Wpis z mikrobloga

@Oskarek89:

Cenę pewnego towaru obniżono o 20%. O ile procent należy podwyższyć tę cenę, aby była równa cenie początkowej?


Powyższy cytat to treść jednego zadania (z sześciu) na egzaminie. Egzamin ów pisałem w szóstej klasie. Szkoły podstawowej. W 1995 roku.

Należy jednak mieć na uwadze, że takie zadanie jak to prezentowane przez autora wpisu mają za zadanie sprawdzać umiejętność logicznego myślenia, odsiać totalnych idiotów. Na samych prostych pytaniach testowych matury nie
  • Odpowiedz
Ja #!$%@?ę, jaki festiwal młodej Januszerki się tu zrobił xD
K I E D Y Ś T O B Y Ł O
I
E
D
Y
Ś
T
O
B
Y
Ł
O

@miken1200: Ale od kiedy jest matura obowiązkowa z matematyki? Jeśli dobrze kojarzę to od 2010 r. Więc w 2008 mieli dać takie zadanka ludziom którzy z własnej woli zdawali matmę?

Panie Bobrze kochany dziękuję ci, że już maturę
  • Odpowiedz
a połowa zakłada machinalnie, że sprzedając je w cenie nominalnej nie zarabiasz 15%, a 17.6% czy jakoś tak.


@mucher: Jeśli za 1000 zł sprzedajesz coś, za co zapłaciłeś 850 zł, to zarabiasz właśnie 17,64%. Nie ma znaczenia, jaki dostałeś rabat na zakup tych akcji, ważne jest ile swojej kasy wyłożyłeś, a ile masz po sprzedaży. Jeśli w sklepie na przecenie kupię za 85 zł towar warty 200 zł, a potem sprzedam
  • Odpowiedz
Ale od kiedy jest matura obowiązkowa z matematyki?


@ZbrodniarzWojenny: A co ma piernik do wiatraka? Mowa była o poziomie matury, a nie tym, czy jest obowiązkowa, czy nie jest. Po drugie: czemu nie odniosłeś się do fragmentu, że podane pytania są na poziomie egzaminu gimnazjalnego?
  • Odpowiedz
@miken1200: Jak ja pisałem maturę to nauczyciele nam mówili, że matura ma sprawdzić umiejętności które powinniśmy nabyć od początku edukacji. Więc może dlatego te kilka zadań "abc" jest jak z egzaminu gimnazjalnego.
  • Odpowiedz
@miken1200: Ale czemu mi to tłumaczysz, ja to wiem. Natomiast z rozmów przy kawie, ludzie zakładają te 15% - po prostu liczą, że 15% zniżki = 15% zarobku.

NB to też fajny przykład na RRSO, zaliczka na zakup akcji ściągana jest z wypłaty co miesiąc, akcje kupowane raz na pół roku. Daje to RRSO na poziomie...90% (oczywiście, jeśli akcje nie podrożały - bo wtedy potrafi wywalić w kosmos; w obecnym okresie
  • Odpowiedz
Ale czemu mi to tłumaczysz, ja to wiem. Natomiast z rozmów przy kawie, ludzie zakładają te 15%


@mucher: Przeczytaj jeszcze raz napisane przez ciebie zdanie, które cytowałem w poprzednim komentarzu - sugeruje ono, że ludzie zakładający zysk 17,6% się mylą.
  • Odpowiedz