Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #piwowarstwo mam pytanie.

Chciałem zrobić #podpiwek (przepis poniżej) i dodać do niego słodu palonego lub karmelowego lecz niestety nie wiem jak go zastosować. A dokładniej nie wiem ile, kiedy i w jakiej temperaturze:D
Napisane na nich jest żeby dawać ich 10 czy ileś procent zasypu.
Czy w tym przypadku jako zasyp mam liczyć tylko kawę czy także cukier? Czy może jakoś jeszcze inaczej do tego podejść. Chodzi mi przede wszystkim o to jak osoby z doświadczeniem w piwowarstwie by do tego podeszły i ile byście dali.
Chciałbym zrobić dwa jedno z palonym słodem(coś w stylu stouta czy portera z podpiwka) i jedno z karmelowym. Czy jeżeli to wrzucę do gara z kawą i będę gotował 10 minut to będzie ok?
I nie mam termometru dla piwowarów, musiałbym kupić jeżeli jest niezbędny.

Mam słody:
-karmelowy ciemny
-carahell
-carabelge
-carafa I
-carafa II special
-carafa III special

Przepis na podpiwek
Składniki:
– kawa zbożowa „Kujawianka” – 80g
– szyszki chmielu – tyle samo łyżek co kawy zbożowej czyli 8
– 200 g cukru (biały lub brązowy)
– drożdże – 2 gramy czyli kawałeczek wielkości ziarna grochu lub małej fasolki
– regulator kwaskowatości: 1/8 łyżeczki kwasu L-askorbinowego (witamina C) lub sok z połówki małej cytryny (zamiennie 1/8 łyżeczki kwasu cytrynowego)

1. Wybieramy duży gar, który pomieści co najmniej 5 litrów i wlewamy tam 5 litrów wody (filtrowana kranowa lub zimna przegotowana, a jeśli jesteśmy rozrzutni to butelkowana). Doprowadzamy do wrzenia.

2. Do wrzącej wody dodajemy 10 łyżek stołowych „Kujawianki” (lub 8 łyżek czubatych, a jeśli masz w domu wagę to odmierz 80 g) oraz tyle samo łyżek stołowych chmielu (a jeśli masz w domu wagę to odmierz 10 g). Gotujemy na wolnym ogniu ok. kwadransa, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec gotowania pianka w większości zniknie.
...
Pozostała część przepisu tutaj:
http://www.akademiawitalnosci.pl/domowe-napoje-gazowane-jak-zrobic-podpiwek/
  • 3
@mirek-kania:

– szyszki chmielu – tyle samo łyżek co kawy zbożowej czyli 8

jak ktoś stosuje takie ciekawe przyrządy pomiarowe jak "łyżeczka", "pół kubka" - to znaczy, że przepis nie jest napisany profesjonalnie.

1/8 łyżeczki kwasu L-askorbinowego

pomijając kwestię, kto ma w domu czysty kwas askorbinowy (pomijajac mnie), to zawsze zastanawia mnie - 1/8 czubatej czy płaskiej łyżeczki? Różnica niemal dwukrotna :D

Nie polecam słodu karmelowego, najpierw potrzebowałbyś to zatrzeć.
Słód
@BrowarPERUN dzieki za odpowiedz. W pelnym przepisie sa podane wagi i ja tez uzywam wag przy tym. A co z gotowaniem? Mozna gotowac slod palony? Jezeli zaopatrze sie w termometr to mozna jakos przyspieszyc ten proces gotujac slod palony? Rozumiem ze nie moge go wsypac do wrzatku? Kazdy z tych slodow karmelowych wymaga zacierania?
@mirek-kania:
gotowania słodu palonego nie polecam - następuje wtedy większa ekstrakcja tanin, przez co będziesz miał agresywną ściągającą goryczkę

Kazdy z tych slodow karmelowych wymaga zacierania?

nie wiem, co wnoszą słody karmelowe bez zacierania, znam tylko ten sposób.