Wpis z mikrobloga

Mirki stoję przed życiowym wyborem, a mianowicie do jakiej pracy pójść. Czy wyprowadzić się z większego miasta i wprowadzić się do mniejszej mieściny i zostać asystentem kierownika produkcji czy też zostać w tym mieście co jestem pójść na operatora CNC. Dodam że skończyłem studia w grudniu na kierunku Inżynieria produkcji w specjalności projektowania procesów technologicznych an obrbaiarkach CNC. Wiedze z CNC mam tylko teoretyczną, pracowąłem na symulatorach hidenhaima i sinumerika, ogarniam też jako tako NX, plus znam programy czysto CADowkskie (Solid Edge i Solid Works), ale też nigdy nie stałem na obrabiarce. Z drugiej strony mam propozycje zostania asystentem kierownika produkcji ale w branży komponentów elektronicznych, hajs na pewno bym miał tu większy ale to jest średnio związane z moim kierunkiem kształcenia. Jedynie bym mógł rozwijać moją wiedze na tema LEAN. Skłaniam się ku CNC ale z drugiej strony druga oferta jest bardzo atrakcyjna i nie wiem czy taka szansa się jeszcze trafi. Co sądzicie o moim dylemacie, co byście zrobili na moim miejscu?
#cnc #przemysl #pracbaza #korposwiat #studbaza #kiciochpyta
  • 17
@szaman136: cnc sie wydaje ciekawe i fascynujace na poczatku. po paru latach to sie robi troche nudne a hajsy stoja prawie w miejscu. No i rece myjesz przed sikaniem a nie po. Jednak za myslenie placa wiecej niz operatorke. Tu tez trzeba myslec ale jakos kolnierzykom placa lepiej :x No i jak mowisz ze w mniejszym miescie to dla mnie akurat dodatkowy atut :p
@kusprzyk: tzn myślę ze nie był bym ciągle operatorem a chciał bym awansować na programistę albo technologa po pewnym czasie albo za granice wyjechać. Dodatkowo szkoda mi tego ze nie będę mógł w tej drugiej pracy programów CAM i CAD które ogarniam wykorzystać i szkoda mi opuszczać miasto w którym siedzę bo mam tu jednak znajomych a tam nie.
@szaman136 operator -> programista -> technolog to spoko opcja też. Tylko musisz się uzbroić w cierpliwość bo to dosyć długa droga od absolwenta do technologa z prawdziwego zdarzenia który ogarnia papiery wylapie pułapki ogarnie narzędzia i będzie znał odpowiedź na każde pytanie operatora czy programisty. Taki technolog to skarb. I takiemu płacą ale ma też duża odpowiedzialność. Ja zamierzam kiedyś być takim kozakiem xD narazie operator i programista cam w jednym
@szaman136: a co to za pytania w ogóle xD szaman ułóż sobie życie samemu, chyba Ty sam najlepiej wiesz co Cię bardziej interesuje xD czy wolisz byc asystentem kierasa czy iść od samej piwnicy do góry w kierunku technologa i tak jak wspomniał kusprzyk być kozakiem w swojej dziedzinie...
@szaman136: Daj sobie spokój z bycie operatorem CNC, ta praca to jest dramat. Zapotrzebowanie duże, tak jak mówią koledzy, ale nie dlatego że to taka technologia kosmiczna której nikt nie ogarnia - to wszystko dlatego że zarobki są gówniane, robota brudna opór i wieczne problemy ze wszystkim, po prostu nikt nie chce w tym pracować.
Lepiej iść na jakiegoś handlowca/obsługe klienta w banku. Nie marnuj sobie życia i zdrowia za marne
@Wojak90:
Jeżeli mówisz o pracy operatora to w większości przypadków pokrywa się to z rzeczywistością. Dużo zależy od firmy. Ale kolega Szaman ma chyba predyspozycje i możliwości iść trochę wyżej. Także dobrze jak postoi przy maszynach rok czy dwa, ale później to on wskoczy do biura i będzie miał ciekawsze zajęcie niż wciskanie kredytów. Choć co kto lubi.
@krysztal1: Powiem tak - z doświadczenia osób które znam, bardzo ciężko jest przeskoczyć z operatora na technologa/programistę, wielu młodych ma takie podejście. Dla mnie to np normalna kolej rzeczy, bo żeby być dobrym technologiem trzeba poznać maszyny, znać ich możliwości i ograniczenia. Jednak jest druga strona medalu - zdecydowanie ciężej jest znaleźć dobrego operatora niż technologa, z racji pieniędzy i prestiżu pracy. Młodzi nr chcą w tym pracować, stara gwardia się