Wpis z mikrobloga

Senat Rzymski DEBATA 02D
#lacunafabularniesenatrzymski

-----------------------------------------------------------------------

- Głos zabierze teraz Agrypa Starszy Oktawiusz - powiedział znudzonym głosem Gajusz Oktawiusz

- Dziękuję panie przewodniczący. Wysoka Izbo. Przed nami miesiące nie wielkich, nie ogromnych, ale gigantycznych wydatków i inwestycji, które mają uczynić Rzym potęgą, zdolną zrównać się z Atenami, a przede wszystkim z Kartaginą. Będziemy szkolić nowych żołnierzy, budować nowe okręty wojenne, anektować nowe obszary, tworzyć administrację cywilną i wojskową, To będzie studnia bez dna. Nawet jeżeli ściągalność podatków się poprawi, może nam zabraknąć płynności i stracimy cenny czas.

- Senatorowie od wielu lat pożyczali pieniądze Rzymowi, dlaczego miałoby teraz być inaczej? - zapytał jeden z Optymatów

- Pożyczki od nas przychodzą z kilkudniowym, a czasami z kilkutygodniowym opóźnieniem. Wnioski o kolejne pożyczki sparaliżują prace Senatu. Dlatego wnioskuję o pożyczkę od wszystkich senatorów w wielkości 30% ich całego majątku ze zmniejszonymi o połowę odsetkami. Inwestycje pozwolą nam wszystkim wielokrotnie powiększyć nasze majątki.

[Mechanika: Każdy z Senatorów na początku gry ma wylosowany majątek w przedziale 600 000 - 800 000 sestercji. Aby zachować status Senatora, należy przez całą grę utrzymywać majątek w wysokości co najmniej 400 000 sestercji. Fani cyferek mogą sprawdzić swój wylosowany majątek w tym arkuszu] wraz z symulacją wejścia omawianej propozycji w życie.

-----------------------------------------------------------------------
Sulla Młodszy Flawiusz - Optymaci: To jest zwykły skok na praworządność i podstawy ustrojowe Rzymu. Najdziwniejszym jest fakt, że propozycja wypływa od przeciętnie biedniejszych od nas Popularów, którzy są zdecydowanie bardziej narażeni na utratę statusu Senatora. W ocenie Optymatów to szkodliwa ustawa, a właściwym kierunkiem zapełniania państwowego Skarbca są dochody z podatków i handlu. Neutralnym senatorom przypominam, że nikt nie zadba o ich interesy w Senacie, jeżeli uszczuplą swój majątek poniżej 400 000 sestercji.

Agrypa Młodszy Oktawiusz - Popularzy: Bycie Senatorem to coś więcej, niż obawa o utratę wpływów. Zastrzyk majątku tej skali pozwoli nam rozwinąć skrzydła i jest znakomitą inwestycją, bo będziemy mieli na nią pełen wpływ. Neutralnych senatorów mogę zapewnić, że nie grozi Rzymowi żaden kryzys gospodarczy, który zagrażałby bezpośrednio ich statusowi senatorskiemu.

-----------------------------------------------------------------------

W tym wątku prowadzicie jedynie debatę nad propozycjami. Aby zgłosić własną, należy zebrać poparcie minimum 10 senatorów lub zgłosić ją jako przewodniczący stronnictwa. Wszyscy zostaniecie zawołani również do głosowania.

Przypominam również, że nie trzeba mnie wołać do komentarzy w debatach, śledzę wątki na bieżąco. Jeżeli nie masz pomysłu na imię w grze, skorzystaj z generatora

