Wpis z mikrobloga

Zapewne jedno z głupich pytań fhui, ale zaryzykuję:

Smażenie na oliwie z oliwek. Hit czy Kit?

Jako, że mega długo byłem praktycznie "beztłuszczowym" typkiem jeśli chodzi o dietę, muszę trochę się poogarniać z tym tematem.

Odliczam oliwę z oliwek i smażę (nie dochodzę jak mniemam do tego "punktu dymienia") i jak wlewam 50ml to tyle też liczę.

Spoko jako jedno ze źródeł tłuszczy dziennie? Czy walić z kielicha tę oliwę i nie smażyć na niej?

P.S. Zamienić przy smażeniu (jeśli jest ok ze smażeniem) na Olej Kokosowy? Używać na zmianę?

#mikrokoksy
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MartwyGoryl: oliwa jest dobra do smazenia, jezeli nie przekraczasz tego punktu dymienia. oprocz tego mozesz smazyc na smalcu, oleju kokosowym nierafinowanym i na masle klarowanym. jednak smazenie nie jest najzdrowsza obroka jedzenia. smaz na czym ci lepiej, ja uzywam smalcu
  • Odpowiedz
@ChoNoTu: Tu smażenie bardziej wynika z tego, że chcę mieć tłuszcze w diecie a nie chcę się porzygać od picia kielichów oliwy, nie mam w diecie ryb ani jaj póki co (jeśli danego dnia będą jaja w diecie to sprawa prosta - nie smażę na tłuszczach resztę mogę dobić już np z kielicha).
  • Odpowiedz
@johnmorra: Dzięki, ale jeszcze raz podkreślę - to nie jest problem ze smażeniem samym w sobie (bo długi czas smażyłem po prostu na teflonie, bez poślizgu - nic nie przywierało; problem jest czy w ten sposób mogę sobie dostarczać tłuszcze w diecie :)
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl: Oliwa jest OK jesli smazysz krotko i w niskiej temperaturze, jest najgorszym olejem do dlugotrwalego i mocnego smazenia. Jak dla mnie oliwa jest slabym zrodlem tluszczu, lepszy olej kokosowy, dobry olej rzepakowy, smalec i maslo, oliwy uzywam tylko ze wzgledow smakowych.
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl: wg badań oliwa z oliwek bardzo dobrze nadaje się do smażenia, bo jest całkiem stabilna :) poza tym smalec, olej kokosowy, potem masło/masło klarowane.

Tu pojawia się odwieczna walka kucharzy z dietetykami, mianowicie temat oliwy z oliwek. Czy można na niej smażyć? Odpowiedź brzmi tak, powiem więcej, im lepsza jakościowo oliwa tym lepiej nadaje się do smażenie.


Jacek Bilczyński, więcej tutaj:

https://akademiasmaku.pl/artykul/oliwa-z-oliwek,41
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl: Masz na myśli, że tylko fat ze smażenia ? Tak jak napisał @wiera87 ogólnie smażenie nie jest do końca zdrowe, nawet smażone na dobrym jakościowo tłuszczu (tak samo pieczenie). Wydaje mi się, że lepiej usmażyć na mniejszej ilości, a potem polać sobie danie tą oliwą. No i korzystać z innych źródeł też.
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl:

Jeśli chcesz jednonienasycone to ja mimo wszystko wolałbym stricte oliwki lub awokado, do smażenia lepiej tłuszcz w formie pamu (spray). Ogólnie każde tłuszcze zawsze lepiej te co są już w produkcie mięsie, jajach, nabiale / innych
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl: jeżeli na sile masz smażyć w 50 ml oliwy żeby tylko tłuszcze się zgadzały to nie lepiej (przykładowo) zamiast kury zrobić sobie karkówkę, która już w sobie ma tłuszcz?
  • Odpowiedz
@pixtri: No niby lepiej ale tu zaraz żeby się białko zgadzało z karka to przegnę z fatem.
Próbuję to jak najprościej zrobić żeby jednego dnia nie robić 3 rodzajów mięsa...
  • Odpowiedz
@MartwyGoryl: Nie no smażenie jest spoko - ma Ci to smakować :D. No nie widzę sensu jedzenia suchych gotowanych wiórów. tylko może lepiej właśnie użyć pamu jako oliwę lub smalcu/masła w małych ilościach
  • Odpowiedz