Wpis z mikrobloga

#platnoscimobilne #kartyplatnicze #bankowosc #banki #przelewy #prawo #pytanie #pytaniedoeksperta

Ostatnio mój ojciec zamówił coś w internecie (jakaś część samochodowa, pierdoła, około 80 zł), ale że sklep internetowy nie obsługiwał Przelewów24 (BZWBK here) zapłaciłem kartą płatniczą - podałem numer, CVC, datę ważności itd.

Zapłaciłem bez rejestracji na koncie, ale \zastanowiło mnie, że nie spytali o adres email - podałem tylko nr tel i adres wysyłki.
Czy przypadkiem nie powinienem dostać jakiegoś mailowego potwierdzenia złożenia zamówienia w ten sposób?

Rzadko płacę kartą, najczęściej przelewem, czy to standardowa procedura że sklepy nie dają żadnego znaku czy przelew doszedł, czy zamówienie idzie, czy w ogóle wysłane, jakiś numer przesyłki kurierskiej, etc?
  • 18
@topol: Czyli w zasadzie płatności kartą w internecie nigdy nie są bezpieczne, bo podałem komuś nr karty i CVC, czyli w w zasadzie zawsze ktos może te dane potem odczytać i użyć tej karty ponownie bez mojej wiedzy?
@topol: No tak, ale przecież, czysto teoretycznie, to nie kwestia wykradnięcia danych, co po prostu ich wpisania w formularz - równie dobrze teraz te dane mogłyby pójść na czyjąś skrzynkę mailową, a nie do sklepu, prawda? Wtedy nie trzeba ich wykradać, po prostu je podałem.

można też używać jednorazowych kart wirtualnych np. w Revolut


Tak, słyszałem ale dotychczas się nie zebrałem żeby ją wyrobić. Chyba się muszę tym zainteresować wreszcie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lech1991: jeśli jest to wiarygodny sklep to myślę że działa tutaj jakiś system banku, płatność przechodzi, a sklep dostaje tylko adres rozliczeniowy. Jeśli jest inaczej i wysyłasz do sklepu suche dane do karty i oni to przetwarzają to ja bym się trochę bał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lech1991: w regulaminie piszą (swoją drogą jest beznadziejnie przetłumaczony) o "bezpiecznej stronie" kiedy płacisz bezpośrednio kartą więc myślę, że nie ma co się martwić. Jak płaciłeś przez PayPal to już w ogóle nie ma czym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lech1991: w któreś zakładce są ogólne warunki i tam to znalazłem. Spółka jest niemiecka, strona szybko przerobiona na język polski więc nie dziwię się, że nie jest to tak ładnie przetłumaczone, ale przynajmniej da się wszystko zrozumieć.