Wpis z mikrobloga

  • 256
#budownictwo #czujedobrzeczlowiek #truestory
Mirki i Mirabelki, dziś jestem dumny z siebie jak paw, gdyż, iż, ponieważ sam własnymi rękami 2miesiące temu rozebrałem stary budynek gospodarczy i na jego miejscu stawiam swój własny dom, swoimi rękami... z budownictwa jestem totalnym laikiem, dziękuje internetowi, że jest w nim tyle poradników. Ławę fundamentową traktuję jako duży skok do przodu, zobaczymy co przyniosą kolejne etapy.
Matril - #budownictwo #czujedobrzeczlowiek #truestory
Mirki i Mirabelki, dziś jestem ...

źródło: comment_YSKMgQfwYtQ2AH4yUuTkjuSFbAun7kNL.jpg

Pobierz
  • 75
  • Odpowiedz
@dramatdramatyczny: to zależy jak zdolny laik. Pewnie, że idealnie nie zrobi ale jak jest bystry i szybko się uczy może zrobić dość dobrze. A jakby robił drugi raz to pewnie idealnie. Weź pod uwagę, że budowlaniec, elektryk czy mechanik samochodowy to ludzie po zawodówkach z doświadczeniem najczęściej nie obejmującym nowych technologii. Sam np. skończyłem studia artystyczne i informatyczne a hobbystycznie mechaniki samochodowej nauczyłem się na tyle, że znam lepiej swoje
  • Odpowiedz
@dramatdramatyczny nie prawa. Też tak uważałem jak sąsiad co zna się jedynie na ekonomii i piłce ręcznej zaczął budować dom. Prawie wszystko zrobił sam, dom stoi piąty rok i wszyscy żyją, zero problemów.
@Matril powodzenia Mirku ʕʔ
  • Odpowiedz
Chociaż popełniłem błąd, bo powinienem słup zalać na 0,5metra i do niego wiązać, a ja poleciałem od razu ze zbrojeniem na 2metry :D


@Matril: To nie błąd, przy fi 12 powinno być minimalnie 60cm, po prostu utrudniłeś sobie trochę robotę. Z drugiej strony część firm wystawia pręty na słupy na jakieś 1,5m, tak aby zalać na tych samych prętach do wysokości ścian fundamentowych i dowiązywać się dopiero powyżej fundamentów.
  • Odpowiedz
@Matril: Powodzenia. Jak już wyjdziesz z ziemi to będzie z górki. Fundamenty to połowa zabawy, chyba że masz skomplikowane podciągi etc...

A bednarkę z reguły się przykręca na uchwyty do bednarki - nikt nie przejmuje się tymi drobnymi dziurami od kołków.
  • Odpowiedz
@dramatdramatyczny: Uwierz mi że może. Myślisz że dlaczego powstały stereotypy o budowie? Bo w gruncie rzeczy to jest proste wszystko jak cep. Przynajmniej na poziomie takich domków jednorodzinnych. Jeśli op ma poradniki i będzie się przykładał to mu na 100% wyjdzie. Ostatnio byłem 1 dzień na budowie gdzie szefowi z projektu odczytywałem 3 okna bo na jednym była poprawka (pierwszy raz miałem rysunek w ręku, jakikolwiek oprócz tych co sam
  • Odpowiedz
@Matril: 5 tysięcy za indywidualny projekt, i to jeszcze na działce na której są jakieś problemy, to bardzo tanio.
Czasami więcej zapłacisz za gotowy + adaptacja. Ceny indywidualnych to sięgają nawet 15 tysięcy. Wszystko zależy oczywiście od architekta, i od tego czy tylko projektuje, czy załatwia wszystkie formalności, a ty dostajesz tylko gotowe pozwolenie.

Powodzenia, i czekam na następne wpisy ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Matril: jeszcze w latach '90 więszkość domów budowało metodą gospodarczą, a tu taki raban. Jeśli masz czas i wiedzę to sam to zbudujesz, choć łatwo nie będzie.

  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@jarzyn123 wystawiłem na 2metry, bo zalewając wieniec na fundamencie chcę zalać od razu słupy do wysokości zera i wszystko przysypać piaskiem.. było zabawy, bo słup trzymałem nogami, lewą ręką poziomnicą łapałem pion, a prawą ręką spawałem :D

@jarzyn123 dzięki, tak też zrobie. Dobrze, że zrobiłem jak ten Łukasz Budowlaniec, centymetr od bloczków wystawiłem bednarkę i będzie dobrze dowierać.

@mayek o tym rozwiązaniu przeczytałem dopiero jak wykopałem pod ławy, ale i architekt szedł w zaparte żeby lepiej robić
  • Odpowiedz
wystawiłem na 2metry, bo zalewając wieniec na fundamencie chcę zalać od razu słupy do wysokości zera i wszystko przysypać piaskiem.. było zabawy, bo słup trzymałem nogami, lewą ręką poziomnicą łapałem pion, a prawą ręką spawałem :D


@Matril: Co za poświęcenie. A tak na dobrą sprawę, to byle podstawa była w dobrym miejscu, pion sobie mniej więcej dogniesz jak już beton w ławie stwardnieje, resztę ustawią plastikowe nakładki w szalunku...
  • Odpowiedz