Wpis z mikrobloga

Nadchodzi nowa (po części niekorzystna dla poszkodowanych) Ustawa o kancelariach odszkodowawczych.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-1011-2018/$file/8-020-1011-2018.pdf

Ustawa która reguluje kilka ważnych kwestii, jednak powoduje też zmiany niekorzystne dla poszkodowanego.

Pomijając wszelkie według mnie korzyści które niesie ta ustawa (ustalenie maksymalnej prowizji dla kancelarii odszkodowawczych, odszkodowanie wyłącznie na konto klienta), a także zmiany według mnie neutralne (zakaz akwizycji - wiele osób bez wizyty kancelarii odszkodowawczej nie wiedziałoby że w ogóle jakiekolwiek odszkodowanie im się należy), ustawa wprowadza też zmiany niekorzystne dla poszkodowanych.

Przypatrzmy się art 9 ustawy:
*_*Art. 9. Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią.**_

Co to oznacza dla szarego Kowalskiego? Że nie będzie mógł zbyć (przenieść) jakichkolwiek roszczeń związanych ze szkodą.
Mówiąc prościej:
1. Poszkodowany nie będzie mógł dokonać cesji wierzytelności za szkodę na pojeździe (sprzedać prawa do wyższego odszkodowania firmie zajmującej się skupem wierzytelnościami, otrzymując szybko procentową kwotę ,często 50% wierzytelności bez kosztownego i czasochłonnego postępowania sądowego.)
2. Poszkodowany nie będzie mógł skorzystać z bezgotówkowej naprawy pojazdu.
3. Poszkodowany w przypadku pojazdu zastępczego będzie zdany na łaskę ubezpieczyciela, nie będzie mógł szybko i prosto wynająć samochodu zastępczego od zewnętrznej firmy, która na podstawie przelewu wierzytelności ściągała pieniądze z ubezpieczalni.
4. Poszkodowany nie będzie mógł skorzystać z profesjonalnych firm zajmujących się pomocą drogową, które na podstawie przelewu wierzytelności rozliczały się z ubezpieczycielem.

Dodatkowo dużo firm związanych z punktami powyżej czeka bankructwo.

Jako ciekawostkę dodam że ustawa jest przygotowywana wspólnie z Polską Izbą Ubezpieczeń, czyli podmiotem któremu niespecjalnie zależy na tym żeby istniały firmy skupujące wierzytelności, zajmujące się odszkodowaniami, wynajmujące samochody z oc sprawcy, pomoce drogowe.

#odszkodowania #ubezpieczenia #prawo #pomocdrogowa #samochodzastepczy #autozastepcze
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

kazdy pkt tej ustawy jest niezgodny z konstytucja i prawem ue. moze niech sie wezma za firmy ubezpieczeniowe? a nie czekaj, Wszyscy którzy promują ustawe pracuja dla towarzystw ubezpieczeniowych. Adwokat Roman Kusz to Allianz Adwokat Paweł Wajda to PZU Senator Grzegorz Bierecki to TUW Skok
  • Odpowiedz
@Mecenas266 sama ustawa jest potrzebna bo rynek kancelarii odszkodowawczych to aktualnie dziki zachód. Przeczytałem ten projekt i to faktycznie bubel jeśli pod definicję doradcy faktycznie będzie się łapał mechanik, który chce nam naprawić auto bezgotówkowo. Zamknięcie tej ścieżki likwidacji to bandyctwo i mówię to jako pracownik towarzystwa ubezpieczeń.
Ustawa powinna dotyczyć jedynie roszczeń dotyczących zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Bo w tej kwestii kancelarie odczyniają największe patologie np. zgarniaja zasadzone renty lub
  • Odpowiedz