Wpis z mikrobloga

Komentowałem wczoraj wpis nt. odliczania VAT, a teraz tak sobie siedzę i zastanawiam się... Dlaczego kiedy idę kupić laptopa do sklepu to płacę normalnie, a gość z działalnością kupuje go o prawie 1/4 taniej? (bo to tak działa, nie?)
Dlaczego ma znaczenie czy tankuję benzynę jako osoba prywatna czy "służbowo"? Jakie było uzasadnienie stworzenia tego kretyńskiego systemu, który aż prosi się o wyłudzanie z niego pieniędzy? Brzmi to jak jakaś absurdalna niesprawiedliwość - bykowe, tyle że dla tych, którzy nie mają działalności.
Sprawdzanie czy papierem toaletowym podcierana jest dupa "firmowa" czy "prywatna" w każdej jednej firmie jest niewykonalne, podobnie jak zweryfikowanie czy samochodem kupionym na przedsiębiorstwo na pewno nie rozwozi się zupełnie prywatnie prywatnych gówniaków. Z punktu widzenia aparatu kontroli ten system jest bez sensu.

Niech mi ktoś wyjaśni o co w tym chodzi, bo jakiś element tej układanki najwidoczniej do mnie nie dotarł.

#dzialalnoscgospodarcza #podatki #vat wołam też #neuropa #4konserwy i kolegę od karuzeli @grafikulus

  • 27
  • Odpowiedz
podatek płaci PÓŹNIEJ


@Wychwalany: Kiedy płaci resztę podatku za kupioną na firmę benzynę? Dlaczego ja nie mogę zapłacić 1/4 ceny później, czyli zrobić sobie takich nieoprocentowanych rat?
Czy sprzedając po latach laptopa płaci podatek od jego pierwotnej wartości czy aktualnej (np. wycenionej na 100 zł)? Czy firma Janusza może sprzedać tego laptopa Januszowi-właścicielowi tej firmy, ale jako osobie prywatnej?
Można zadawać takich pytań tysiące.

jesli tego nie kumasz, to kończmy rozmowe
  • Odpowiedz
@instalacja: bez narzędzi nie wykona pracy - nie zarobi i nie zapłaci podatku. Tak samo jak nie sprzeda chleba bez zakupu mąki i wody. Kiedy oddaje podatek za mąkę i wodę? No jest on w cenie chleba wiec po sprzedazy chleba. Ty narzedzia masz dostarczone przez swojego pracodawce. Ty jesteś narzędziem, zasobem dla pracodawcy. Za benzyne dostajesz ryczałt. Nie ważne czy chodzisz na piechote czy dojeżdżasz 100 km. Ryczałt i koniec.
  • Odpowiedz
@kkk___: Weź napisz to po polsku, bo nie rozumiem co chcesz przekazać. Nie mam bólu dupy - jeśli to tak opłacalne jak mi się wydaje to sam założę działalność. Nie mój problem, że czujesz się złodziejem ("uderz w stół..."( ͡° ͜ʖ ͡°) ).
  • Odpowiedz
@instalacja: tak działa wolny rynek, bogaci i korporacje są w stanie opłacić polityków poprzez lobbing by płacić niższe podatki. Pracujący na umowie o pracę oczekują socjalizmu tj że politycy za darmo wprowadzą korzystne dla nich prawo, w ramach misji, ideałów itd - wiadomo jak to się kończy obietnice, sztuczki PR-owe, ale na końcu efekt jest taki sam, odpowiednią ustawę i prawo dostaje ten kto zapłaci więcej - potem się tylko odpowiednio
  • Odpowiedz