Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy, niespotykane u czarnoskórych), mieszkanka haitańskiej wsi Cazale, którą przeszło 200 lat temu założyli Legioniści Dąbrowskiego wysłani przez Napoleona na wyspę, aby stłumić powstanie niewolników. W wielkim skrócie, Polacy przeszli w trakcie walk na stronę powstańców, zauważywszy, że niewolnicy na Haiti, tak samo jak oni, walczą o wolny kraj. W nagrodę, po wygranym powstaniu pozwolono im osiedlić się na Haiti.

Pół roku temu byłem w Haiti, udało mi się dotrzeć do tej wioski i porozmawiać z mieszkańcami na temat naszej ojczyzny. Praktycznie wszyscy, mimo, że nie mówią już po Polsku, nazywają się Polakami. I mieli mi trochę do opowiedzenia.

Za mną bardzo wiele rozmów z mieszkańcami, instytucjami i urzędami, półka przeczytanych książek i materiał, którego nie ma w internecie, przybliżający historię Polaków na Haiti. Na dniach kończę materiał i wrzucam go do internetu. Jeżeli ktoś będzie chciał, żeby go zawołać, piszcie. Będzie mi bardzo miło :)

#gruparatowaniapoziomu #historia

Mały fragmencik:

„To oczywiste, że nie mówimy po Polsku. Nasi ojcowie wzięli za żony Haitanki” – mówi Daniel, polski Haitańczyk o nieco jaśniejszej od innych cerze. „Spójrz na ziemię” – przerywa mu przyjaciel, chwytając i rozgniatając w dłoniach suchy, zaklęty w kamień piach. „Nie mamy żyznej gleby, nasi ojcowie musieli ją kuć kilofami, żeby móc ją nawodnić i zasiać plony. A my w tym czasie siedzieliśmy z naszymi matkami, które nie znały języka Polskiego. Uczyły nas więc mówić po kreolsku”.
mateoaka - Na zdjęciu Polka (jak sama o sobie mówi, zwróćcie uwagę na niebieskie oczy...

źródło: comment_Goox0VfdKgr3iwkgK3fnh3hwmlxbo48e.jpg

Pobierz
  • 251
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mateoaka: Podobno do końca lat 70tych poprzedniego wieku Polacy dostawali paszporty haitańskie od ręki, właśnie w ramach wdzięczności za postawę w czasach napoleońskich. Później na ok 30 lat zniesiono ten przywilej, ale podobno znowu jest to możliwe.

Czy masz aktualne informacje na ten temat?

Oczywiście, że paszport haitański nie daje więcej możliwości niż polski, ale to fajna sprawa posiadać taki. Tym bardziej, że dostanie się na Haiti, dla kogoś, kto
  • Odpowiedz
@mateoaka: @Balcar: @Hrrr_tfu: @jestemburakiem: @JonTargaryen: @CarWszechRusi: Ciekawostka. Jednym z najważniejszych bóstw haitańskiego voodoo jest Erzulie Dantor. Jest ona przedstawiana jako czarnoskóra kobieta z pociętą twarzą, trzymającą na rękach dziecko. Brzmi znajomo? Otóż polscy legioniści, wysłany na Haiti, brali ze sobą wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, którą Haitańczycy ze względu na ciemną karnację, utożsamili z lokalną boginią.

Jeśli kogoś interesuje temat Polonii
Meilong - @mateoaka: @Balcar: @Hrrr_tfu: @jestemburakiem: @JonTargaryen: @CarWszechRu...

źródło: comment_ma6bGy3qcwxSd5FDYSSNx5ucMPTw3Cq4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@mateoaka: słyszałem już kiedyś tą historie

czy to nie jest piękne?
Polacy walczyli w armii napoleońskiej bo ta dawała im nadzieje na wywalczenie niepodległości, przełożeni wysłali ich do tłumienia powstania na Haiti, a ci przystąpili do powstańców bo widzieli w nich siebie

na prawdę piękna historia
  • Odpowiedz