Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,
Opisuję nieprzyjemny przypadek który spotkał mnie przy odbiorze mieszkania w #krakow, liczę na jakieś cenne rady.

TL; DR


Dosyć długo szukaliśmy mieszkania o powierzchni ~50m2. Ostatecznie padło na osiedle na wschodzie Krakowa. Developer wydawał się spoko, miał dobre opinie na tle całej reszty firm tego typu. Żona zaczęła na poważnie zajmować się rzemiosłem, więc po obecnie wynajmowanym pokoju wala się pełno drucików, rurek i innych rzeczy które wbijają mi się w stopę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Często dostaje zlecenia na np. nietypowy kwietnik o wymiarach 08x1,7m, więc gabaryty raczej duże. Z tego powodu od razu do mieszkania kupiliśmy największą komórkę 5.5m2. Na wizualizacji wygląda to tak:

https://i.imgur.com/IO2dOEw.png

A na rysunku technicznym tak:

https://i.imgur.com/EZaCyLk.png

Nasza komórka to 2KL9. W rzeczywistości drzwi wejściowe (te od korytarza) są osadzone dużo głębiej, a ściana komórki 2KL8 jest przesunięta do przodu. Powoduje to, że po otwarciu drzwi wejściowych a następnie drzwi od naszej komórki 2KL9 wejście ma jakieś 30-40cm :(

https://i.imgur.com/1xfHzru.png
https://i.imgur.com/tTZCcjT.png

Nie ma mowy o włożeniu tam czegokolwiek większego lub chociażby roweru. Z kilkanaście miesięcy planujemy małego brajana, a tu nawet nie będzie jak wózka schować. Zgłosiliśmy fakt developerowi ale rozłożył ręce z odpowiedzią "taki mamy projekt, trzeba się było zapoznać wcześniej". Po spojrzeniu na plan techniczny z wymiarami, wygląda to tak samo jak na wizualizacji. Jednak pewne jest, że coś się nie zgadza, widać, że drzwi wejściowe jedynie w minimalnym stopniu nachodzą na te od naszej komórki. Drzwi otwierają się do przedsionka, natomiast na wizualizacji do środka. może to jest powodem. Odpowiedź na stwierdzenie, że taka komórka jest dla nas zupełnie bezużyteczna brzmi "to sobie ją sprzedajcie". Czy ktoś obeznany w prawie budowlanym lub BHP mógłby coś podpowiedzieć, określić czy taki bubel budowlany jest zgodny z prawem?

#krakow #budownictwo #mieszkanie #jakzyc #pytaniedoeksperta
  • 34
@Przedmidorrr: Inspektorat budowalny w urzędzie miasta. Zgloszenie niezgodności z projektem (na pewno taki nie był) i nie spełnienia podstawowych norm w zakresie użytkowania powierzchni.
Na razie proste pismo z taką jw uwagą, jak nie zareagują na Twoją oficjalną reklamację, to pismo od prawnika. Sprawa jest ewidentna, nawet nie ma co się specjalnie martwić. To jest powierzchnia za którą zapalciles i obowiązkiem jest zapewnienie jej podstawowych cech uzytkowych, a wejście raczej otwiera
@KrolWlosowzNosa: Dzięki, podniosłeś mnie na duchu ( ͡° ͜ʖ ͡°) reklamację już zgłosiliśmy, dzisiaj przyszła odpowiedź, że reklamacji nie uznają z uzasadnieniem "XXX informuje, iż komórki lokatorskie wraz z przynależącymi do nich przedsionkami zostały wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym wraz z późniejszymi zmianami istotnymi wprowadzonymi przez architekta, a następnie zatwierdzonymi przez urząd miasta Krakowa, wydział Architektury i Urbanistyki".

@Ziner: Wybacz, na razie nie chciałbym ujawniać.
@Ziner: Niestety to może dotknąć każdego, polecam przy kupnie komórki:

- Unikać komórek których wejście jest po stronie otwartych drzwi wejściowych
- Sprawdzić sposób otwarcia i wymiary na planie technicznym (nie wizualizacji!)
Ostatecznie padło na osiedle na wschodzie Krakowa


@Przedmidorrr: mam nadzieję, że nie Activ, znane chociażby ze sprzedaży miejsc parkingowych dla inwalidów, z których i tak nie może właściciel korzystać? Bo wtedy piwnica, z której nie można korzystać, dobrze się wpisuje w ich praktyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wołaj, jak się wyjaśni
@losiu20: Nie jest. Ludzie, którzy to kupują będą mieli taki widok z okna przez do końca pobytu w tym mieszkaniu ponieważ naprzeciwko już nic nie powstanie, jest Centrum Konferencyjne Expo. Co więcej, część ludzi się cieszy, że "industrialny widok"... Byłem tam ostatnio bo odwiedzałem Expo, wygląda koszmarnie. Zastanawiałem się w 2016 roku nad kupnem mieszkania w tej inwestycji ale wizja oglądania kominów codziennie rano przez resztę życia skutecznie odwiodła mnie od
@losiu20: Nic z tych rzeczy. Pierwszy plan to plac po Prefabecie, w tle w krzakach przebiega linia kolejowa do elektrociepłowni a za nią jest ulica Na Załęczu zakończona pętlą i widoczna na foto Elektrociepłownia. Tam w okolicy są domy niemal pod samymi kominami.
@Przedmidorrr niestety dlatego nie zdecydowałem się na mieszkanie od developera, najlepsze mieszkania rozchodzą się zanim są wybudowane a potem jak budynek stoi to wychodzą takie kwiatki.

Nie wiem jak wyjdzie temat, patrząc z boku to lepiej wygląda argument wózka i roweru niż gabarytów do działalności więc polecam trzymać się tej wersji.

A pomijając oczywisty wałek developera, tam jest serio tak mało miejsca że nie da się zamknąć tych pierwszych drzwi przed wejściem
Tam też jest grubo i jeszcze te samoloty non stop nad głową.


@2YT4U: samoloty ? Panie, bliżej do Balic mam i nie ma co narzekać... To nie to, co kiedyś u kumpla w Londku-Zdroju, gdzie mógł machać z ogródka do pasażerów 200 metrów nad nim ( ͡° ͜ʖ ͡°)