Wpis z mikrobloga

#wiedzmin #rasizm #netflix

Czytałem książki, ale strasznie dawno, więc po prawdzie niewiele pamietam. W gry nie grałem.

Oburzeni decyzją castingową często powołują się na przykład, że jakby Luthera Kinga zagrał biały, to lewakom pękłyby dupy. Tyle że w jego przypadku kolor skóry ma kluczowe znaczenie dla jego historii, motywacji, celów i wartości. W jego przypadku kolor skóry wynika z tego gdzie się urodził, kim byli jego przodkowie, ma wpływ na całe historyczne tło i na całe jego życie.

I teraz pytanie - czy w książkach kolor skóry Ciri jest bardzo ważny? Czy miał wpływ na to kim ona jest? Czy jest tak ważny, że gdyby była innej karnacji, to śmiało można powiedzieć, że byłaby zupełnie inną postacią? Czy zmiana koloru skóry względem oryginału książkowego odziera tę postać ze swojego harakteru? Jeżeli tak, i ktoś będzie mógł mi to jakoś sensownie uargumentować, to bardzo chętnie podpiszę się pod każdą petycją nawołującą do bojkotu Netflixa nad Wisłą, którą ktoś podstawi mi pod nos (a tych przeczuwam zalew w nalbliższym czsie).
  • 9
Oburzeni decyzją castingową często powołują się na przykład, że jakby Luthera Kinga zagrał biały, to lewakom pękłyby dupy. Tyle że w jego przypadku kolor skóry ma kluczowe znaczenie dla jego historii, motywacji, celów i wartości. W jego przypadku kolor skóry wynika z tego gdzie się urodził, kim byli jego przodkowie, ma wpływ na całe historyczne tło i na całe jego życie.


@BluesBeast: to można by białych zrobić czarnymi i gnoiliby białego
Oburzeni decyzją castingową często powołują się na przykład, że jakby Luthera Kinga zagrał biały, to lewakom pękłyby dupy. Tyle że w jego przypadku kolor skóry ma kluczowe znaczenie dla jego historii, motywacji, celów i wartości.


@BluesBeast: Sugerujesz że biały Luther King nie walczyłby o sprawiedliwość? O żesz ty! Oczywiście że by walczył, przecież w sercu byłby czarny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BluesBeast: daleko mi do bojkotu serialu bo Ciri będzie czarna a nie powinna, właśnie tak, nie powinna być czarna bo była biała i tyle. Bardziej przeszkadza mi rosnący rasizm. Trzeba wziąć pod uwagę że całe uniwersum Wiedźmina jest w mniejszym lub większym stopniu słowiańskie - nie mi to oceniać. I jako takie powinna być zachowana ta "słowiańskość" również w doborze odtwórców głównych ról. To właśnie stanowiło o sukcesie gier, oczywiście 3