Wpis z mikrobloga

Pytanie z kategorii #dzialalnoscgospodarcza #biznes #prawo i chyba tyle tagów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W ubiegłym roku zamknąłem DG. Niedługo chcę otworzyć nową, czyli będę na dużym zusie ~1300zł.

Mam pytanie o zawieszanie. Konkretnie chcę żeby ta moja działalność przez praktycznie cały czas działała na takiej zasadzie:
Jest aktywna 2-3 dni, jest zawieszona 30 dni, jest aktywna 2-3 dni, jest zawieszona 30 dni, jest aktywna 2-3 dni, jest zawieszona 30 dni, itd itd.
(zawieszona 30 dni, bo wiem że to najkrótszy możliwy okres zawieszenia)

I tutaj moje pytania:
1) czy jest to możliwe? Czy między okresami zawieszenia DG może być aktywna tylko te 2-3 dni?
2) jak wyglądają opłaty ZUS? Z tego co pamiętam to mimo że DG działa 3 dni w miesiącu to płacę składkę zdrowotną za cały miesiąc (czyli 300-400zł jak dobrze pamiętam), a resztę składek tylko za te 3 dni (czyli 1/10 reszty, czyli ~100zł?)

Jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie to będę vatowcem ( #vatowcy )
Oczywiście wiem że będę musiał być 2 razy w miesiącu w urzędzie żeby zawiesić/odwiesić DG ale to mi pasuje;)
  • 22
@jakub-goraczka: Tak tak, bez żartów. Ja w jednym miesiącu kupuje towar na fv i sprzedaję go jednorazowo w następnym. Czyli mam w jednym miesiącu JEDNĄ fv kosztową i to jest jedyna fv w danym miesiącu, a w następnym mam JEDNĄ fv sprzedażową i tyle. To opłaca mi się płacić za DG przez 30 dni , skoro ta DG pracuje 1 dzień w miesiącu?
Myślę, że nie musisz chodzić regularnie do urzędów. Możesz takie sprawy załatwiać elektronicznie.


@adam-dobrawy: Ok:) Ale wracając do mojego pytania, to w tych linkach nie jest to wyjaśnione (wcześniej już patrzyłem na stronę CEIDG), czy po zawieszeniu na 30 dni można działać 2-3 dni i znowu zawieszać na kolejne 30 dni itd? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy jest jakiś minimalny czas aktywności DG między zawieszeniami.
za dużo #!$%@?. Może pomyśl nad jakimś inkubatorem przedsiębiorczości.


@ImInLoveWithTheCoco: Ale dla mnie nie ma żadnego #!$%@?. Księgowość bardzo prosta- bo mam dosłownie 1 fakturę miesięcznie. Jedynie co miesiąc zawieszanie/odwieszanie, tylko czy tak można:)
A zależy mi na własnej DG z różnych powodów.
to można tak zawieszać i odwieszac w nieskończoność?


@BajerOp: Właśnie to jest moje pytanie:) Czy tak można. Bo jeśli tak można, to jest to dla mnie idealne rozwiązanie i chcę tak robić. Tylko czy tak można?
@Jokker: Wydaje mi się że na chwilę obecną tak można, ale nie zaszkodzi, jak zapłacisz tych parę dych i pójdziesz po poradę do specjalisty. To, że nie jest to zabronione, to nie znaczy że będą na to przychylnie patrzeć, szczególnie w ZUS. Form opresji, jak kontrole trochę mają. VAT też teoretycznie można rozliczać kwartalnie, ale jakoś przedsiębiorcy z tego uciekają, bo US bierze to ostro pod lupę.
Wydaje mi się że na chwilę obecną tak można, ale nie zaszkodzi, jak zapłacisz tych parę dych i pójdziesz po poradę do specjalisty.


@KarmazynowyAstrofizyk: Jasna sprawa, że trzeba zapytać specjalisty, ale wolałem najpierw tutaj, bo być może by się okazało że "no co Ty, tak nie można, bo.." i już bym wiedział;) Ale też nigdzie nie mogłem znaleźć informacji że to zabronione, więc wydaje mi się że teoretycznie to dozwolone.
ale jaki miałbyś mieć zysk z takim zawieszaniem/odwieszaniem? bo nie rozumiem


@notdot: Przecież napisałem. Firma działa 30 dni to płacę 1300zł na ZUS. Firma działa 3 dni to płacę (jeśli się nie pomyliłem w wyliczeniach) poniżej 500zł. Dla mnie to duża różnica, zwłaszcza że faktycznie firma by pracowała 1, góra 2 dni w miesiącu (dosłownie JEDNA faktura vat miesięcznie).
@KarmazynowyAstrofizyk: @Jokker: a ok teraz zauważyłem, no to faktycznie jest o co walczyć, ale polecam iść do ogarniętej księgowej wydać te 200 czy 300 zeta i mieć pewność, zakładam tylko, że zus będzie się trząsł, że pracujesz więcej niż te 2-3 dni, więc będzie trzeba im to jakoś udowadniać (piszesz, kupno sprzedaż, więc może ok)
czyżbyś znalazł sposób na optymalizację dla wielu ludzi na kontraktach? Przecież też fakturę przychodową wystawiają raz w miesiącu :D


@Dyktus: Wiesz co - nie mam pojęcia. Mnie chodzi o sprzedaż towaru. W jednym miesiącu kupuję, za miesiąc sprzedaję.
Co do tego że wiele osób tak robi to wiem - tyle że wszyscy o których słyszę to działają tak że mają DG 2-3 miesiące, potem zawieszają na 2-3 miesiące, potem odwieszają itd
Ale jeśli kupujesz coś, a po 30-dniowej przerwie sprzedajesz, to czas pomiędzy łatwo uznać za czas wykonywania działalności i urzędy mogą tak to widzieć.


@czykoniemnieslysza: Gdybym coś produkował/przetwarzał ten towar to jasna sprawa, ja to wiem że byłby to czas wykonywania działalności.
Ale jeśli tylko przez 1 dzień wykonuję działalność, czyli kupuję towar i nic z tym towarem nie robię, po prostu czeka na sprzedaż - to mogę działalność zawiesić, towar