-----------------------------------------------------------------------
Jeżeli nie chcesz widzieć postów tego typu, wrzuć tag #lacunafabularnieczarnolisto na czarno
  • 22
  • Odpowiedz
@lacuna: Propozycja Agrypy Młodszego Oktawiusza wydaje się rozsądna, wszkaże to MY jesteśmy Rzymem, powinniśmy dbać o niego, jak o własne dziecko. Jednak uważam, że 30% majątku każdego senatora to zdecydowanie za wiele. Proponuje 20%, oraz odsetki wynoszące 3/4, zamiast zaproponowanej połowy.
  • Odpowiedz
Pożyczmy pieniądze od mniejszych państw, które zamierzamy podbić w najbliższym czasie. Jak już je podbijemy nie trzeba będzie ich oddawać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Kolejne porzyczki niczego nie zmienią, wciąż będzie trzeba je oddać. Potrzebne są rozwiązania systemowe, a nie pożyczanie pieniędzy od senatorów...
  • Odpowiedz
@juma777: Jednak co dalej? Gdy zaatakujemy jednego z sąsiadów, reszta przewidzi, co zamierzamy, będą się przygotowywać, może nawet powstanie koalicja. Przed podbojem, musimy się naprawdę przyszykować, i przeprowadzić go na większą skale.
  • Odpowiedz
Proponuję zmniejszenie kwoty pożyczki do 10%, żeby z jednej strony nie narażać państwa na spłacanie zbyt dużej kwoty odsetek, a z drugiej odsunąć od senatorów ryzyko utracenia statusu.
Do tego należy uszczelnić system podatkowy przez skuteczniejsze egzekucje należności.
  • Odpowiedz
Pożyczki powinny został utrzymane na poziomie 30%, jednak senatorowie powinni dostać za udział w zyskach z wybudowanych budynków, a także udział w ewentualnych łupach wojennych
  • Odpowiedz
Całkowicie zgadzam się z Oktawiuszem, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o państwie i jego potrzebach, ale należy pamiętać że państwo to my i wnioskuję o zmniejszenie pożyczek do 25%, nie możemy sobie pozwolić na kryzysy polityczne w takich trudnych czasach! A po za tym uważam, że Kartagina powinna zostać zniszczona.
  • Odpowiedz
@lacuna 30% to stanowczo zbyt wiele - należy poddać głosowaniu jaki procent majatku powinnien każdy przekazać ale w nie więcej niż 20% i nie mniej niż 15%
  • Odpowiedz
Inwestując 30% swojego majątku oczekuje jasno sprecyzowanej strategii działania oraz tego jakie zyski przyniesie nam sentaorom taka inwestycja. Użyczając pożyczki w tak ryzykowne aktywa oczywiście mając na uwadzę dobro Rzymu jestem gotowy przekazać 15% swojego majątku w ramch pożyczki. W zamian jednak oczekuje udziału w zyskach z wybudowanych z udziałem tych pieniędzy budynków oraz łupów wojennych w wysokości 20% to podziału między senatorów.
  • Odpowiedz
Lucius Licinius Lisaros - optymaci

To jest niepoważna propozycja! Rzym jest tak silny, jak silni są jego obywatele, a nie ma znamienitszych obywateli, jak Senatorowie, czyli ich dobro, to dobro Rzymu!

Nierozsądnym jest też kierowanie polityki na konfrontację z tak silnymi graczami jak Ateny, czy Kartagina. Winniśmy zwrócić się ku mniej wymagającym przeciwnikom, stopniowo budując swoją potęgę i wpływy, wykorzystać wrogie nastawienie obcych ludów przeciwko naszym sojusznikom, przyjść im z pomocą i
  • Odpowiedz
@Lisaros: Fakt faktem, jako jeden z optymatów jestem za tym. Dlaczego? Jeżeli Rzym dobrze wykorzysta ten zastrzyk gotówki, podwoi go, a może nawet potroi, a my dostaniemy należyte odstetki. Myślę, że to da zarówno nam, jak i Rzymowi przewagę.
  • Odpowiedz
@Matikkkii1: my już mamy dochody z tytułu pożyczek dla Rzymu, a popularzy prą do niepewnej wojny z potęgami, po to są potrzebne tak wielkie pożyczki, nie tędy droga. Poza tym to jest procent od majątku a nie od dochodów. A każdy z nas ma swoje inwestycje, choćby związane z ziemią od niepewnych majątkowo chłopów.

Wreszcie - jeżeli Rzym się nie wzbogaci stanowczo, a to realnie wchodzi w grę, to będzie
  • Odpowiedz
Trzeba powiedzieć w końcu dość niesprawiedliwości w Senacie i jawnym znieważaniu Optymatów!
Jako jeden z najbogatszych członków Senatu i ugrupowania Optymatów, domagam się ustalenia jednej stałej kwoty wpłacanej do skarbca!
Nie może być tak że bogatsi ofiarowują więcej państwu dostając za to tyle samo co reszta. Albo otrzymamy stosowne przywileje by skuteczniej móc odrobić tę wpłatę wraz z mizernymi odsetkami.
Albo ustalamy równą kwotę niezależnie od posiadanego majątku.
Mam nadzieje że reszta
  • Odpowiedz