Wpis z mikrobloga

Mam nietypowy problem. Od jakiegoś czasu bezskutecznie poszukuję silnika do czegoś w stylu rożna. Potrzebuję regulacji obrotów/min w zakresie od 50 do 120 (ewentualnie 100). Wydaje mi się że najprościej byłoby zastosować silnik 12V DC ze względu na dużą dostępność regulatorów. Mogę nawet zbudować dodatkową przekładnię pasową, tak by dopasować obroty do pożądanych. Teraz używam silnika od pralki 230V (ponad 1400obr/min) na którym jest małe kółeczko, a na docelowej ośce jest koło pasowe o średnicy jakieś 0,5m. Obecnie praca jest uciążliwa i muszę coś z tym zrobić. Macie jakieś propozycje skąd wziąć silnik z sensownym mocowaniem i ośką grubszą niż 3mm?

#elektronika #elektronikadiy #majserkowanie #automatyka
  • 14
@DS18B20: prosto silnik od napędu talerza z mikrofalki. Regulacji obrotów niestety nie będzi.
Mniej prosto - na aliexpress masz od groma silników i silniczków DC z reduktorami, od 10RPM począwszy. Dobierz sobie jakiś, a obroty silnika DC reguluje się już bezproblemowo.
@Jarek_P: Z mikrofali chyba za wolny (z kebaba też), problem w tym że na allegro jest sporo silniczków modelarskich które obrotami pasują ale gabarytami są niestety po prostu za małe. Sprawdzę na aliexpress.
@swango: Problem w tym że te silniczki są bardzo małe i jest problem z ich mocowaniem. Jeśli trzeba budować przekładnię to wolałbym żeby miały dłuższy kawałek wystającej osi.
@Jarek_P: W sumie ciekawe, zastanowię się nad tym jeśli nie kupię czegoś w kraju. Na przesyłkę z Chin jednak musiałbym poczekać.
Fajne są silniczki od wycieraczek, czasami się coś trafi co nie ma obrotów lewo/prawo, ale to ma pracować jakieś 1,5 godz
@DS18B20: silnik z napędu wycieraczek ze szrotu "od fiata" bez problemu taką pracę wytrzyma. Nie jestem pewien, czy to dotyczy wszystkich, czy tylko tych starych z polskich samochodów, ale je się na pracę w kółko bezproblemowo przerabiało. Pytanie tylko, czy to nie byłaby armata na słonia, te napędy są dość mocne. Jeśli na tym rożnie chcesz kręcić prosiaka, to będzie akurat, ale jeśli raczej pieczoną świnkę morską, to szkoda takiego bydlaka
@Jarek_P: Obciążenie to max. 5kg Ostatnio jeden silnik od wycieraczek okazał się nieprzerabialny, a drugi za wolny i miał tak przekombinowane mocowanie że nie dałoby się wstawić przekładni. Gdybym miał blisko jakiś auto-szrot to pewnie bym znalazł odpowiedni, ale mieszkam na odludziu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lvy: @DS18B20: potwierdzam. Z tym, że o ile się nic nie zmieniło, najlepiej nie sugerować się tym, co on ma na aukcjach, tylko zadzwonić/napisać i podać, czego się potrzebuje. Gość naprawdę sensownie potrafi doradzić.