Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym zacząć odkładać pieniądzę na swój własny dom. Planuję robić to przez najbliższe 4-5 lat (w zależności jak będą wyglądały moje zarobki, wydatki itd). Obecnie jestem w stanie odłożyć ~5k miesięcznie, w przyszłości więcej. Pomyślałem sobie, że będę odkładał "paczki" po 20k i wpłacał na lokaty. Zrobiłem tak już z jedną, ale lokaty oferowane przez PKO BP są troche bidnie oprocentowane (lokata roczna - 1.5%). Spróbuję ugrać coś więcej w związku z tym, że jestem w bankowości osobistej (i podobno coś to daje), ale macie może jakieś inne opcje na oszczędzanie w takiej perspektywie czasowej?

#inwestycje #oszczedzanie #pieniadze
  • 10
@dunkey: Niech się śmieją, jak @Xennonek i pulsujący go ludzie, ale jeśli o oszczędzanie na mieszkanie chodzi (tj. nie akceptujemy ryzyka), to lokaty są jedyną opcją. #!$%@?, bo #!$%@?, ale wciąż o znacznie lepsze od skarpety. Poszukałbym jednak nieco wyższych niż 1.5%... najpewniej powinieneś odejść od PKO (ten zawsze był w ogonie oprocentowań) i poszukać lokat na 3% (takie obecnie mają najwiœksze oprocentowanie).

I zamiast "paczkować" po kafli, trzymałbym cały czas
@Ancro: Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Nigdy nie rozważałem na poważnie lokowania kapitału w krypto, nie mam nerwów do takich rzeczy.

Wypatrzyłem sobie lokatę w Idea Banku na 3.20% (3-miesięczna) i przejdę się tam dziś. Jako że niestety jestem zielony w tych sprawach, to mógłbyś podpowiedzieć o co się pytać? Jest to oczywiście lokata bez dodatkowych warunków.
@dunkey: Przeczytać regulamin i dopytać o wszystko czego nie rozumiesz. Bez pośpiechu.

W lokatach raczej nie ma wielu haczyków, wpłacasz im kasę na konto, po 3 miesiącach oni wypłacają ją + %% na twoje, podane w umowie, konto.
@dunkey możesz część kapitału przeznaczyć na fundusze inwestycyjne. Pamiętaj jednak, że im większy potencjalny zysk tym większe ryzyko. Najmniejsze ryzyko oferują fundusze pieniężne, które zajmują się lokowaniem w obligacje skarbu państwa i najlepsze lokaty. Korzystając z 'supermarketu funduszy' powiązanego z kontem w mBank unikniesz opłaty jakie zwykle pobierają fundusze za wpłaty i wypłaty.

Tak poza tym... tylko Bitcoin!
Wypatrzyłem sobie lokatę w Idea Banku na 3.20% (3-miesięczna) i przejdę się tam dziś.


@dunkey: znając życie to jest dla kapitału do 10k PLN. Niedawno w #tmobileuslugibankowedostarczaneprzezaliorbank było 2.5% z kapitałem do 50k jedna lokata. Wrzucać możesz każdy nadmiar i po prostu potem to grupowac w większe lokaty. Z tego co pamiętam to konto Ing ma zwykły ROR w jakiejś opcji oprocentowany na 1.5%

Niskie stopy to i zarówno kredyt jak
@dunkey możesz też rzucić okiem na obligacje skarbowe. Od siebie bym polecał oprocentowanie zależne od inflacji i z kapitalizacją odsetek ale co kto lubi :-) i pamiętaj, że kupując nawet 10 letnie nie trzeba ich trzymać do końca, tylko można wykupić przedterminowo, ale będzie się to wiązało z jakimś kosztem.
@drakkar: Czytałem kiedyś o low index founds, czyli funduszach, które inwestują w cały sektor (np złoto, elektronika itd) i że warto używać ich do odkładania na emeryturę, bo przynoszą niewielki, ale stały zysk przez wiele lat

@szcz33pan: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-bezkonkurencyjna

Według tego maksymalna kwota lokaty to 1 000 000.

@Jerzy_Spadkowsky: Szukam czegoś, co pozwoli mi odłożenie w perspektywie 4-5 lat. Obligacje skarbowe w takiej perspektywie nie przyniosą raczej żadnego zysku, tylko,
@dunkey nie nie, zysk i tak będzie ale jakbyś kupił na przykład 10 letnie i chciał je wykupić po 5 latach, to musisz zapłacić prowizję (bodajże 2zł od każdej obligacji) więc część wypracowanego zysku przepadnie. Ale w przypadku krótszych niż 4~5 letnie, zakładając, że będziesz je trzymał do samego końca, nie ma takiego problemu.