Wpis z mikrobloga

KLUB SAMOBÓJCZYŃ W PARYŻU

Na początku roku 1933 wielką sensację na całym świecie wzbudziły doniesienia o odkryciu przez paryską policję "Klubu kobiet-samobójczyń". Należały do niego najwybitniejsze kobiety w Paryżu - przedstawicielki literatury, sztuki oraz wszelkiej francuskiej arystokracji. Ten niezwykły klub został odkryty zupełnie przypadkowo po tym , jak powieściopisarz Clement Votel zamieścił w prasie paryskiej artykuł o dziwnej modzie, jaka zapanowała w Paryżu - modzie na samobójstwa wśród młodych kobiet oraz dziwnym powiązaniu wszystkich tych samobójstw z pewnym elitarnym klubem, do którego należały samobójczynie.

Epidemia samobójstw wśród kobiet ogarnęła Paryż w niezwykłych rozmiarach. Na swoje życie targnęła się między innymi słynna artystka "komedii francuskiej" ("Comédie-Française") Marcelina Romais, kobieta młoda, elegancka i utalentowana. Jednak jej uzależnienie od morfiny sprawiło, że umieszczono ją w klinice dla nerwowo chorych, gdzie zabroniono jej jakichkolwiek kontaktów z innymi ludźmi. Mogła za to wychodzić na spacery w towarzystwie jednej z pielęgniarek. Podczas jednego z wyjść chora kobieta skoczyła do Sekwany i zginęła.

Nie wiadomo skąd Votel czerpał swoje informację. Przypuszcza się, że całą swoją wiedzę zawdzięczał bardzo bliskiej znajomości z tancerką Marisą Delion, która również targnęła się na swoje życie w tajemniczych okolicznościach. To właśnie po jej nieudanej próbie, kobieta miała założyć "Klub samobójczyń", aby pomóc wszystkim nieszczęśliwym kobietom rozstać się ze swoim życiem w sposób definitywny. W "klubie" nieszczęśnice otrzymywały wszelkie potrzebne wsparcie i rady, które mały sprawić, że do śmierci wystarczy im tylko jedna próba.

Według paryskiej policji, do "Klubu samobójczyń" należały również: aktorka Jenny Holder (podobno zakochany był w niej jeden z ówczesnych europejskich monarchów), uważana za niezwykła piękność "królowa przedwojennego kina" Claude France, powieściopisarka Nelly Charmois, artystka "komedii Francuskiej" baronowa Neville, słynna pilotka Janina Rogel oraz piękność Ninon Flerie.

Klub miał własny status, a każda kobieta, chcąca dołączyć do "Klubu samobójczyń", musiała przestrzegać jasno określonych punktów:

1. Do klubu przyjmowano wyłącznie kobiety nie przekraczające 39 lat, o miłej powierzchowności, które pragnęły odebrać sobie życie z powodów wyłącznie psychologicznych - takich jak zawód miłosny, depresja lub melancholia. Kobiety, chcące popełnić samobójstwo z powodu nieuleczalnej choroby lub złej sytuacji materialnej nie były przyjmowane do klubu.

2. Żadna kobieta nie mogła być członkinią klubu dłużej niż 3 miesiące. Osoba, które w ciągu tego okresu nie popełniła samobójstwa zostawała skreślona z listy członków klubu.

3. Każda kobieta mogła wybrać sobie dowolny rodzaj śmierci, ale odbieranie sobie życia w lokalu klubu było surowo zabronione.

4. Na miejscu kobiety otrzymywały do swojej dyspozycji wszelkie dostępne w tym czasie narkotyki, ale wyłącznie w takich ilościach, aby nie spowodowały one ich śmierci w klubie. Natomiast klub dostarczał kobietom również narkotyki "na wynos" w każdej żądanej ilości, aby po ich zażyciu mogły umrzeć w swoich domach.

5. Żaden mężczyzna nie miał prawa wstępu do klubu. Jedynymi przedstawicielami tej płci w klubie była służba, składająca się wyłącznie z Chińczyków, którzy nigdy nie opuszczali siedziby klubu.

Klub oficjalnie nazywał się "Towarzystwem wzajemnej pomocy moralnej dla kobiet". Składka członkowska wynosiła 3000 franków miesięcznie. Śledztwo francuskiej policji, przeprowadzone na początku lat 30. XX wieku wykazało ponadto, że nazwiska członkiń klubu, które popełniły samobójstwo zostawały wyryte na marmurowej płycie, wmurowanej w jedną ze ścian w sali kolumnowej lokalu.

Po artykule Clementa Votel, w Paryżu rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja, mająca na celu zlikwidowanie "Klubu samobójczyń". W oficjalnym raporcie z tamtego śledztwa zapisano:

"Zarząd klubu został zatrzymany i odpowiadać będzie przed sądem. Lokal został natychmiast zlikwidowany"

Na zdjęciu:
Francuska aktorka Jane Joséphine Anna Françoise Wittig, znana jako Claude France lub Madame Wittigny - członkini "Klubu samobójczyń", która odebrała sobie życie 3 stycznia 1928 roku w Paryżu.

#historia #wmrokuhistorii #ciekawostki #xxwiek #francja #ciekawostkihistoryczne #kobiety
w-mroku-historii - KLUB SAMOBÓJCZYŃ W PARYŻU

Na początku roku 1933 wielką sensację...

źródło: comment_kmWiux0aSBNZQJmZrfKssZfbSdgCGAyZ.jpg

Pobierz
  • 8
@w-mroku-historii: I to są wszystkie informacje? Nie ma ma nic innego w sieci? Przez lata nikt się tym nie interesował? Nie szukałeś, nie sprawdziłeś? Nie podałeś nawet poprawnego nazwiska tego pisarza.
Po co wprowadzasz ludzi w błąd serwując bzdety z prasy brukowej nie mające pokrycia w faktach?