Wpis z mikrobloga

Mirki, jakieś opinie/uwagi w temacie centralnych odkurzaczy w domu?

Jestem na etapie planowania generalnego remontu w domu do którego niedługo się wprowadzę, i myślę o różnego typu usprawnieniach. Żona alergiczka, zwierzęta w domu, i sam budynek 3,5 kondygnacji. Od lat używamy odkurzacza automatycznego, ale to się sprawdza na jedno piętro, nie na caly dom.

Ktoś ma może odkurzacz centralny i może się podzielić doświadczeniami?

#odkurzaczcentralny
#budujzwykopem
#budownictwo
  • 15
@danielemilka: a ciągnięcie za sobą zwykłego odkurzacza którego przewód elektryczny się pląta nie jest uciążliwe?
@qwarqq: jak robisz tak duży remont to rozprowadź sobie instalacje pod taki odkurzacz, drogie to nie jest. Potem kupisz jednostkę centralną i będziesz korzystał, jak się nie spodoba to najwyżej sprzedaż jednostkę i rury, instalacja zostanie jakbyś zmienił zdanie albo sprzedawał - będzie atutem.
@danielemilka: W sumie jak sobie o tej rurze myślałem, to doszedłem do wniosku że w newralgicznych miejscach najważniejszych można zainstalować albo kasetę z rurą typu Vroom (np w kuchni), albo (np w przedsionku) po prostu mieć dodatkową krótką rurę. Wtedy, o ile jeszcze będzie automatyczny na parterze, powinno być dość łatwo utrzymać czystość na wyższych piętrach i nie latać za często z tą rurą.

@eXe1987: też o tym myślałem na
@bachus: jeszcze nie jestem użytkownikiem i sam szukam informacji na ten temat. Z tego co poskładałem to warto zaryzykować i rozprowadzić instalacje. Jak już mieszkasz to jest kłopot a koszty nie są takie duże, takie ryzyko skalkulowane.
@bachus: Z mojego researchu:
Zalety: większa moc niż obecnie dostępne odkurzacze, worek wymienia się naprawdę rzadko, wywala wszelkie alergeny i pyły poza chatę, zamiast mielić wewnątrz pomieszczeń jak normalne odkurzacze. Plus można pobawić się w bajery jak automatyczne szufelki, ale z tego co czytałem kasety to lepsze rozwiązanie.

Największy minus jak na razie to da 9metrowa elastyczna rura, z którą chodzi się równie wygodnie, co ze zwykłym odkurzaczem. No i potrzeba
@qwarqq: no właśnie mnie odstrasza ta rura. Dla mnie to dużo mniejsza wygoda, niż jeżdżenie z odkurzaczem. Przemawia to, że powietrze nie jest mielone w pomieszczeniu no ale mam całkiem dobry odkurzacz, który ma worki HEPA, filtr hepa przed silnikiem i na wylocie. Jak patrzyłem co się dzieje na wylocie z odkurzacza, to działa prawie jak filtr powietrza ;-) Dodatkowo dla mnie ważniejsza chyba jednak będzie rekuperacja.
No ale mówię -
@bachus: tu sie zgadzam, fajnie by bylo usłyszeć opinie od faktycznych użytkowników a nie opłaconych blogerów ;) i jeśli masz wybór rekuperacja vs odkurzacz to jasne że bierz rekuperację, dużo więcej kasy zaoszczędzisz. W przypadku połączenia odkurzacz centralny + rekuperacja faktycznie wywalasz cenne ciepłe powietrze na zewnątrz przy odkurzaniu, ale wole to niż zasmarkaną żoną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ksiak: bo w rekuperacji utracone ciepłe powietrze bez odzysku energii przekłada się na kasę za prąd, który maszyna użyje do dogrzania powietrza. z drugiej strony taki odkurzacz nie wysysa całego powietrza z pomieszczenia, więc chyba strata niewielka. ale to mówię jako totalny amator, przydalo by się zapytać kogoś kto się zna.
@ksiak: miałem na myśli przewagę odkurzacza centralnego, że wyciągnie cały bród na zewnątrz bez unoszenia jego, jak to robi standardowy odkurzacz. Zwykły odkuracz ma przecież wylot powietrza w tym samym pomieszczeniu, więc wszystko co leży zaczyna się unosić. Ja tylko włączę odkurzacz a czujnik zanieczyszczenia powietrza idzie ostro w górę. To dla mnie spora przewaga, że nie trzeba potem wdychać tego unoszącego się syfu.