Wpis z mikrobloga

Mirki, proszę o podpowiedź bo sam już nie wiem. Będę zamawiał meble kuchenne pod wymiar. Chcę aby blat roboczy był na wysokości minimum 110 cm. Podzwoniłem po stolarzach i od kilku z nich usłyszałem, że będzie to trudne do zrobienia i ludzie nie zamawiają tak wysokich mebli. Serio? Czy ciężko jest wykonać meble kuchenne o takiej wysokości (zaznaczę, że nie chcę regulowanych nóżek).
#remontujzwykopem #mieszkanie #meble #kuchnia #stolarstwo
  • 31
@Eligo: Ja robię meble pod wymiar

Wykonanie tego nie jest problemem - dlatego dziwi mnie że mówią że trudne do zrobienia.

Normą jest 100 mm nóżki/cokół
Szafka 720 mm
Blat 38 mm (laminowany)

Daje to 858 mm góra blatu

Czasem ktoś chce wyżej i tak robiłem np góra blatu 900 mm, a rekordowo bodaj 940 mm. (przez 7 lat najwyższy blat w kuchni jaki robiłem to właśnie 940 mm)

Twoje 1100
@marcel_pijak: Tylko widzisz, mierzyłem w sobotę kuchnię której blaty są na wysokości 90 cm i to ciągle jest za nisko dla mnie. Stałem przy niej zgarbiony i nie wyobrażam sobie dłuższej pracy przy nim.
@Eligo: Następny od wyważania otwartych drzwi XD Myślisz, że te standardowe wymiary wzięły się znikąd? Ergonomia użytkowania się kłania. W kuchni pracujesz na opuszczonych rękach nie na zgiętych pod kątem prostym w łokciu. Przedział 80-90 cm jest optymalny dla 90% społeczeństwa. Jesteś w dolnych rejestrach tej normy robisz sobie na +/- 80cm, jesteś w górnych to zrób na 90cm. I nie, Twoje 191cm to nie jest żaden gigantyzm żebyś musiał mieć
@Eligo: 110 cm to już grubo. U mnie stolarz się za głowę łapał jak blat robił na 96 cm. ;)

Ogólnie to oni chcą robić tak jak się nauczyli i nie lubią odstępstw. Natomiast dać to się wszystko da. Trzeba męczyć i zbijać argumenty, że "niedasię". Są zmywarki XL, które mają +5 cm do wysokości, do tego można robić podesty.
@wsz231: Szczerze to się zastanawiam po co mi zmywarka. Nigdy z niej nie korzystałem i wątpię żeby była mi niezbędna.
@jemmienso: Zdaję sobie sprawę, że nie pracuję na rękach zgiętych pod kątem prostym w łokciu. Przeprowadziłem kilkadziesiąt testów i właśnie wysokość 110 cm najbardziej mi odpowiada. Nie mierz wszystkich jedną miarą.
@ppqa: To nie jest kwestia nauczyli! Mnie rypie czy zrobię blat na 50, 86 czy 150 cm .. Ale uważam, że moją rolą jest też doradzić klientowi żeby potem nie miał pretensji że mu nie poradziłem. W końcu po to bierze się fachowca, żeby będąc w branży i znając jej arkana - doradził. En razy zdarzyło mi się że właśnie merytorycznymi argumentami wybijałem ludziom z głowy ich pomysły, bazując na ergonomii.
@Eligo: Projektuję zawodowo. Zarówno architekturę, jak i wnętrza. Sam też mam prawie 190cm. W oparciu o swoją wiedzę, przede wszystkim z zakresu ergonomii, i doświadczenie w życiu nikomu nie zaproponowałbym tak wysokiego blatu roboczego. A inwestorów miałem różnych. Od drobnych kobietek po dwumetrowych koni. Uniwersytet Techniczny w Darmstadt określił optymalną wysokość blatu roboczego na 15cm poniżej łokcia. Zmierz ile wychodzi Tobie. Mi wychodzi 95cm przy moim wzroście a niższy jestem od
@jemmienso: Tu Cię zaskoczę, bo moja żona ma również 191 cm wzrostu ( ͡ ͜ʖ ͡) To 110 cm nie wziąlem z dupy. Mierzyliśmy wysokość blatu na podstawie jej wymiarów (ona ma dłuższe nogi od moich). Robiliśmy prawie dokładnie tak jak napisałeś czyli długość od jej łokcia do podłogi - 10 cm. Więc w zasadzie 100 cm to dla nas minimum. Dodam od siebie, że mamy