Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witajcie Mirki

Ostanie czasy mam problem z wyborem "ścieżki kariery zawodowej". Skończyłem studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn(jako specjalność konstrukcje). Aktualnie pracuje jako inżynier procesu z dwuletnim doświadczeniem gdzie zarabiam 3800 brutto jest ok ale nie jet to co chciałbym robić w życiu. Jest to i tak więcej niż zaproponowano mi na stanowisku konstruktora gdzie zaoferowali 2100 brutto(Wiem ze na początku nie mam doświadczenia jednak dalej jest niewiele więcej). Od października zamierzam iść na studia. Zastanawiałem się na wyspecjalizowaniu się w kierunku MES lub w konstrukcjach lotniczych samochodowych(wiem że niekiedy się to pokrywa). Jednak nie wiem jak z pracą po takich specjalizacjach w Polsce oraz co z zarobkami czy podobnie jak wcześniej wspomniałem jako konstruktor zaoferowano mi 2100 brutto.
Patrząc na zarobki inżynierów mechaników zastanawiałem się czy nie rzucić tego wszystkiego i nie iść w programowanie. W szkole średniej coś tam programowałem w Pascalu oraz w C++(proste aplikacje) nawet sprawiało mi to przyjemność.
Co o tym sadzicie Mirki? Co byście zrobili? Jak wyglądają wasze zarobki jako Inżynierowie mechaniki. Też wam się chce płakać jak widzicie jak szanowany jest ten zawód w Polsce? (,)

P.S Nie chce jeszcze emigrować

#cad #mes #zarobki #mechanika #zarobki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua

Co zrobiłbyś na moim miejscu?

  • Przebranżowił się na programistę 37.7% (23)
  • Poszedł scieżką MES 18.0% (11)
  • Poszedłbym ścieżka konstruktora 44.3% (27)

Oddanych głosów: 61

  • 28
Inżynier mechanik w działach: przygotowania produkcji, procesu, technologii ma zarobki rzędu 6500-7000 zł brutto (Śląsk) mając 2-3 letnie doświadczenie. Polska jest fabryką Europy, dlatego też w firmach produkcyjnych zarobki są wyższe niż w przypadku biur konstrukcyjnych. A praca w MESie tylko na emigracji, w Polsce garba możesz się na tym dorobić w najlepszym przypadku.
( ͡º ͜ʖ͡º): @AnonimoweMirkoWyznania: a bierzesz pod uwagę migrację krajową? Są rejony gdzie praca konstruktora jest lepiej płatna niż to co podałeś. Głównie duże ośrodki miejskie jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań lub ogólnie Śląsk.

Co do samego stanowiska konstruktora po sobie mogę powiedzieć, że ma się sporą satysfakcję gdy widzi się jak z projektu przekuwane jest w rzeczywistość i działa. Tylko co z tego
@AnonimoweMirkoWyznania: generalnie wiadomo, że jako programista zarobisz więcej w porównaniu praktycznie do każdej roboty. Jeśli jednak lubisz mechanikę (generalnie) to ja jestem przykładem że w Polsce da się nieźle zarobić, no ale wiadomo że na zachodzie płacą więcej.
OP: @ladzik To gdzie pracujesz? Ile lat doświadczenia? Jak mniej więcej układają się zarobki?
@warning_sign Wiem ze to ciężka praca jak i sama nauka na stanowisko programisty, podobnie jak na konstruktora już o mesie nawet nie wspomnieć. Jednak za tą ciężka pracę/naukę na rynku polskim są sensowne zarobki

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: Eugeniusz_Zua}

@AnonimoweMirkoWyznania: ciężką prace to ma chirurg albo koleś co 12 godzin przy 30 stopniach zapiernicza z łopatą. Skończmy z tym mitem ciężkiej pracy programisty.
parę godzin kodowania dziennie, mitingi, obiadki, piłkarzyki. Żadnej odpowiedzialności w porównaniu do np.: strażaka czy lekarza, praca umysłowa przyjemniejsza niż fizyczna.

I zarobki tez grube, 10k b2b prawie za nic to jest teraz standard w dużym mieście nie oszukujmy się.