Wpis z mikrobloga

  • 161
Jagdpanther był niemieckim niszczycielem czołgów z okresu II wojny światowej. Pierwsze prototypy pojazdu powstały w 1943 roku, a produkcja seryjna trwała w okresie 1944-1945, kończąc się wytworzeniem 392 wozów. Jagdpanther był napędzany pojedynczym silnikiem Maybach HL 230 P30  o mocy 700 KM. Jego uzbrojenie stanowiła 1 armata PaK 43 L/71 kal. 88 mm oraz 1 karabin maszynowy MG34 kal. 7,92 mm.

Jagdpanther powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie ogłoszone w sierpniu 1942 roku przez armię niemiecką na nowy niszczyciel czołgów. Odpowiadając na to zapotrzebowanie kooperujące zakłady Kruppa oraz Daimler-Benz opracowały wstępną specyfikację techniczną, opierając się o podwozie czołgu PzKpfw V Panther oraz makiety, które uzyskały akceptację armii niemieckiej. Nowy niszczyciel czołgów cechował się potężnym uzbrojeniem, zdolnym zniszczyć każdy wóz przeciwnika w okresie 1944-1945, jak również świetnie wyprofilowanym pancerzem – zwłaszcza z przodu wozu. Minusami okazał się skomplikowany proces produkcji oraz wysokie koszty jednostkowe pojazdu co skutecznie spowalniało produkcję seryjną. Jagdpanther zadebiutował na polu walki w lecie 1944 roku w Normandii, później walczył przeciwko Aliantom zachodnim we Francji oraz w operacji w Ardenach na przełomie lat 1944-1945. Na froncie wschodnim pojawił się na jesieni 1944 roku skutecznie zwalczając zarówno T-34, jak również ciężkie IS-2. Po II wojnie światowej Jagdpanther służył w armii francuskiej aż do lat 60. XX wieku!

#czolgi #iiwojnaswiatowa #ciekawostki
Pobierz Ryzu17 - Jagdpanther był niemieckim niszczycielem czołgów z okresu II wojny światowej...
źródło: comment_gVVIGzoWdztpMJKgjzSAwWH9xRW6wIUg.jpg
  • 23
@mamtukonto niszczyciel często budowany był na podwoziu zwykłego czołgu. Tylko zamiast ciężkiej wieży wstawiano potężniejszą armatę, żeby można było przebić mocniejszy pancerz. Siła ognia kosztem mobilności uzbrojenia.
Tak jak wyżej pisano, czołg był wsparciem piechoty, wiele armat czołgowych nie było na tyle potężnych, żeby podjąć walkę z czołgami przeciwnika. Miały siać zniszczenie wśród piechoty, i zapewniać ochronę załodze.

Walka czołgów wyglądała zgoła inaczej nic w WoT lub WT, więcej było siania do
a dlaczego nie ma wiezy ? Jaka stoi za tym idea ? Bo przeciez bardzo ogranicza to katy celowania


@Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: > niech mi ktos prosze wytlumaczy, dlaczego powstaja niszczyciele czolgow a nie po prostu czołgi? Przeciez to taki czolg tylko wiekszy, wiadomo #!$%@? ma wieksze, ale jest wolniejszy.

@mamtukonto: Odpowiem wam obu w uzupełnieniu do wypowiedzi @PiterCK.
Zacznijmy od tego, że pojazdy bez wieżowe miały wiele klasyfikacji jak: artyleria