Wpis z mikrobloga

Mamy tu speców z rachunkowości? Mam problem z pytaniem, które było na egzaminie, które leciało mniej więcej tak:
"Przy rosnącej tendencji cen, dla rzetelnego przedstawienia sytuacji przedsiębiorstwa jaką metodą powinien być ewidencjonowany rozchód zapasów?". Druga grupa miała "przy malejącej tendencji cen".
Jak dla mnie FIFO używa najaktualniejszych cen, a LIFO dale możliwości oszukiwania, dlatego zostało zbanowane przez MSR, ale może w jednym z tych przypadków będzie lepsze. Więc jak to jest? #rachunkowosc #ekonomia #finanse #nieumiemtagowac
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@beh1: też bym powiedział ze przy rosnących cenach to po fifo, jak kupimy po cenie x pierwsza sztukę, drugą sztukę x + 1 a trzecią sztukę po x + 2 (bo ceny rosną) to gdy rozchód zrobimy po lifo, to wartość zapasów będziemy mieli niedoszacowaną (bo jeśli pozbędziemy się np. dwóch sztuk to odpadnie nam x + 1 i x + 2 a zostanie pierwsza sztuka po cenie x, która
  • Odpowiedz
@Tomek1902: Myśle, że używa najaktualniejszych cen, poniewać zapasy wydawane są na bierząco, a nie jak przy metodzie LIFO przy której zapasy przyjęte jako pierwsze mogą zalegać, przez to będą mieć nieaktualne ceny.
  • Odpowiedz
@beh1: Ok, widzę już o co Ci chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pytanie było o rozchód- co przy FIFO w kwestii rozchodu nie jest ceną najaktualniejszą, ale rozumiem, że chodziło Ci o wycenę zapasu.
  • Odpowiedz
@Tomek1902: Chyba chodzi mi o zasady wyceny rozchodu zapasów, ale chyba sam dokładnie nie wiem o co mi chodzi, przez to, że dokładnie pytania nie pamiętam.
  • Odpowiedz
@beh1: No przy wycenie rozchodu stosujesz cenę "najstarszą", dzięki czemu wycena stanu magazynowego odbywa się po cenie aktualnej.
Z tego powodu w mojej opinii w obu sytuacjach najrzetelniejszą metodą w obu przypadkach jest FIFO. Cena średnia zakłamywała by rzeczywistość, gdyż ją najlepiej stosować przy wahaniach cen +/-.
  • Odpowiedz
@Tomek1902: Zacząłem to sobie od nowa rozpatrywać i też uznałem, że FIFO. Doszedłem do tego tak, przy rosnących cenach zapas zostanie wydany za np. 100, a kolejny za 101, cena rośnie, jest rzetelnie, a przy malejącej tendencji cen, pierwszy będzie wydany za 100, a kolejny za 99, cena maleje, czyli też jest zgodne z prawdą. Tylko mam ciągle złe przeświadczenie, że skoro mam dwie metody to w jednym przypadku będzie
  • Odpowiedz
@beh1: To zmień sobie słowa rosnącej i malejącej- na zmieniającej sie i wtedy FIFO pasuje do obu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pamiętaj, że jeszcze jest metoda stałych cen ewidencyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz