Wpis z mikrobloga

Projektujemy dom! #budujzchaferem

Często zwracałem uwagę na to, że projekty gotowe bywają przekłamane - a to wszystkie meble pomniejszone, a to szaf w ogóle nie ma... Dzięki takim "sztuczkom" dom wydaje się duży i ustawny. Pisałem też o tym, że kosztorysy dołączane do projektów gotowych często są zaniżane, nie warto im wierzyć.

I potem akcja nabrała tempa :) @SlodkoGorzki zaproponował zaprojektowanie domu, który będzie relatywnie tani w budowie oraz będzie zawierał rzeczywiste wymiary mebli, armatury łazienkowej itp. Bez żadnych ściem. Po kilku tygodniach prac i konsultacji z projektantem konstrukcji (dzięki @jankes89!) oraz projektantem instalacji powstała koncepcja domu dla rodziny 2+1 lub 2+2.

Co myślicie o takim rozplanowaniu pomieszczeń i metrażu? To na razie zabawa, ale... kto wie, co z tego się urodzi :)

PS Jeżeli ktoś potrzebuje garażu to... cierpliwości. Będzie w kolejnej koncepcji :)

#budujzwykopem #dom #projektdomu #budowadomu
chafer - Projektujemy dom! #budujzchaferem

Często zwracałem uwagę na to, że projek...

źródło: comment_4f4g9fFIjEzDsVhqIhb1MqsLoidHglnH.jpg

Pobierz
  • 70
  • Odpowiedz
@chafer: No rozmiary mebli na tym projekcie też jakoś nie oszałamiają. Biurka głębokie na 60cm. Fotel w gabinecie 40x40cm. Imo sam gabinet jest za mały. O wiele większy sens miałoby połączenie go z pomieszczeniem technicznym.
  • Odpowiedz
@chafer: Bardzo ładnie post-refowane mieszkanko, bym nawet powiedział, że jak w wielkiej płycie, tylko ta prawie symetria kłuje po oczach ja bym albo zaburzył ten układ budynku albo już dopiął aby te okna od północy były bardziej ogarnięte (dwa z lewej i analogicznie dwa z prawej)
  • Odpowiedz
  • 3
@chafer skoro dom to lepiej zrobić piętro. Dużo na.dach wydasz i tracisz powierzchnię działki. Gdzie garaż? Kanapy najlepsze rogówki :D wanna wygodna to 180 A prysznic minimum 80x80.
  • Odpowiedz
A prysznic minimum 80x80


@Boros: pod warunkiem, że nie wiszą w nim żadne koszyczki itp, w przeciwnym wypadku większy prysznic jest wygodniejszy o wiele wiele :)
  • Odpowiedz
@chafer: załamanie może i doda trochę uroku, ale pomniejszy ci metraż, zwiększy koszt budowy i użytkowania.
W sypialni zdecydowałbym się na okno od wschodu zamiast od południa (chyba, że zamierzasz zamontować rolety zewnętrzne i zasuwać je przy wychodzeniu do pracy, i odsuwać wieczorem.
Rozważyłbym zamienienie miejscami jednego pokoju dziecięcego z łazienką - powiem tak - siostra mieszkając pod sypialnią rodziców myślała, że w nocy straszy ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@chafer: widzialem ostatnio fajna opcje u znajomych ktorzy wlasnie zamykaja dom na surowo. zamiast pomieszczenia w kuchni typu spiżarka zrobili niedużą piwniczkę pod kuchnia na wino i przetwory.
  • Odpowiedz
  • 4
@Boros
@leesiuu
Ja osobiście uważam, że minium to jest 90x90 ewentualną prostokątny. Miałem okazję korzystać z każdego powyżej i prostokątny był mega, miał chyba 90x120
  • Odpowiedz
@chafer Czym wasza koncepcja będzie się różniła od domku katalogowego? (poza poprawnymi wielkościami mebli)
W mojej opini nie da się zaprojektować idealnego rozwiązania na każdą działkę, bo każda jest inna - kształtem, powierzchnią, topografią oraz pozostałymi uwarunkowaniami. Choćby dostęp do drogi miesza sporo w układzie pomieszczeń na małych działkach. np. Sytuacja czesto spotykana na obrzeżach miast: osiedle domków jednorodzinnych, mała powierzchnia działek, ogólnie "urban sprawl" - działki przy drogach biegnacych w kierunku
  • Odpowiedz
to lepiej zrobić piętro


@Boros:
Nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tymi piętrami w polskim budownictwie.
Tracisz mnóstwo miejsca na klatkę schodową, trudniej to ogrzać jak klatka jest otwarta, jak złamiesz nogę to już w ogóle klops.
Mieszkałem 20 lat w domu z piętrem i powiem ci że zdecydowanie jakbym miał budować dom to tylko parterowy.
Chcesz iść po coś do drugiego pokoju a tu + kilkanaście metrów podróży po
  • Odpowiedz
@m4kb0l: nie budowalem sie jeszcze chodz mam to w niedalekich planach wiec chetnie podpytam. jakie problemy sa z piwnica ? W domu rodzinnym była pod cała powierzchnia nigdy o narzekaniach zwiazanych z jej posiadaniem od rodziców nie slyszalem. Brat mieszka na swoim od 4 lat piwnica pod cala powierzchnia w nowoczesnym domku - brak jakichkolwiek narzekan z jej posiadania.
  • Odpowiedz