Wpis z mikrobloga

#doritos #nachosy #olejpalmowy #jedzenie

Polskie Doritos, olej palmowy i przeszłość koncernu PepsiCo:

Po akcji z olejem palmowym w polskich Doritosach, ich producent - PepsiCo - zamierza wprowadzić w 2019 roku zmiany w składzie.

A jak to tak naprawdę wygląda z tym olejem? I jaką przeszłość skrywają działania PepsiCo? O tym poniżej.

Olej palmowy, którego największym składnikiem jest niedysocjujący, czyli nierozkładający się na cząsteczki pierwsze, kwas palmitynowy, jest najtańszy w produkcji. Według danych z 2009 roku, cena oleju palmowego wynosiła około 572 dolary amerykańskie za tonę, podczas gdy cena oleju rzepakowego aż 760 dolarów za tonę, a różnice w cenie wynikają z wydajności z 1 hektara.

Drugim powodem powszechnego stosowania oleju palmowego w przemyśle spożywczym jest wysoka stabilność przechowalnicza wyrobów produkowanych z ich zastosowaniem. Olej palmowy jest wygodny w transporcie w swojej przetworzonej, twardej i biało-żółtawej formie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wykazała związek pomiędzy spożyciem wspomnianego wcześniej kwasu palmitynowego a chorobami układu krążenia i zaleca jego ograniczenie.

Badania amerykańskiego Center for Science in the Public Interest wykazały, że spożywanie tego oleju w nadmiarze, podnosi zawartość cholesterolu we krwi i może być przyczyną chorób serca. A jak wyjaśnia dietetyk i specjalistka ds. żywienia Edyta Piesyk, słowa której przeczytać możemy w artykule finanse.wp.pl - przetworzony olej palmowy doprowadza do zatykania tętnic i otyłości brzusznej.

## Nieprzetworzony olej palmowy

Nierafinowany olej palmowy z kolei zawiera, w uproszczeniu, witaminę E i jest bogaty w karoteny które nadają mu charakterystyczny ciemnoczerwony kolor. Otrzymywany jest on oryginalnie z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego zwanego również palmą olejową.

To właśnie wycinka tych palm i palenia całych lasów wraz z korzeniami, w Indonezji czy na Borneo doprowadziły na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat do wyginięcia niemal 150- tysięcy orangutanów zamieszkujących tamtejszy klimat tropikalny. Zwierzęta te giną jednak również gdzie lasy nie są wycinane, co oznacza, że są z premedytacją zabijane.

## Mówiąc krótko

Kupując produkty z olejem palmowym, niezależnie od tego czy są to chipsy, margaryna czy nasze ulubione kosmetyki, płacimy tym, którzy na drugim końcu świata wycinają lasy i zabijają zwierzęta.

## Działania Greenpeace

W roku 2015 Greenpeace, z tego też powodu przeprowadził sondaż pośród największych amerykańskich producentów żywności w celu sprawdzenia, czy używany przez nich olej palmowy, zaznaczam palmowy, jest certyfikowany, czyli pochodzi z upraw nieprzyczyniających się do zubożenia wartości przyrodniczych.

Na liście nie zabrakło PepsiCo. Co ciekawe, PepsiCo nie miało dowodów na to, że ich olej palmowy nie pochodzi z wycinki olejowców. Podobno polegają tylko i wyłącznie na certyfikacie GreenPalm i nie można nawet prześledzić gdzie znajdują się ich fabryki. Greenpeace twierdzi, że PepsiCo powinno czym prędzej opublikować listę znanych dostawców (wraz z lokalizacją i nazwami wspomnianych fabryk) a także plantacji i rafinerii.

Według wyników Greenpeace opierających się na trzech czynnikach: odpowiedzialnych źródłach, jawności informacji i reformie przemysłowej, PepsiCo nie poradziło sobie zupełnie z podjęciem faktycznych kroków ku temu by olej, którego używają nie był powiązany z wycinką drzew.

Koncern nie był otwarty na temat ich dostawców ani na temat tego co robią dostawcami, którzy łamią przepisy anty-wycinkowe. Jeżeli chodzi natomiast o ostatni czynnik, to Greenpeace mówi, iż firma wspomaga szerszą reformę przemysłową co oznacza, że biorą oni udział w inicjatywach dotyczących transformacji i zmian w przemyśle.

## Jak to wszystko ma się w skrócie do polskich Doritosów PepsiCo?

Polskie Doritosy, zanim przejdą zmianę na olej słonecznikowy, smażone będą jeszcze długo na najtańszym, przetwarzanym, szkodliwym oleju palmowym niewiadomego pochodzenia.

## Wydawałoby się, że to koniec, jednakże:

Greenpeace żyje na Twitterze problemem oleju palmowego wzywając do działania ludzi hashtagiem "porzućcieBrudnyOlejPalmowy".

A jeszcze w maju tego roku zatweetował:

Słyszeliście? Jeden koncern oleju palmowego zniszczył obszar lasów wielkości połowy Paryża. A kto kupuje ich olej palmowy? PepsiCo, Mars, Nestle i Unilever – firmy, które przyrzekły, że nie kupią oleju palmowego od niszczycieli lasów.


To by było na tyle w tym materiale, ja jestem Marcin, narazie! :)

____________
## Źródła:
Artykuł o Doritos na Spidersweb: https://www.spidersweb.pl/2018/09/olej-palmowy-doritos.html
Artykuł o Doritos na Finanse.wp.pl: https://finanse.wp.pl/doritos-w-polsce-niby-takie-same-ale-jednak-inne-6287154979866753a
Artykuł odpowiedź: https://finanse.wp.pl/po-naszych-publikacjach-producent-doritos-zmienia-sklad-6292419703359105a
Kowalska Marika, Aljewicz M., Mroczek E., Cichosz G. (2012) Olej Palmowy – tańsza i zdrowsza alternatywa: http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/2/BR%202-2012%20s.%20171-180.pdf
Szczegóły o orangutanach i ich niszczejącym habitacie: http://kopalniawiedzy.pl/orangutan-Borneo-wycinka-olej-palmowy-palma-olejowa,27773
Definicja certyfikowanego oleju palmowego: https://controlunion.pl/zrownowazone-pozyskanie-zasobow/
Tweet Greenpeace’u na temat obecnych szkód, stan na 2018 (trzy lata po sondażu): https://twitter.com/GreenpeaceUK/status/991278228458344448
Link główny do twittera Grenpeacu: https://twitter.com/greenpeaceuk/
Definicja kwasu palmitynowego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_palmitynowy
Definicja oleju palmowego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Olej_palmowy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@boctok: Owszem. Byłem trochę ignorantem "olewając" ten olej, kiedy recenzowałem je gdy weszły do Polski, postanowiłem więc naprawić swój błąd. I tak powstał Chocap... tzn. ten materiał :)
  • Odpowiedz