Wpis z mikrobloga

Od blisko czterech dekad czytam książki filozoficzne i psychologiczne. Taki zawód.
Choć już dawno powinienem był do tego przywyknąć, to jednak - co jakiś czas - jestem zadziwiony: jak wiele współczesna, naukowa psychoterapia poznawcza czerpie z filozofii Wschodu, zwłaszcza z buddyzmu, a także z osiągnięć myślicieli Starożytnego Rzymu, choćby Epikteta (cytuję jego słowa z pamięci):
Ludzi nie niepokoją ludzie, zdarzenia i rzeczy, lecz ich własne myśli o tym wszystkim.
Być może właśnie dlatego terapia poznawcza jest tak pomocna w leczeniu zaburzeń emocji i zachowań.

#psychoterapia #psychologia #filozofia #medytacja #zdrowie #medycyna
  • 12
  • Odpowiedz
jestem zadziwiony: jak wiele współczesna, naukowa psychoterapia poznawcza czerpie z filozofii Wschodu


@mitholo: Czerpie, czy po prostu odkrywają podobne rzeczy, co buddyści 2,5 tysiąca lat temu?
  • Odpowiedz
@kubako: "Czerpie, czy po prostu odkrywają podobne rzeczy, co buddyści 2,5 tysiąca lat temu?"

Czerpie i odkrywa. Stosuje dzisiaj w psychologicznych gabinetach. Pomaga cierpiącym.
Tak.
  • Odpowiedz
@Dreampilot:
Widzę w necie mnóstwo, lepszych i gorszych, opracowań, znajdziesz bez trudu. Osobiście wolałbym niczego nie sugerować, ponieważ niewiele korzystam z sieci, a swoją wiedzę i opinie buduję w oparciu o przeczytane książki w wersji papierowej i w tym zakresie mogę służyć pomocą.
Polecam na początek chociażby te pozycje (nie wiem, czy są dostępne w PDF):
Terapia krótkoterminowa. lepiej, głębiej, trwalej - Albert Ellis,
Radość życia - David. D. Burns
oraz,
  • Odpowiedz