Wpis z mikrobloga

#budowadomu #budowadomu #budujzwykopem #schody #budowa #prawo #kiciochpyta

Mirki mam taki temat:

Zamówiłem schody na wymiar, gościu spóźnił się z datą 2miesiace od daty ukończenia uwzględnionej na umowie (15.04.18)ale dopiero teraz zaczynają się prawdziwe "schody" .

Projekt mam na mailu 29.01.18 i jest jednym projektem jaki posiadam. Po projekcie gościu dzwonił, że sam dół musi trochę zwęzyc, podał ilość cm, zgodziliśmy się na mniejsze skrócenie (wszystko telefonicznie) na długie miesiące po chlopie ślad zaginął, bo pracownik połamał nogę i zaczęły się opóźnienia.

Od 6dni tyram po drabinie bo schody okazały się za długie. Czujecie? Profesjonalista mierzył schody i są za długie o 7cm, no i jeb poprawki.
Dzisiaj zamontował całe i okazało się, że góra jest za wąska o 6cm(ktoś powie dużo, a może nie dużo) dla mnie dużo ze względu na wnoszenie czegokolwiek większego na górę.

Gościu ma zapłacone zaliczkę w wysokości 50%, ja nie chce odebrać schodów. On twierdzi, że będzie nalegał bo są wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną xd gdyby były to by pasowały. Co robić? Wolę, żeby oddał zaliczkę i zabierał te schody w uj...

Dodam jeszcze, że schody/stopień skrócił o cm gdyby nie tynk który zsypal się za starymi schodami i nie zrobiło to miejsce na kolejne 3cm do górny stopień byłby ogryzkiem

Typ twierdzi, że wysyłał nowe projekty. Nie, nie mam nic na mailu, gdyby nawet nie informował mnie o tym, że wysyłał. W umowie jest tylko, że wykonanie musi być zgodne z projektem, a jedyny jaki otrzymałem jest na mailu i również jest niepodpisany.

Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
  • 4
On twierdzi, że będzie nalegał bo są wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną


@bakter: http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_iii_budynki_i_pomieszczenia/rozdzial_4_schody_i_pochylnie

4. Szerokość stopni stałych schodów wewnętrznych powinna wynikać z warunku określonego wzorem:


2h + s = 0,6 do 0,65 m

(wysokośćx2+szerokość =60-65cm)jeśli te krótsze stopnie nie spełniają tego warunku to schody nie są wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną,moim zdaniem minimalna szerokość to 25cm(choć do piwnicy dopuszczalne są o szeokości 20cm),podrzucam argument do dyskusji bo pod względem prawnym
@bakter: Art. 636. § 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Art. 638. § 1. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy
@bakter jeśli jestes w stanie spokojnie udowodnić że schody są wykonane niezgodnie z umową bądź mają istotne wady to nie płać drugiej części. Znajdź inną firmę która oceni ile kosztowałaby naprawa.