Wpis z mikrobloga

  • 1
@TakiZeMnieSmieszek załóż gumowe rękawiczki albo jak masz pewna rękę i przewodu nie dotkniesz to spokojnie lutuj. Ja nie raz łączyłem pod napięciem rzeczy i kilka raz w palca dostałem Bo nie chciało mi się napięcia zdejmować. Racja nie należy tak robić ale pisanie że można ale raz w życiu to XDDD
  • Odpowiedz
  • 1
@TakiZeMnieSmieszek Możesz śmiało lutować. Prąd tak jak woda - zawsze wybiera najkrótszą drogę, dlatego jak już kable zetkniesz że sobą, to nie ma #!$%@?, żeby chciało mu się wchodzić do lutownicy. Lutuj #!$%@? lutuj.
  • Odpowiedz
@TakiZeMnieSmieszek Transformatorowa powinna mieć izolowane uzwojenie wtórne, ale zyska ono potencjał przewodu, którego dotknie. Dlatego jak musisz lutować podłączone, rób to w gumowych rękawiczkach.
  • Odpowiedz
@TakiZeMnieSmieszek: wiele osób mówi, że się nie da. Otóż, da się. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne, ale raczej nie powinno Ciebie porazić.

1. jeśli to lutownica transformatorowa - to lutujesz na zupełnie innym uzwojeniu, a więc de facto wykorzystujesz separację elektryczną.
2. jeśli jest separacja z ad1. - lutujesz jeden przewód, więc, jeśli nie dotkniesz elementów metalowych w lutownicy, jesteś bezpieczny
3. na lutownicy, pojawi się dodatkowy potencjał, ale obwód
  • Odpowiedz