Wpis z mikrobloga

Czytam sobie wedy słowiańskie i mam ciekawy fragment:

I poślą do nich Bogowie Wielkiego Wędrowca, miłość niosącego, ale kapłani Złotego Tura poddadzą go śmierci męczeńskiej

i po śmierci ogłoszą bogiem go….
i stworzą wiarę nową, zbudowano na kłamstwie krwi i ucisku…
I ogłoszą wszystkie narody niższymi i grzesznymi
I wezwą przed oblicze przez nich stworzonego Boga kajać się i prosić o wybaczenie za czyny
dokonane i nie dokonane…

Nie przypomina wam to kogoś?
#historia #religia #slowianie
  • 30
  • Odpowiedz
@kubako: A ja się obawiam, że żadnej złożonej kultury nie było. Pismo, jak wiadomo, to nie tylko forma przekazu kolejnym pokoleniom. Umiejętność czytania i pisania jest niezbędna dla doskonalenia wiedzy, by w ogóle przekroczyła ona zakres pamięci garstki nieokrzesanych prostaczków. To jest istotny skok jakościowy. Z drugiej strony wątpię w to, że pismo dopiero zostanie odkryte. Nic na to nie wskazuje. Wręcz za późno, zbyt wiele niezapisanych wytworów kultury materialnej
  • Odpowiedz
@biliard co do "pisma słowian" to Gieysztor podał cytat z jakiejś kroniki że w jakimś miejscu na północy obecnej polski którego nazwy oczywiście zapomniałem były posągi bogów z podpisami, sam Gieysztor się zdziwił tym faktem, było to gdzieś w okolicy opisu mnogości Peruna w Mitologii Słowian, jutro znajdę jeśli nie zapomnę ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@tlaziuk: A ten podpis to w jakim języku? Może zaznajomieni ze Slowianami (choćby handel) Germanie tamtędy przechodził? Znaleziono i inne stare przedmioty, jednak to, jak sporadycznie miało to miejsce, świadczy najwyżej o tym, że mieliśmy (bystrzejszych) gości.
  • Odpowiedz
@biliard kurcze teraz nie mogę znaleźć tego fragmentu, język w jakim podpisy były wykonane nie był wspomniany, jednak wspomniany był możliwy wpływ kultury chrześcijańskiej i kultu świętych / porównanie do ikon
  • Odpowiedz
@tlaziuk, @biliard: O ile dobrze pamiętam Gieysztor pisał tam o relacji Thietmara z Merseburga dotyczącej świątyni w Radogoszczy:

Jej ściany zewnętrzne zdobią różne wizerunki bogów i bogiń - jak można zauważyć, patrząc z bliska - w przedziwny rzeźbione sposób, wewnątrz zaś stoją bogowie zrobieni ludzką ręką w straszliwych hełmach i pancerzach, każdy z wyrytym u spodu imieniem. Pierwszy spośród nich nazywa się Swarożyc i szczególnej doznaje czci
  • Odpowiedz
@Poczmistrz_z_Tczewa: @tlaziuk Spekulacyjny - to chyba eufemizm. Jeśli ktoś przywołuje tę wzmiankę jako dowodzącą istnienia pisma, do tego oryginalnie słowiańskiego, to pozostaje chyba wybuchnąć śmiechem i wyrechotać, że pismo jako forma języka, aby miało sens, a nawet wręcz by zaistniało, wymaga szerokiej rzeszy użytkowników. Kultury, w których piamo wynaleziono, nie szczedziły zapisków. Dlatego dowody co do ich umiejętności pochodzą ze zdecydowanie wielu źródeł. Oderwane przypadki idą do śmietnika. Albo
  • Odpowiedz