Wpis z mikrobloga

TVP ujawnia:

Tryumf Powstania Styczniowego

Polski zryw osłabił Rosję i skłonił ją do sprzedaży Alaski Stanom Zjednoczonym. Zapewnił samorządność Polakom w Galicji. Umocnił postawy patriotyczne pod zaborami. Pamięć o nim ukształtowała marszałka Józefa Piłsudskiego, który swoje plany niepodległościowe budował na analizie politycznej i wojskowej walk z 1863 roku.


Co tam kilkadziesiąt tysięcy zabitych, a jeszcze więcej zesłanych na Sybir. Co tam odebranie autonomii Królestwa Polskiego. Co tam odbieranie miastom praw miejskich. Co tam konfiskaty majątków.

Typowa, prawicowa polityka historyczna. Hołdowanie porażkom, szukanie zwycięstw tam gdzie ich nie było, zapominanie/wypieranie złych decyzji. Żałosne to i ujawniające kompleksy. Tak jakby nie było prawdziwych zwycięstw w 1000 letniej historii.

#neuropa #4konserwy #bekazpisu #bekazprawakow #historia #polityka
  • 41
@NieBojeSieMinusow: wiadomo, kolejne powstanie, kolejny sukces! To są takie bzdury że #!$%@?. Teraz pewnie tak uczą. Potem z tych szkół wyjdą takie tumany i będą to powtarzać. Dobrze że ja szkoły pokończyłem dawno temu i sam nie mam dzieci bo by stara nie nadążała z gotowaniem bigosu
@NieBojeSieMinusow:

Umocnił postawy patriotyczne pod zaborami.


To jest akurat bzdura, bo konsekwencją powstania było całkowite zdołowanie społeczeństwa, trzeba było wymiany pokoleniowej, aby znów myśleć o czynie zbrojnym. Patrioci po powstaniu skupili się na pracy u podstaw, ze społeczeństwem. Pozytywiści zostawili program, do jego realizacji przystąpili głównie ówcześni narodowcy w Królestwie Polskim i ruch ludowy w Galicji. Z lewicy wyłoni się kolejne pokolenie bojowców, w tym Piłsudski.
@Andreth:

uwłaszczenia chłopów


tak, to był sukces, ale czy uwłaszczenie nie nastąpiłoby bez względu na powstanie? pod innymi zaborami chłopi byli wtedy już uwłaszczeni. może PS przyspieszyło proces, nie wiem, spekuluje, nie jestem historykiem

@lesio_knz:
argument o Piłsudskim to niezłe kuriozum. można tak usprawiedliwiać KAŻDĄ porażkę, bo przecież po latach się coś uda, hehe pamięć ukształtowała
tak, to był sukces, ale czy uwłaszczenie nie nastąpiłoby bez względu na powstanie?


@NieBojeSieMinusow: Nie pod tak dobrymi dla chłopów warunkami. Zero opłat. Natomiast masz o tyle rację, że niewykluczone, że gdyby nie Powstanie Styczniowe i ich dekret o uwłaszczeniu (który car już musiał przyklepać, nie mógł dać mniej), wybuchłoby coś o cechach rabacji ludowej. Wieś już w 1861 była mocno zradykalizowana, masowe odmowy wyjścia do pracy, zamieszki, te sprawy. (Może
Polski zryw osłabił Rosję i skłonił ją do sprzedaży Alaski Stanom Zjednoczonym. Zapewnił samorządność Polakom w Galicji.


@NieBojeSieMinusow: Ależ ignorant to pisał.
Czy w TVP nie słyszeli o wojnie autriacko-pruskiej, po której nie tylko Galicja i Wielkie Księstwo Krakowskie uzyskały autonomię, ale cała monarchia przekształciła się w Austro-Węgry? Czy TVP to telewizja przygotowywana przez debili dla debili?
@NieBojeSieMinusow: tam jest więcej kwiatków xD

Rzetelna ocena Powstania Styczniowego powinna jednak uwzględniać nie tylko polskie ale także jego międzynarodowe skutki. Rozpoczęcie walk w 1863 r. na tyle mocno absorbowało carat, że w znacznym stopniu wykluczyło Rosję z polityki europejskiej. Wykorzystał to dwór wiedeński by przebudować Cesarstwo Austriackie i zminimalizować wpływy Rosji w prawosławnych krajach bałkańskich Serbii i Czarnogórze oraz muzułmańskiej Bośni i Hercegowinie. Przywróciło to względną niezależność Węgrom oraz samorządność
@kilo-bravo: tak, to duże uproszczenie, bo polska prawica jest bardzo podzielona w kwestiach historycznych, ale choćby środowisko Karnowskich hołduje tej "romantycznej" tradycji nieudanych powstań.
@NieBojeSieMinusow: nie wiem co gorsze - przedstawianie porażek jako zwycięstw czy uporczywe piętnowanie powstań jako porażek ¯\_(ツ)_/¯

My współcześni Polacy nie znamy tego. My żyjemy w wolnej ojczyźnie i nie musimy zastanawiać się nad powstaniami. Powstańcy dobzre wiedzieli czym ryzykują i mimo to walczyli. Pewnie wielu wiedziało jak beznadziejna jest ich sytuacja. Ta walka to krzyk rozpaczy do świata.
Podziwiam ich, bo nie wiem czy sam oddałbym życie za ojczyzne. Dlatego
@sage_Slav:

Dlatego też bardzo nie lubie osób mówiących "ooo bo tamto i tamto powstanie to tylko ludzie pomarli, debile, niepotrzebnie blablabla"


ale nikt tu tak nie mówi, nie szkaluje w żadnym wypadku powstańców. zwyczajnie drażni mnie stawianie obok siebie słów "tryumf" i "powstanie styczniowe". jaki tryumf, to tragedia była. zapłakać można, wieniec złożyć, a nie robić z narodowej tragedii święto warte świętowania
Co tam kilkadziesiąt tysięcy zabitych, a jeszcze więcej zesłanych na Sybir. Co tam odebranie autonomii Królestwa Polskiego. Co tam odbieranie miastom praw miejskich. Co tam konfiskaty majątków.


@NieBojeSieMinusow: to jest piętnowanie.

Ja uważam, że takie wydarzenia każdy sam w duszy musi ocenić, bo jak już mówiłem - nie możemy oceniać czegoś czego nie czujemy, czego nie rozumiemy. Ci ludzie czuli potrzebe walki o ojczyzne. Jak widac po ilości powstańców była ona
Plakanie po poległych do końca świata i celebrowania ich oraz tego wydarzenia pamięci jako porażki jest moim zdaniem bardziej idiotyczne. Wiadomo że nie powinniśmy zapomnieć o stratach no ale na Boga nie bądźmy ponurym narodem który oplakuje ciągle porażki,a wychwalajmy to co oni osiągnęli swoim poświęceniem.