Wpis z mikrobloga

Porsche będzie świętować w tym roku swoje 70-lecie: dokładnie 8 czerwca 1948 roku zarejestrowano pierwszy samochód pod marką Porsche (historia firmy jest oczywiście dużo dłuższa i sięga końcówki XIX wieku, w której swoje pierwsze automobile skonsturował Ferdinand Porsche). Był nim roadster 356, który przygotował syn Ferdinanda, Ferry. Z okazji okrągłej roczniczy Porsche zorganizuje liczne wydarzenia na całym świecie, od fabrycznego muzeum w Stuttgarcie, przez Festiwal Prędkości w Goodwood po Petersen Automotive Museum w Los Angeles i kalifornijskie Rennsport Reunion.

Na zdjęciu po lewej Porsche 356-001, a po prawej koncept Porsche Mission E z 2015 roku, zwiastun przyszłości marki. Pierwsze 356 napędzał 1,1-litrowy, 4-cylindrowy boxer o mocy około 40 KM. Mission E to maszyna o napędzie elekrtycznym obu osi o mocy ponad 600 koni mechanicznych. Seryjny Mission E ma być gotowy w przyszłym roku.

#samochody #motoryzacja #carboners #porsche #porsche356 #porschemissione #missione #samochodyelektryczne #historiamotoryzacji
autogenpl - Porsche będzie świętować w tym roku swoje 70-lecie: dokładnie 8 czerwca 1...

źródło: comment_fcoBScSdBEukY6vITYvVbQe7AtPtR7Tv.jpg

Pobierz
  • 17
@autogenpl czyli nieco ponad 3 lata po przegranej z kretesem wojnie Niemcy prezentuja Roadster wyprodukowany w kraju praktycznie zrownanym z ziemia?

Tak z ciekawosci, co polska motoryzacja - kraju z obozu zwyciezcow - oferowala w 1948 roku? ;)
czyli nieco ponad 3 lata po przegranej z kretesem wojnie Niemcy prezentuja Roadster wyprodukowany w kraju praktycznie zrownanym z ziemia?


@benzdriver: Dość łatwo przestawić linie produkcyjne... A Niemcy nie były zrównane z ziemią.
@benzdriver: nie do końca, upraszczając: roadster zbudowany ręcznie gdzieś w "szopie" w Austrii z części Garbusa. Do Stuttgartu dzięki powiązaniem z Volkswagenem, który już odbudował część swoich zakładów, przenieśli się kilka lat później.
@dolOfWK6KN wystarczy, ze pokazalem Stuttgart. Niemcy byly po wojnie morzem ruin.

Imponujace jest jak potezni gospodarczo w tak krotkim czasie sie stali.

Nadal nikt nie pokazal, co oferowala polska motoryzacja w 1948 roku. Zamiast tego jakies niezwiazane z tym pytaniem komentarze tu padaja... ;)
@benzdriver: Nie było polskiej motoryzacji w 1948, Polska była pod butem ZSRR i ten stan trwał dość długo. Co tu w ogóle porównujesz? Pokaż jak było w DDR i jak potężni gospodarczo byli po 45 roku.

Szanuję Ciebie jako Mirka, co się rzadko u mnie zdarza, zwłaszcza wobec osób anonimowych, ale nie przesadzaj... :p
ale wiesz doskonale o co mi chodzi.


@benzdriver: Niby tak, ale jednak nie, bo nie wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz. Porównujesz kraj z potężnym przemysłem motoryzacyjnym, genialnymi konstruktorami do Polski, która własnego przemysłu motoryzacyjnego z prawdziwego zdarzenia nie miała i jechała na licencjach zagranicznych. Oba kraje zrujnowane po wojnie, nie wspominając o podziałach politycznych. I pytasz jak udało się powstać Porsche w takich warunkach w tak krótkim czasie, marce napędzanej dziesięcioleciami pasji,