Wpis z mikrobloga

Ej głupie pytanie, można lutować gdy kable są pod napięciem 220V? Nigdy tego nie robiłem, a muszę dziś dwa przewody połączyć od dzwonka :D Przygotowałem już sobie kable pod wyłączonym prądem.
Taką mam lutownicę (swoją drogą ma już 20 lat albo niecałe 20 lat <3)
Czy to niebezpieczne i użyć jakiejś kostki?
#elektronika #elektryka
T.....k - Ej głupie pytanie, można lutować gdy kable są pod napięciem 220V? Nigdy teg...

źródło: comment_7XQjEnq21iKLEiQOCKsvCtxwOlFcOnRJ.jpg

Pobierz
  • 71
@TakiZeMnieSmieszek: Oczywiście, ze można. Wystarczy tylko zabezpieczyć odpowiednio swoje podłoże, odizolować się od "uziemienia". W innych przypadkach jeśli jest wyższe napięcie ubiera się specjalny kostium izolacyjny. Ale generalnie nie polecam jeśli wcześniej ktoś Ci nie pokazał jak to robić. Lepiej idź wyłączyć korki a potem multimetrem sprawdź czy nie pozostała na kablach jeszcze jakaś wartość.
@TakiZeMnieSmieszek: Tak teoretycznie to można, ale w praktyce zyskujesz mało, a ryzykujesz wiele, bo żeby Cię zabić może wystarczyć tylko jeden błąd i średnio sprzyjające warunki. Jeśli w ogóle zadajesz takie pytanie, to znaczy że tym bardziej nie powinieneś tego robić! Potencjalne korzyści są niewspółmierne do poniesionego ryzyka, bo zyskujesz 10min na odłączeniu/podłączeniu zasilania, a ryzykujesz swoim życiem. To trochę tak jakbyś był w zoo i upuścił batonika do klatki z