Wpis z mikrobloga

  • 75
To jest chore. To 500+ ma być dla wszystkich emerytów czy do jakiegoś limitu kwotowego? Moi rodzice to emeryci górniczy i fuck, ale oni mają naprawdę dobrą emeryturę i jak myślę, że tacy maja tez dostać 500 zł do emerytury to mnie krew zalewa. #bekazpisu #dobrazmiana #socjalizm
  • 91
  • Odpowiedz
@motaboy: też po części się zgodzę co do problemów, które wymieniasz ale już niekoniecznie co do rozwiązań, które mogę przynieść dalsze pogłębienie szkodliwych efektów zamiast poprawy.
Powinno się zacząć od: po pierwsze, nie szkodzić.
Weźmy np. te całe "wyrównywanie różnic". Jak sam zauważyłeś podatki w Polsce są niemal regresywne. Poza tym są cholernie niepotrzebnie skomplikowane.
Dlaczego zatem zamiast je podnosić i dalej komplikować nie zacznie się od uproszczenia systemu i obniżenia ich dla najmniej zarabiających?
Obecny 40% klina podatkowego już od pensji minimalnej to kuriozum na skalę światową. Szkodliwe, niesprawiedliwe, nieefektywne kopanie leżącego.
Warto też zwrócić uwagę, że wszelkie regulacje stosowane wobec "bogatych" dotyczą jedynie garstki ludzi, a na dodatek ci ludzie mają środki aby tych regulacji unikać, więc są one zazwyczaj
  • Odpowiedz
Obecny 40% klina podatkowego już od pensji minimalnej to kuriozum na skalę światową. Szkodliwe, niesprawiedliwe, nieefektywne kopanie leżącego.

Warto też zwrócić uwagę, że wszelkie regulacje stosowane wobec "bogatych" dotyczą jedynie garstki ludzi, a na dodatek ci ludzie mają środki aby tych regulacji unikać, więc są one zazwyczaj mało efektywne.


@szpongiel: Yep - to jest kuriozum. I właściwie to zgadzam się z tym co napisałeś.

Przy 500+ chodziło też trochę o wyłączenie tych pieniędzy od wliczania do dochodu (z powodu innych świadczeń, ominięcia egzekucji komorniczych co z kolei miało trochę na celu uwolnienie ludzi z petli długów i danie oddechu). To klasyczny bezpośredni transfer socjalny dosyć zresztą powszechny
  • Odpowiedz
@motaboy: Aż mi przykro, jak czytam co wypisujesz. Widać, że jesteś inteligentny i masz sporą wiedzę, a mimo to głowę wypełnioną komunistycznymi frazesami i strasznie szkodliwe podejście do rzeczywistości. W kraju, który przeszedł przez piekło realnego socjalizmu to jest nie do pomyślenia, że takie jednostki jeszcze istnieją.
  • Odpowiedz
głowę wypełnioną komunistycznymi frazesami


@jamtojest: Powiem Ci tylko jeszcze że mam 38 lat, z wykształcenia jestem historykiem, pracowałem nieco w szkole, a teraz pracuję w twardym IT. To co mówię to nie są żadne "komunistyczne frazesy". Jest ogromna róznica pomiędzy gospodarką centralnie sterowaną odrzucającą kapitalizm a gospodarką regulowaną opartą na kapitalizmie (a taką mamy w Europie i mam nadzieję że do takiej zmierzamy w Polsce).
Jak do tej pory mieliśmy
  • Odpowiedz
@Chudzinx Boli cię, że ojciec ma spoko emeryturę? Co z ciebie za syn? Mój ma sporo ponad 4k i bardzo się z tego cieszę, bo będą mogli żyć z mamą na jakimś poziomie na starość. A to, że PiS szykuje drugą Grecję to inna para kaloszy.
  • Odpowiedz
@motaboy typie napisałeś że jak ktoś urodził się w rodzinie robotniczej to na pewno pójdzie na zmywak bo przecież nie ma szans nic więcej.
Otóż ja jestem z rodziny robotniczej, ojciec odlewnik, mama sekretarka na tej samej odlewni. Moja siostra urodzona w 82 - magister farmacji a ja za trzy lata lekarz. Pal gumę z taką retoryką. Tylko usprawiedliwiasz leni.
  • Odpowiedz
@Sauron_Wladca_Ciemnosci: Nie we wszystkich rodzinach tak jest. I teraz tak... w związku z tym, że Twoi rodzice byli lepsi i bardziej odpowiedzialni, a tobie było łatwiej lub trudniej (jak tam wolisz - to nie jest sedno. Twój kompleks, lub duma nie jest tutaj najistotniejszy) to innych mamy zostawić samym sobie i niech się kiszą w tym gównie oczekując na... no właśnie - na co? Aż któreś pokolenie wścieknie się
  • Odpowiedz
To daj mi bo ja zarabiam 2k.


@Shatter: Już odpowiadałem na tego typu durne zaczepki. Od tego mamy Państwo, żeby tego typu redystrybucję organizowało za mnie.
  • Odpowiedz