Wpis z mikrobloga

Przyszedł w końcu ten czas w moim życiu, kiedy zacząłem składać się na niemieckich emerytów i inżynierów z Afryki. No i powiem wam, że boli. Na rękę dostaję niecałe 59% pensji brutto i to bez podatku kościelnego (uwzględniając go, a w Polsce płacą go przecież wszyscy, wychodzi poniżej 57%).

Dla porównania z polskiej wypłaty 11500zł (+/- wypłata w euro * stosunek siły nabywczej wg OECD) zostaje wg bankier.pl 7753zł, czyli ponad 67%. Nawet biorąc wypłatę po kursie euro (21500zł) dalej netto dostajemy ponad 66% brutto. Oczywiście mowa wszędzie o klasycznej umowie o pracę.

Także doceńcie czasem nasz system podatkowy, mimo że jest jaki jest.

#niemcy #emigracja #podatki
vandd - Przyszedł w końcu ten czas w moim życiu, kiedy zacząłem składać się na niemie...

źródło: comment_geC6ROdowvlzuXes53O6lR21A74LMlsK.jpg

Pobierz
  • 20
@vandd: U UK by bylo okolo 73%
https://listentotaxman.com/53000?
ale to kraj znany z modelu "niskie podatki - tanie panstwo" (sypiaca sie kolej czy NHS)
No i bez skladek na prywatna pension (a raczej nikt zarabiajacy takiej kwoty nie bedzie polegal tylko na bieda state pension)
W zamian masz prawo do (chyba?) lepszej emerytury, w razie utraty pracy zasilku opartego o skladki a nie jednakowego dla wszystkich i (podobno) lepiej funkcjonujacego panstwa,
@skitteles: od kwoty brutto odejmowany jest podatek oraz składki socjalne (emerytalna i od bezrobocia), co daje "netto", a od tego jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i opiekuńcze - tutaj również publiczne. do ręki dostaję kwotę podaną na samym dole
@Blitzkrung: nie zapominam, ale nie jest to tematem tego wpisu. Piszę tu z perspektywy kogoś, kto zgodził się już na konkretną pensję. Ale z ciekawości sprawdziłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) (dla Polski warianty 11500zł i 21500zł): w Polsce pracodawca dopłaca 20%/12.7% do kwoty brutto pracownika (netto pracownika = 56.2%/59% brutto pracodawcy), a w Niemczech - 18.4% (netto pracownika = 49.6% brutto pracodawcy).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@skitteles: @vandd: ogółem muszę Cię rozczarować ale to nie bait. Potwierdzam op'a. A wątek atencji żadnej nie ma. Nie bardzo wiem po co op liczy dla 11.5k...jeśli brać przeliczone to tylko 21.5k jeśli nie to odpowiednikiem tego jest 5k brutto w Polsce, bo niestety ta pensja, relatywnie do średnich i minalnych zarobków w tym kraju - nie jest ekwiwalentem zarobków "15k".
@bogobojny_trans: troszke musze to zedytować :)
baitem na pewno nie jest to, ze jesli zarabiasz 5k brutto to na reke dostajesz niecale trzy tysiace i z tym musze sie zgodzić :)
podejrzane wydaje mi sie to cale smieszne rozliczenie ktore nam tutaj kolega przedstawil :)
nie zgadzają się pewne rubryczki ani oznaczenia ;)
dodatkowo zostala zaslonieta lewa dolna rubryka.. nie wiadomo czemu ;/ :D
dlatego sadze, ze nam tutaj kolega probuje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@skitteles: a co miałoby być w ten kolumnie jeśli mówisz ze jest zasłonięta a wyliczenia się zgadzają? Niektóre programy po prostu tak komiczne wyglądają. Nie mówię że ten taki jest, tylko nie wiem co się nie zgadza
@bogobojny_trans: @chaberr: @skitteles: Wykop CSI ( ͡° ͜ʖ ͡°) w kolumnie po lewej znajduje się tabelka ze szczegółami rozliczenia miesięcznego i rocznego, które postanowiłem zamazać. Widać ją np. tu. Co konkretnie się nie zgadza? Pewnie chodzi wam o ubezpieczenie zdrowotne, które np. w przykładzie, który zalinkowałem, zawiera się w składkach socjalnych, a u mnie nie. Otóż w Niemczech funkcjonuje trochę inny system niż nasz
@vandd: Z koscielnym trzeba by ci zdjac jeszcze prawie stowke z kwoty netto. Pomijasz tez ze w polsce uop to najdrozsza forma zarobkowania, zawsze mozna wziac b2b i placic liniowke przy wysokich zarobkach.