Wpis z mikrobloga

@mati75: 80 mikrogram to mi xiaomi pokazuje w pokoju, bo mam okna nieszczelne

@bijotai: na zewnątrz nie da się oddechu złapać, ale tak, wszystko jest w porządku, nie znamy się, oddychanie dymem jest normalne
  • Odpowiedz
@bijotai: Bo jest. O LookO2 też już kiedyś pisałem. Ich sprzęt (a dokładniej czujniki, których używają) przy złych warunkach pogodowych (zima) mogą mieć i 800% rozrzutu. Zwłaszcza w modelach pyłomierzy bez kontroli warunków pracy toru poboru próbki (czyt. bez grzania). Ale co tam, będziesz mnie teraz wołał przy każdej okazji do gównowpisów o smogu ( ͡° ͜ʖ ͡°).

P.S.: Znalazłeś już w moich komentarzach wpis o
  • Odpowiedz
https://aqicn.org/sensor/pms5003-7003/pl/

Pierwszy link z google o jakości pomiarów czujników pm10 (musisz poczekać aż zaciągną się dane) - zobacz sobie jak bardzo rozjeżdżają się pomiary takich samych sensorów działających w tym samym miejscu przy wysokim zanieczyszczeniu. A jak wchodzą peaki to lepiej nie patrzeć. Sensory po prostu wariują. Dokładnie tego typu elementy są w miernikach LookO2 - i nie mają stabilizacji warunków mierzenia -> więc im zimniej/wilgotniej tym gorszej jakości wyniki podają.

Ale
  • Odpowiedz
@przecier666: Polecam szczególnie 2gi link - tam odnosiłem się w miarę normalnie i miałem jeszcze do tego tematu na wykopie cierpliwość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą, to jest jeszcze jeden duży problem takich mierników - o którym wcześniej chyba nigdzie nie pisałem. Mianowicie ich wiarygodność/powtarzalność pomiarów (względem samego siebie) dosyć mocno i szybko spada. Praktycznie czujniki te maja lifespan rzędu 6-12 miesięcy jeśli są wykorzystywane
  • Odpowiedz
@Bilut: To może inaczej, czy są gdzieś dostępne wiarygodne dane nawet jak nie z wielu czujników to pojedynczych dla danej części polski? Naprawdę nikt nie robi pomiarów, którym można wierzyć?

Już nawet nie chodzi o dane live.

I dlaczego w zachodniej Europie nie występują wraz ze zmianami pogody takie skoki zanieczyszczeń powietrza jak w Polsce?
  • Odpowiedz
@Line-Storm:

Prawda jest taka, że 100% wiarygodne nie. Każde dane (nawet te zbierane dobrymi czujnikami) będą w jakiś sposób przekłamane - i największym problemem będzie nie wbrew pozorom dokładność miernika, a jego usytuowanie. Żeby realistycznie zweryfikować te dane trzebaby przeanalizować położenie każdej ze stacji GIOŚ pod kątem warunków pracy - to samo tyczy się pomiarów 'na zachodzie'. Oczywiście dane z GIOŚ - co do pomiarów -są jak najbardziej wiarygodne. Stacje oficjalne, z drogim (100k za miernik) i dokładnym sprzętem dają prawidłowe dane - ale bądźmy szczerzy - jeżeli takich stacji jest kilka na województwo - to jak ich wyniki mają się do tego czym oddychamy?
Powstają teraz pilotażowe programy do wdrożenia kilkudziesięciu/kilkuset mniejszych mierników na gminę/powiat. Takich, które zapewnią dostateczną dokładność mierzenia i pozwolą lepiej modelować ew zagrożenia pyłem (a nawet namierzać kto i gdzie 'smrodzi'). Ale to są też rozwiązania, które dopiero raczkują i jeszcze wiele problemów wychodzi w praniu (np właśnie to, że praktycznie wszystkie tanie i komercyjne mierniki nie radzą sobie w jakiś tam warunkach atmosferycznych). Problemem jest też ich wytrzymałość.

Sytuacja jest wbrew pozorom dosyć dynamiczna w tym temacie i wiele gmin/województw pracuje intensywnie nad ulepszeniem swojej infrastruktury pomiarowej. Ale musicie mieć świadomość, że to są projekty i przetargi rozpisane na lata - bo wymagają ciągłego testowania
  • Odpowiedz
@Bilut: Odczyty podane przez @dzek po zweryfikowaniu na stronie GIOŚ, rzeczywiście podają kilku godziny skok CO i PM10 w tym czasie. Średnia dobowa oczywiście bliżej poziomu 30-40µg/m3 a nie 180µg/m3

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/671

Mimo wszystko, takie "CZERWONE ALERTY" mogą zachęcać ludzi do przemyślenia swojego zachowania przed wrzuceniem śmieci do pieca, czy skłonić do wymiany systemów na ekologiczniejsze.
Jak usłyszą, że dobowa średnia jest tylko lekko podwyższona to oleją temat i dalej
L.....m - @Bilut: Odczyty podane przez @dzek po zweryfikowaniu na stronie GIOŚ, rzecz...

źródło: comment_bsUYGEV5WlhgC2ClWK9SIOiLKzJPfv6W.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz