rzeczy wyłowić samemu to raczej jesteś wyjątkiem i zazdroszczę ci umiejętności.

Dla kazdego chrzescijanina tak powinno byc, ale ze KRzK to sekta nie od dzis wiadomo.


Czemu powinno być, kto ustala reguły? Ty? Wszystkie kościoły(z wyjątkiem protestantów) poza
@loczyn: ale, ze KK biblie uformowal (synod w kartaginie), chronil, rozpowszechnil (tysiece mnichow spedzajacych cale zywota na przepisywaniu tej ksiegi) zanim komukolwiek do glowy przyszedl jakis protestantyzm to ty wiedz
@biliard: że nie ma wiele wspólnego z religią żydowską, która powstała w jakimś VI wieku p.n.e
Po prostu Jezus, a po nim faryzeusze wymyślili sobie nagle fajną religię z nagrodami i karami po śmierci i zmartwychwstaniem. Od nich i zakonu Jana Chrzciciela ten drugi Jezus wziął koncepcje, które po usunięciu elementów judaistycznych Paweł z Tarsu przekształcił w Chrześcijaństwo.
Religia przedjudaistyczna była z naszegu punktu widzenia zacofana w stosunku do perskiej i
ważna tam jest tylko ewangelia i może jeszcze niektóre listy. Reszta przede wszystkim jest niekompatybilna z Chrześcijaństwem i Judaizmem (ten drugi zaczął się kształtować dopiero w pierwszym wieku przed Jezusem)


@raczej_schizotypal: Oczywiście, że jest kompatybilna. Jezus i apostołowie odwołują się bezpośrednio do tego, co jest w starym przymierzu, rozwijają to, co starotestamentowi prorocy ledwie zaczynają zauważać. Technicznie rzecz biorąc wszystko, co chrześcijanin potrzebuje do zbawienia, jest już zawarte w starym testamencie.