Wpis z mikrobloga

Wiecie jak powstały deskorolki? W latach 40. lub 50. kalifornijscy surferzy zechcieli szlifować technikę w okresie niskich fal, wymyślili więc, że domontują do swoich desek kółka i będą tak jeździć po mieście (pic rel). Z tą koncepcją udali się do właściciela sklepu surfingowego w Los Angeles — Billa Richarda. Ten zamówił w Chicago Roller Skate Company kółka, które zaczął montować do desek. Pierwotnie ten sposób poruszania nazywano "chodnikowym surfingiem" (org. siedewalk surfing). Pomysł szybko przeistoczył się z alternatywy dla surfingu, w osobną, pełnoprawną dyscyplinę. Same deskorolki przeszły długą ewolucję, stając się coraz mniejsze i kompaktowe (klasyczne deski czy fiszki), a dalekim echem pierwotnych desek są współczesne longboardy.

Inną ciekawą historią jest również to, jak powstały współczesne skate parki. Z-Boys — jedna z pierwszych ekip deskorolkarzy — wykorzystali susze, które w latach 70. nawiedziły Kalifornię, ćwicząc w pustych basenach. Potem warunki, które tam mieli, zaczęli odtwarzać w sztucznie tworzonych miejscach treningowych, tworząc konstrukcje takie jak m.in. halfpipe. Wraz z ewolucją skateparków, rozszerzał się zakres i skomplikowanie wykonywanych trików. Takich jak podstawowy obecnie ollie pop (lub no hands aerial), wykonany po raz pierwszy przez Alana Gelfanda. Początkowo wykonywany tylko na rampie, w 1981 roku doczekał się pierwszego udanego podejścia na płaskim podłożu, w wykonaniu Rodneya Mullena.

A teraz na koniec trochę autopromocji: obniżyliśmy ceny na deski w sklepie. Największe zniżki dochodzą nawet do 52%. Jakby co, zostawiamy link do oferty: https://buff.ly/2IASzyq

#deskorolka #longboard #skateboarding #promocje #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #historiajednejfotografii
Pobierz sportRAWpl - Wiecie jak powstały deskorolki? W latach 40. lub 50. kalifornijscy surfe...
źródło: comment_OhGWIA1ZIhU83QdRETMIYZc4BMXxWZHJ.jpg
  • 44
@sportRAWpl: słyszałam, że na fiszkach lepiej się jeździ na długie dystanse, klasyczna deska lepiej się sprawdza w przypadku gdy ktoś chce iść w triki? Pytam się bo od dłuższego czasu myślę żeby zacząć jeździć i się nie mogę zabrać do podjęcia jakichś konkretniejszych kroków w tym kierunku
@Wejszlo raczej fiszka na krotsze dystanse i do zabawy. Na dluzsze dystanse to longboard. Ale mozna kupic tez klasyczna deske i zalozyc miekkie i duze kolka-wtedy mozna sie bujac po chodnikach i ulicach bez problemow.
@sportRAWpl: W tamtym tygodniu zamawiałem od was deskę siostrze, trochę skręca w jedną stronę (siostra gimbusiara toteż kupiła se najtańsze gunwo, ani 8 dych nie kosztowało), można to spokojnie "naciągnąć" na tym metalowym profilu od kółek? Trochę to naciągnąłem, poprawiło się nale nadal skręca, siostry teraz nie ma to nic więcej z tym nie robiłem ale kiedyś - pewnie w ten weekend - będę musiał. Nie #!$%@?ę tego jak jeszcze będę
@Wejszlo: Fiszka jest dobra jeżeli chcesz się po prostu szybko przemieścić w mieście, nawet po nierównych chodnikach, a potem wrzucić ją do plecaka, szafki, pod biurko albo wejść z nią do zbiorkomu. Jest mała więc nie będzie przeszkadzać.

Longboard będzie do jazdy. Szybciej niż na klasycznej desce, ale mniej poręcznie niż na fiszce. Ale jeżeli masz większy rozmiar buta, to na fiszce może być ciasno. Właściwie dużą sprawę tu odgrywa kwestia
można to spokojnie "naciągnąć" na tym metalowym profilu od kółek?


@malibu99: tak, możesz to tak naciągać. Generalnie w tych deskach, gumki czasem są mało elastyczne i nierówno założone i trzeba je dopasować.

1. Postaw deskę równo na ziemi (np. wzdłuż fugi) i popchnij. Sprawdź w którą stronę ją znosi
2. Uklęknij na desce i odegnij ją całym sobą w przeciwną stronę (o s t r o ż n i e).
3.
@sportRAWpl: Cumplu, nigdy nie jeździłem na desce a coś ostatnio mnie kręci żeby zacząć. Co lepsze na początek: deskorolka czy longboard? Dojazd głównie do pracy i na weekendach wycieczki wzdłuż rzeki
@basssiok: Jeden rabin powie tak, drugi powie nie. To zależy od tego jak szybko umiesz dostosować się i jak szybko "łapiesz" podstawy. Niektórzy mają ten gen sportowy, że niezależnie na co wejdą to zaraz wyczuwają deskę/hulajnogę/rolki/rower cokolwiek i zaczynają jeździć. Jeżeli masz dobrą równowagę i znasz pęd powietrza (tj. jeździłeś na czymś innym - rower, rolki...) to powinieneś wejść w temat sprawnie.