Wpis z mikrobloga

W Financial Times pojawił się artykuł o tym, że Polska jest europejskim i (a w niektórych przypadkach przebijamy nawet Chiny) liderem w zakresie zanieczyszczonego powietrza. Powołując się na światową Organizację Zdrowia 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Życzę dużo zdrowia Mirki.
https://www.ft.com/content/6712dd66-c91d-11e6-8f29-9445cac8966f

With a staggering 33 out of Europe’s 50 most polluted cities, according to a World Health Organisation report this year, Poland is the continent’s capital of smog. It regularly surpasses EU limits on pollution owing to a heavy reliance on coal and a lack of government action on green technology.


#neuropa #zdrowie #europa #swiat
Xianist - W Financial Times pojawił się artykuł o tym, że Polska jest europejskim i (...

źródło: comment_IghnJUGUAMf6GHeHuSzfljNwn0dlH3a5.jpg

Pobierz
  • 67
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@benzdriver: Katastrofa to była w latach 80 i 90, po 2000 było nadal bardzo źle. W porównaniu z tamtymi czasami to teraz jest dobrze. Oczywiście trzeba pracować dalej nad tematem ale takie histeryczne podejście jakie prezentujcie tylko szkodzi a nie pomaga.
  • Odpowiedz
@coma24: przecież emisje z przemysłu są równie niskie jak z powodu transportu, więc nic do gadania mają systemy oczyszczania powietrza. Ja nie mówię, że na tym polu nie ma zmian. Ja oraz @benzdriver cały czas wałkujemy temat niskiej emisji: czyli z gospodarstw. A tu się niewiele zmieniło. I z oficjalnych danych dla Londynu i dla Kielc stężenie tlenków azotu jest takie same a natężenie ruchu diametralnie różne

@pk347
  • Odpowiedz
@Xianist: No, i to jest temat a nie jakieś przepychanki o kolaborantów sprzed kilkudziesięciu lat.

Jedna z tych rzeczy, której nie załatwi niewidzialna ręka rynku.

Pierwsza sprawa, czyli zdefiniowanie problemu, po latach udawania, że nic się nie dzieje, została zrobiona. Nawet przepływy transgraniczne zanieczyszczeń są już
  • Odpowiedz
@krystal_Tri_tapik przeczytaj moj komentarz wyzej. Problem mozna szybko i radykalnie rozwiazac poprzez wymiane kotlow na niskoemisyjne.
Nie potrzeba lat - wystarczylyby miesiace. Kasa byla.
No ale to jest wlasnie chyba tzw. polska racja stanu i priorytety wydatkow :(
  • Odpowiedz
@benzdriver:
Pytasz gdzie widzę histerię? Jak wykazuję manipulację na grafice to od razu mnie atakujesz i piszesz że się kompromituję, to jest bardzo nerwowe podejście, nie konstruktywne. Ja wolę pracować a nie gadać. W swojej pracy mam już na koncie instalacje które w sumie oczyszczają grubo ponad 1 mln Nm3/h. Siedzę w temacie i po prostu śmiać mi się chce ze specjalistów od zanieczyszczenia po 30 min kursie wójka Googla,
  • Odpowiedz
@coma24: jest manipulacja tylko nie ma udostępnionych danych xD. A że jest histeria i moda na mówienie o tym? Bardzo, k---a jego mać, dobrze, przynajmniej nie ignoruje się problemu. Od lat problem smogu w Polsce był zganiany, niesłusznie, na motoryzacje i przemysł. Teraz chociaż trochę wzrosła świadomość w narodzie.

Tak tylko wspomnę, że parę dni temu w Kielcach pyły przekroczyły 1200% normy, k---a rekord, nawet Kraków i Pekin wymiękł
  • Odpowiedz
@benzdriver: Przypomnę tylko że pierwszy wyszedłeś z takim argumentem. I to że ja aktywnie działam w ochronie środowiska co ma swoje wymierne efekty, a nie zajmuję się tylko "mieleniem ozorem"
  • Odpowiedz
@coma24 nie przypominam sobie, zebym uzyl wzgledem ciebie okreslenia 'kretyn'.
Natomiast okreslajac twoja argumentacje jako kompromitacje nie ocenilem ciebie tylko to co zrobiles.
Jesli nie rozumiesz roznicy, tym gorzej dla ciebie.
  • Odpowiedz
@benzdriver: chcesz powiedzieć, że w 100% za smog odpowiada niska emisja? Jakoś wątpię. A wiem, że duże znaczenie ma zabudowa terenu, obecność zarówno korytarzy powietrznych jak i sensownie rozmieszczonych terenów zielonych. Centra miast są od lat podłączane do sieci ciepłowniczej, sama widzę, jak się w ostatnich 20 latach zmienił krajobraz kominów w Gdańsku, to jest niebo a ziemia.

Nie przyjmuję, że transport nie odgrywa tutaj roli.
  • Odpowiedz
@coma24: skoro działasz w ochronie środowiska to powinieneś wiedzieć, że szybko w tej dziedzinie oznacz 5 czy 15 lat. W całym tym wpisie to ty mielisz ozorem i niczego konkretnego nie przedstawiłeś. Nikt nie oczekuje, że nagle rząd wszystkim na raz wymieni piece w domach xD. Brakuje edukacji w zakresie racjonalnego ogrzewania domu.

Proste przykłady: typowy sebuś wsiur woli kupić sobie zdezelowaną bete za 10kzł zamiast ocieplić dom, po czym
  • Odpowiedz
@benzdriver: a jednak (BTW, dzięki za grafikę, mam nadzieję, że to rzetelne źródło?) nadal utrzymuję, że bezopiren, jakkolwiek jest groźną substancją, nie jest jedynym składnikiem zanieczyszczeń.

Po PM10 widać odpowiedzialność niskiej emisji za połowę zanieczyszczeń. Nie należy odpuszczać ani transportu, ani przemysłu, gdzie w gruncie rzeczy jest najłatwiej zawalczyć ze względu na ograniczoną liczbę źródeł.
Masz może pod ręką zestawienie dla wrednego PM2.5?
  • Odpowiedz