Wpis z mikrobloga

@wjhub:

Kilka przemyśleń odnośnie crypto. Poniżej moja prywatna opinia, nie jest to porada inwestycyjna.

#kryptowaluty

Bitcoin - obecna popularność btc wynika głównie z powodu zainteresowania mediów a przez to "zwykłych" ludzi. Sam projekt jest dojrzały ale niestety nie pozbawiony wad. Skalowalność tego projektu jest ograniczona i myślenie o pełnej adopcji to fikcja, głównie z powodu mining-u który jest bardzo niewydajnym procesem i dąży do centralizacji. Czy naprawdę wyobrażacie sobie, że systemy kart płatniczych zostaną zastąpione farmami mining-owymi z GPU czy tam innym ASIC-ami i na tym będzie opierała się światowa ekonomia? Jak dla mnie jest to krok wstecz i nie ma to nic wspólnego z decentralizacją.
Obecne zastosowanie to głównie spekulacja oraz bycie walutą bazową dla różnego rodzaju altów. Zastosowanie dla bitcoin w przyszłości, to niestety gra spekulacyjna oraz bycie "bezpieczną przystanią" dla kapitału z krajów gdzie sytuacja gospodarcza jest nieprzewidywalna.

IOTA - z perspektywy czasu, kapitał który obecnie ulokował się na bitcoin-ie będzie transferowany w inne instrumenty, i tutaj dwa słowa: innowacja oraz chciwość "inwestorów".Cała zabawa polega na wytypowaniu tego instrumentu, moim zdaniem jest to IOTA. Jak wszyscy wiemy IOTA używa obecnie koordynatorów, fakt ten stał się powodem ataków na walutę, niemniej jednak to co dziś wydaje się wadą dla społeczności krypto-fanów, dla wielu organizacji/państw może stać się zaletą.
Brak mining-u i potwierdzanie transakcji poprzez użytkowników sieci, bardzo ładnie wpisuje się w politykę green-friendly oraz IOT kilu dużych graczy na arenie światowej. Należy pamiętać również, że IOTA Fundation jest zlokalizowana w DE, czwarta gospodarka świata może pomóc w adopcji tego rozwiązania, a przynajmniej z tego co obserwuje nie planuje przeszkadzać. Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, USA będą dążyć do nakładania coraz większych restrykcji na kryptowaluty, a UE wręcz przeciwnie.

Żeby być już całkowicie fair to uważam również że IOTA nie jest pozbawiona wad oraz jest obciążona dużo wyższym ryzykiem, głównie ze względu na brak akceptacji w środowisku, FUD, oraz możliwe problemy z technologią(security oraz scalability) o których jeszcze nie wiemy.

Sytuacja z IOTA przypomina mi trochę: "First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win."

Dla wszystkich którzy piszą, że wszystkie alty to scam, polecam zaprzestać oglądania kanału: Tony Vays.

Na zakończenie chciałbym przypomnieć, że wszystkie pieniądze które "inwestujecie" w tej chwili w crypto(long term) uważałbym za stracone.
  • 6
@wjhub: Kolejny naganiacz na iota xD

Na zakończenie chciałbym przypomnieć, że wszystkie pieniądze które "inwestujecie" w tej chwili w crypto(long term) uważałbym za stracone.


Ile razy ja to słyszałem w 2013, 2014, 2015, 2016 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@m00n Rozumiem że każdy kto nie zgadza się z wizją bitcoin-a jako jedynej możliwej kryptowaluty to naganiacz? Mam wrażenie że próbujesz zaklinać rzeczywistość. Miałem nadzieje na sensowną dyskusje więc może dla formalności: Polecam nie "inwestować" w bitcoina oraz IOTA. Teraz to już chyba nie jestem naganiaczem :)

@banciur, zgadzam się, jest wiele projektów w których przechowywanie wartości nie jest głównym założeniem, natomiast jeżeli chodzi o BTC i IOTA to mam wrażenie,
@wjhub a ok jeżeli chodzi o te dwa to faktycznie wartość. Zresztą co się oszukiwać nawet jak jakiś token nie ma sluzyc jako nośnik wartości to i tak jest tak używany ot przykład ETH to miałby rozproszony xeupto komputer a wyszła druga waluta :/