Wpis z mikrobloga

Hôki Yasutsuna, Miecz (81 cm), Japonia X wiek. Wizualnie nic szczególnego, ale w Europie tego czasu większość broni wykonywana jest z żelaza, tutaj mamy stal. Poza tym X wieku to całkiem wcześnie jak na miecze tego typu i pokazuje, ciągłość rzemieślniczą w wytwarzaniu broni.

Muzeum

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #militaria #myrmekochoria
myrmekochoria - Hôki Yasutsuna, Miecz (81 cm), Japonia X wiek. Wizualnie nic szczegól...

źródło: comment_6uuz89qX5FwSzWpAyxYYSjjyb4iZRrLV.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Katana w X wieku: Naprawdę niezłe osiągnięcie w porównaniu do reszty świata. Nowoczesna stal, elegancka krzywizna, kompromis między siłą cięcia a zdolnością do pchnięć.
Katana po upływie prawie tysiąca lat: Ta sama stal, ta sama krzywizna, ten sam sztych... "My szanujemy tradycję!" xD
  • Odpowiedz
X wiek. Wizualnie nic szczególnego, ale w Europie tego czasu większość broni wykonywana jest z żelaza

@myrmekochoria: Usuń to na boga bo oczy krwawią.
@elo490500: NIe kojarze tego. Bardzie generalnie nie było zmian w sztuce wojennej takich jak w Europie, więc nie było elementu wymuszającego ewolucje broni.
  • Odpowiedz
w Europie tego czasu większość broni wykonywana jest z żelaza, tutaj mamy stal


@myrmekochoria: najpopularniejsze w tym okresie miecze wikingów, były robione (podobnie, jak katany) przez skuwanie razem różnej jakości stali (część z niej ciężko nazwać stalą). Jeśli mowa o broni w ogóle, a nie o mieczach - to nic dziwnego, że nie marnowano stali na groty włóczni. W Japonii było tak samo.

Europa miała lepsze złoża (mniej zanieczyszczone), więc generalnie
tellmemore - > w Europie tego czasu większość broni wykonywana jest z żelaza, tutaj m...

źródło: comment_6r2XCdXMEbYOLPFyYltHAzmkgJTwLRrp.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Aspirrack: Tam jakiś shogun czy co dekret zrobił, że nie wolno zmieniać nic i tyle, a jak nie to rodzina kowala wykonuje samobójstwo w niewyjaśnionych okolicznościach. I tak zostało no.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: Z żelaza, to pierwiastek, stal to połączenie żelaza z węglem. Żelazkiem sobie w głowę pacnij, jeśli nie masz wiedzy. Ręce opadają... Stal japońska była kuta z warstw, z czego jedynie ostatnia z reguły była dobrej jakości, przyczyna prozaiczna - Japonia nie miała surowców naturalnych. Stal Europejska nie ustępowała japońskiej, nawet była lepsza, tyle że był inny sposób walki , więc i inna broń. Już nawet nie napiszę o damasceńskiej, żeby
  • Odpowiedz
@Puter: ... . Nie będę nawet odnosił się do komentarzy w tym wątku. Powiem tylko tyle, ja wiem jak to działa, a ty może patrz na daty, chłopcze zanim się zbłaźnisz pisząc bzdury.
@tell_me_more: Patrzcie na daty X wiek. W Europie ciemnych wieków króluje żelazo
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: miecze wikingów to właśnie 10 wiek. A katana ma w rdzeniu bardzo słabą stal (dlatego się wygina zamiast pękać jak słabe miecze lub sprężynować jak dobre miecze :) ).

Poza tym wybieranie sobie jednego konkretnego miecza i wieku do porównania jest bez sensu. W Europie w 5 wieku miałeś kilkudziesięciotysięczne armie wyposażone w 100% stalowe miecze.
  • Odpowiedz
@tell_me_more: Ja się tu nie będę z Wami użerał. Stal do pewnie aż XI wieku, to rzadkość w Europie. To, co Ty nazywasz stalą nie jest stalą.

https://the-orb.arlima.net/encyclop/culture/scitech/iron_steel.html - z Institute for the History and Philosophy of Science and Technology, University of Toronto
http://caidwiki.org/images/2017_Topic_Paper_Making_Steel.pdf

Ludzie jeszcze w XIII wiecznych testamentach zapisują sobie żelazne narzędzia czy brony.
  • Odpowiedz