Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem absolwentem informatyki, aczkolwiek poszedłem na te studia tylko dlatego, że byłem dobry z matematyki(zdałem maturę rozszerzona na poziomie 80% i angielski na 90%). Do drugiego roku studiów nie wiedziałem co to znaczy prawdziwe programowanie, od drugiego roku zacząłem tworzyć własne projekty i poza szkoła przerabiać tutoriale z internetu i po prostu kodować. Udało mi się stworzyć dwie aplikacje w javie, springu i hibernate. Po 2 roku miałem odbyć praktyki więc zacząłem szukać stażu, jednak większość firm oferujących staże w ogóle się nie odezwała, kilka już w marcu miało zamkniętą rekrutację(swoją drogą ciekawe, że na wakacyjne staże rekrutują już w styczniu), do kilku firm zostałem zaproszony, jednak testy moim zdaniem były przesadzone - w ogłoszeniach wymagali wiedzy akademickiej a pytali o naprawdę ciężkie rzeczy, których na uczelni nigdy nie słyszałem - zresztą od innych osób usłyszałem to samo.

Dostałem się tylko na jeden 3 miesięczny, aczkolwiek bezpłatny staż. Wybrałem się na niego i szczerze mówiąc zbyt dużo się nie nauczyłem. Po stażu zacząłem szukać pracy i co? Firmy dalej nie odpowiadały, pomimo iż wymagali tylko minimalnego doświadczenia komercyjnego, które miałem. Byłem na kolejnych kilku rozmowach no i dramat, szukałem pracy w backendzie a na rozmowie pytali mnie w jakim stopniu znam angulara albo reacta, zostałem też dość solidnie przepytany z html/css/js/jquery pomimo iż podkreślałem, że bardzo słabo orientuję się we front-endzie a dostawałem pytania na temat dość zaawansowanych rzeczy związanych z frontem.

Ogólnie szukałem ponad pół roku pracy jako programista i sobie odpuściłem, ponieważ teraz serio ciężko nawet studentowi o pracę.
Znalazłem za to pracę jako administrator, pomimo iż dość średnio znam linuxa i basha, jednak pracodawcy są ze mnie zadowoleni więc chyba jest OK.

#programowanie #naukaprogramowania #pracait

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla maturzystów
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Niedawno byłem w podobnej pozycji, nawet pisałem podobny post, że zadawali dość trudne pytania i z szerokiego spektrum na rozmowie. Co zrobiłem, żeby w ogóle mnie przyjęli? (3CV wysłane łącznie, 3 odpowiedzi, 3 rozmowy, po pierwszej zadanie testowe, na dwóch przyjęty). Pierwsze wysłałem między 5 a 6 semestrem, przyjęty zostałem na wakacje po 6 semestrze). To tak:

1. CV napisane za pomocą strony overleaf.com w latexie, proste, przejrzyste, u góry doświadczenie (albo brak jeśli go nie masz) pod spodem kategoria projekty i tam moje cztery największe projekty na tamten czas (prawdę mówiąc dość gówniane i małe, ale jako tako działały) 1-2 zdania o każdym, do tego link do github, a na samym githubie opis projektu bardziej szczegółowy, ale też bez przesady, w zależności od projektu kilka zdań + ewentualnie zdjęcia. Wszystkie oczywiście ja pisałem, więc w razie pytań byłem w stanie o nich poopowiadać. Wymienione technologie w których czułem się w miarę ok, choć to ryzykowne. Niektórzy lubią dodać hobby, ja nie miałem i potem się dopytywali, tylko coś odpowiedz, bo podobno niektórzy na to pytanie zamierają i spuszczają głowę XD.

2. Wysyłałem maila z dwoma zdaniami skąd ich znalazłem i czemu zainteresowała mnie ich oferta, i czemu może zainteresować ich moja osoba, ale bardzo skrótowo i bez
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Firmy rekrutują tylko programistów z topowych renomowanych uczelni informatycznych w kraju. Dodatkowo raz na jakiś czas załapie się jakiś samouk-pasjonota lub bootkampowicz. Gdyby rekrutowali każdego chętnego to w tej chwili byłoby 1mln pracujących programistów, a nie 100.000.( ͡° ͜ʖ ͡°). Firmy mają nadmiar chętnych więc obniżają pensję i jednocześnie podnoszą wymagania bo jest w czym przebierać. 3/4 polskich uczelni informatycznych w Polsce to żart, pozostałe
  • Odpowiedz
jak to się ma do wykopowych teorii że na programistę biorą wszystkich

Byłem na kolejnych kilku rozmowach no i dramat, szukałem pracy w backendzie a na rozmowie pytali mnie w jakim stopniu znam angulara albo reacta, zostałem też dość solidnie przepytany z html/css/js/jquery


@RoastieRoast: masz odpowiedź w głównym wątku. Javowców się namnożyło więcej niż biedronek azjatyckich. Teraz na topie jest JS.
  • Odpowiedz