Wpis z mikrobloga

Podczas instalacji systemu operacyjnego często wpisujemy "nazwe komputera". Jak podamy "lapekFranka" to potem nazwa ta pojawia się w wielu miejscach na lanie np. firmwery niektórych routerów podają tą nazwe w tabelkach od odresów DHCP, w windowsie jeżeli się nie myle można połączyć się do SMB po ścieżce \lapekFranka\ a na linuksie właśnie udało mi się pingnąć (local)hosta przez ping nazwa_komputera. Moje pytanie jest czy stoi za tym jakiś protokół komunikacyjny czy jest to jakaś magia? Jeżeli jest to jakiś protokół, to jak się on nazywa? Jeżeli jest to magia, to czy jest to magia biała, szara czy czarna? Czy stosowanie tej magii wiąże się z możliwością otwarcia przejścia dla istot z poza czasu tudzież przestrzeni? Czy są to istoty nastawione przyjacielsko, wrogo czy poddańczo? Czy znane są przypadki wyrządzenie jakiś szkód podczas stosowania takiej magii stosującemu albo osobą lub planetą pozostającym w pobliżu?
#sieci #siecikomputerowe
  • 25
  • Odpowiedz
A jak te nazwy są resolvovane? to jest jakiś jeden protokół czy różne systemy/programy stosują odmienne podejście?


@NeooeN: Pod Windows do odnajdywania i rozgłaszania używany jest NetBIOS. Komunikacja z użyciem tego to NetBIOS over TCP/IP
  • Odpowiedz
@pinczerus: sto lat temu jak zaczynałem bawić się internetem to próbowałem dojść do tego co to jest ten NetBIOS i jakoś nie trafiłem od razu na jakieś przystępne informacje więc odpuściłem temat, tym bardziej dziękuje za wypowiedź!
  • Odpowiedz
@NeooeN: Wydaje mi się że za rozwiązywanie nazw w jednej sieci lan bez domeny odpowiedzialny jest protokół LLMNR(Link-Local Multicast Name Resolution). W skrócie wysyła on zapytanie na adres multicastowy 224.0.0.252. Np: Wysyłasz zapytanie "Kto ma adres 192.168.44.2"? Jeśli ten ktoś o tym adresie jest w sieci to wyśle mu swoją nazwę komputera (odpowiedź).
  • Odpowiedz
@Franz_Maurer: mDNS / LLMNR
MAC: 01:00:5E:00:00:FB / 01-00-5E-00-00-FC
IP: 224.0.0.251 / 224.0.0.252
Port: 5353 / 5355
Czyli mamy kolejny ciekawy protkół i to o tyle ciekawy, że niemal identyczny z poprzednim. Ale. Jak zajrzymy do RFC LLMNR to nie znajdujemy nic na temat mDNS, w RFC mDNS za to
  • Odpowiedz