Wpis z mikrobloga

Google mi nie powiedziało, więc znowu liczę na specjalistów na wykopie. Akurat oglądam program na Animal Planet o Arktyce. No i temat zszedł na narwale i ich rogi. Czekałem cierpliwie na wytłumaczenie skąd one je mają, ale dowiedziałem się tylko, że jest to w rzeczywistości przerośnięty ząb. Myślę sobie, no okej, ale dlaczego? Po co ewolucja zostawiła taki długi ząb? Skąd, jak i po co? Próbowałem znaleźć coś na necie, ale niestety. Niczego nowego się nie dowiedziałem.

Przy okazji zastanawiam się, jakie jeszcze inne pytania bez odpowiedzi zostawiła nam ewolucja?

#ciekawostki #biologia #ewolucja #zwierzeta
  • 6
@sosiek90: ewolucja nie eweoluuje w jakims wybranym celu jak pokemony, tylko chaotycznie i losowo, wiec jesli np. taki rog nie ma wielkiego pozytku ale osobniki z genem rogu zdolaly sie rozmnozyc przed smiercia a ten bez genu rogu nie, nawet z powodu nie zwiazanego z rogiem, no to nie ma innej mozliwosci aby osobnikow z rogiem przybywalo a te bez w koncu wyginely
@auCwSlorpoaSh5TGXogPfUDhO8s9EJ99ecW

Dzięki, mirku. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Choć zawsze myślałem, że to jest bardziej ze względu na dostosowanie się do panujących warunków.

@nietopies

No właśnie nie do końca. Czasami samce używają go do walki między sobą, ale teraz rodzi się pytanie po co? Dlaczego inne ryby nie mają takiego rogu, jak to jest na przykład z ssakami?
@sosiek90: Narwale raczej nie walczą na kły, jak już to się popisują (takie metaforyczne mierzenie benizów). Zęby te są bardzo silnie unerwione i przez to pomagają zwierzęciu w polowaniu. Narwal wyczuwa za jego pomocą zmiany ciśnienia i zasolenia oraz delikatne ruchy wody i ślady rozmaitych substancji chemicznych pozostawionych przez ryby i głowonogi (czyli główny pokarm).

Czasem można natrafić na osobnika z dwoma rozwiniętymi kłami, ale zazwyczaj rozwija się tylko ten
Prekambr - @sosiek90: Narwale raczej nie walczą na kły, jak już to się popisują (taki...

źródło: comment_rPm2ltNjv55gNFxReTfn2pBLuusLGDaw.jpg

Pobierz