Wpis z mikrobloga

Zakladam tag #ciekawestronyzwikipedii
Co jakiś czas będę pod nim wrzucać co ciekawsze strony/rozdziały z wikipedii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na pierwszy wpis klasyg przez duże gie:
[Incydent z siekierą](https://pl.wikipedia.org/wiki/Incydent_z_siekierą) (kor. 판문점 도끼살인사건) – incydent zbrojny w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej[1], do którego doszło w dniu 18 sierpnia 1976 roku. W incydencie zginęło dwóch amerykańskich żołnierzy[2].

Przyczyną incydentu była topola[3] rosnąca w pasie neutralnym, w pobliżu Mostu bez powrotu. Drzewo utrudniało obserwowanie strefy zdemilitaryzowanej z punktów obsadzonych przez Amerykanów i Koreańczyków z Południa. W porozumieniu z Koreą Północną ustalono, że drzewo zostanie ścięte[1]. 18 sierpnia do strefy wkroczyła grupa nieuzbrojonych żołnierzy Południa w towarzystwie 12 Amerykanów. Rozpoczęto ścinanie drzewa siekierami[2].

Po kilku minutach do Amerykanów dotarła grupa 15 żołnierzy Północy pod dowództwem por. Pak Chula, który zaczął stanowczo domagać się wstrzymania prac[2]. Komuniści swoją interwencję argumentowali koniecznością ochrony drzewa, które zostało rzekomo własnoręcznie posadzone przez Kim Ir Sena[3]. Po zignorowaniu polecenia przez pracujących żołnierzy koreański dowódca ściągnął posiłki ukryte w pobliżu i wydał swoim ludziom polecenie zaatakowania przeciwnika[2]. Północnokoreańscy żołnierze odebrali Amerykanom siekiery i zaatakowali nimi kpt. Arthura Bonifasa i por. Marka Barretta[1]; w efekcie pierwszy z nich zginął na miejscu, a drugi został ciężko ranny[2].

Żołnierze amerykańscy w pośpiechu wycofali się na swoją stronę, nie zdając sobie przy tym sprawy, że pozostawiają na miejscu por. Barreta, którego później żołnierze Północy odnaleźli i dobili[2][1].

Zaraz po incydencie Korea Północna oskarżyła Stany Zjednoczone o agresję, a Kim Dzong Il, przebywający na konferencji państw niezaangażowanych na Sri Lance, przeforsował rezolucję potępiającą USA za „imperialistyczny najazd”[2].

W odpowiedzi na incydent 21 sierpnia Amerykanie zorganizowali operację Paul Bunyan[1], która była pokazem siły i miała na celu ostateczne ścięcie drzewa[2].
Rano 21 sierpnia (3 dni po incydencie) do strefy neutralnej wjechały, bez zapowiedzi, 23 pojazdy wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych z żołnierzami wyposażonymi w piły łańcuchowe oraz dwa plutony amerykańskiej piechoty do osłony działań. Jednostka południowokoreańskich wojsk specjalnych zajęła się natomiast wzniesieniem prowizorycznych umocnień z worków z piaskiem na przyczółku Mostu bez Powrotu, przygotowując się do ewentualnego wysadzenia przeprawy. Osłonę z powietrza zapewniało 27 helikopterów oraz bombowce Boeing B-52 Stratofortress i myśliwce F-4 Phantom. Do granicy pomiędzy dwoma państwami koreańskimi zbliżył się także lotniskowiec „USS Midway”.

W pobliżu strefy zdemilitaryzowanej rozlokowane zostały także kolejne oddziały piechoty i artylerii; do Korei Południowej ściągnięto też dodatkowe 12 tysięcy żołnierzy, a w całym kraju ogłoszono najwyższy alarm pogotowia bojowego.

W odpowiedzi Korea Północna ściągnęła w pobliże miejsca akcji ok. 200 żołnierzy.

W ciągu 42 minut Amerykanie ścięli sporne drzewo, a Koreańczycy z Południa zniszczyli dwa północnokoreańskie punkty obserwacyjne.

poniżej ww. drzewo

Jeśli kogoś to zainteresowało, może na angielskiej wiki poczytać więcej:
https://en.wikipedia.org/wiki/Korean_axe_murder_incident

zapraszam do obserwacji tagu #ciekawestronyzwikipedii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostkihistoryczne #korea #wikipedia #gruparatowaniapoziomu
Pobierz a665321 - Zakladam tag #ciekawestronyzwikipedii
Co jakiś czas będę pod nim wrzucać c...
źródło: comment_MI6cbKpbA9e0ehF8KBTpySTVBmzifLiD.jpg
  • 4