Wpis z mikrobloga

Mireczki z #excel #vba - mam taką zagwozdkę z polskimi znakami. Zaczynają nam zmieniać we firmie kompy na takie z Windą 10 i tym nowym excelem co to wygląda jak outlook. No i oczywiście pierdyliard makr działających przez ostatnie 10 lat nagle nie działa.

Doszedłem, że jest jakiś problem z ogonkami. Rzućcie okiem na pierwszy z brzegu przykład na screenie - ponumerowałem gdzie patrzeć dla ułatwienia:

(1) W okienku Immediate wołam ? Przeglądy("PDX A", "MAŁY:")
(2) Po najechaniu kursorem na zmienną w nagłówku funkcji nie ma "Ł" w zmiennej
(3) O dziwo w okienku Locals zmienna wygląda normalnie

I druga rzecz:

(A) Wołam arkusz z polskim znakiem w nazwie: PRZEGLĄDY
(B) Arkusz istnieje, a vba wywala błąd

Nosz jasny gwint. Mogę sobie zmienić na nazwy bez ogonków, ale takich różnych plików mam kilkadziesiąt i kolejkę excelowych petentów pod drzwiami. A problem musi być jakich błahy. Nie wierzę, że nikt się z nim nie spotkał. Pomożecie Mireczki?

Kurde, tyle lat był Excel 97 i komu to przeszkadzało?
Pobierz Jefrey - Mireczki z #excel #vba - mam taką zagwozdkę z polskimi znakami. Zaczynają na...
źródło: comment_R9YvJMhcmCZzXNZEYcB7BNvcacV7iP6H.jpg
  • 2
@Jefrey: weź to zobacz: https://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/78eeab51-f39e-423c-8afc-ebd218d658c3/how-to-make-vba-to-read-and-understand-characters-in-other-keyboard-language?forum=isvvba

"Finally I found solution.. it simple, so if someone need this here it is>>>

1.In Control Panel > Regional and language options> advanced tab
choose the native language you want to use in language for non-unicode programs

2.In VBA editor choose tools>options>editor format> font which support your language

and it will work fine"

W Windzie 10 to będzie: Control Panel (ten stary) > Region > Administrative:
@lewekleonek: Przegrzebałem wszystkie opcje regionalne i rzuciło mi się to w oczy. Dzięki, spróbuję, idę poszukać kogoś z hasłem admina, bo tu panie ciężko samemu tapetę zmienić :)