Wpis z mikrobloga

Co można mieć za 20 miliardów PLN rocznie?

Wybudować ok 500 km bezkolizyjnych dróg szybkiego ruchu o przekroju 2x2, a uwzględniając dofinansowanie z UE byłoby to ponad 1000 km. W 5 lat program budowy dróg zakończony, każde miasto 100-tysieczne w Polsce podłączone ekspresówką do sieci dróg.

ALBO

Kupić ok 60-70 samolotów F-16 w wypasionej wersji (obecnie mamy ich 48 sztuk). W ciągu 5 lat za tą kasę można wystawić siły powietrzne 300-400 nowoczesnych samolotów które spokojnie jak równy z równym walczyłyby z całą flotą powietrzną potencjalnego przeciwnika w postaci Federacji Rosyjskiej

ALBO

Kupić około 800 czołgów Leopard 2A5. Po 3 latach mamy 2400 leopardów czyli siły zbrojne zdolne pozamiatać każdego przeciwnika. Wątpie nawet czy przemysł niemiecki byłby w stanie dostarczyć takie ilości w takim czasie. 60 #!$%@? miliardów zeta, ja #!$%@?ę. Ruscy nie mieliby już wtedy nic do gadania w tej części Europy.

ALBO

W ciągu 6-7 lat wybudować prawdziwą sieć szkieletową pociągów dużej prędkości między głównymi miastami, ze składami jeżdżącymi ponad 300 km/h podróż z Trójmiasta do Krakowa skracając do ok 2,5 godzin

ALBO

Wybudować elektrownię jądrową o mocy 1000 MW (szacunkowy koszt to ok 20 mld właśnie). Po 5 latach mamy 5 takich elektrowni. Po 10 latach stajemy się praktycznie niezależni energetycznie. Oczywiście wiadomo że budowa jednej trwa kilka lat, ale finansowanie na każdą kolejną można by mieć co roku, bo co roku wpada nowe 20 mld.

ALBO

Wybudować 20 tysięcy boisk typu Orlik. Przyzwoita infrastruktura sportowa nawet nie w każdej gminie ale w każdej najmniejszej wsi.

ALBO

Wybudować 10 (dziesieć) Stadionów Narodowych takich jak ten w Warszawie. Dziesięć #!$%@?.

ALBO

W ciągu ok 5 lat zbudować własny system satelitarny alternatywny dla GPS, Glonassa czy Galileo, kupując know-how, dostawę saleitów itd. na rynku. Nie wiem po co, ale moglibyśmy.

ALBO

Wybudować w 2 lata Wielki Zderzacz Hadronów. W ramach ułańskiej fantazji moglibyśmy go, #!$%@?, pod Sosnowcem umieścić i wymagać wiz wjazdowych dla naukowców walących tam z całego świata do prowadzenia badań.

ALBO....


#polityka #polska #nauka #ekonomia
  • 57
@wysprzeglik: 700zł kosztuje jedno 500+ z czego podatki to mały procent zwrotów czyli jesteśmy na minusie, zresztą tak jak mówię, wzrost płac to to samo a nawet lepiej dla wszystkich, w naszym społeczeństwie to płachta na byka
@wysprzeglik: dziecko... a zresztą, 500+ to gówno, taka jest prawda że na zachodzie jest to program demograficzny bo istnieje taka potrzeba u nas powinni się skupić na rozwoju co samo w sobie sprawi że janusz z karyną spłodzą sebiksa, taka jest NASZA rzeczywistość
jaki mały procent? Płace np realnie 10% do państwa zostaje mi 450 zł które wydaje gdzieindziej i kolejna osoba płaci 10% i zostaje mu 405 zł itd. Pieniądz krąży.


@wysprzeglik: @maniula2323: Sam rząd przewiduje, że przy realnym koszcie programu rzędu 22 mld (niedoszacowane 24-25 mld minus szacunkowane ~2 mld mniej na pomoc społeczną) zwróci się około 2 mld VAT i ok. 150 mln PIT do budżetu centralnego. Tak więc mniej
Tylko - widzisz - 500+ jest programem socjalnym, nie demograficznym. Efekt jest niewielki,


@wolodia: Czyżby?
410 tys. urodzeń w 2017 (szacunki na podst. średniej z 1-10 2017) wobec szacunków GUS:
W najlepszym wariancie prognozy GUS z 2014 roku w 2017 miało się urodzić 378 tys. (W najgorszym 331, w średnim 345).
Biorąc wariant średni masz 55 tys. urodzeń powyżej prognozy, co daje wzrost o 16%.
Szału może nie ma, ale program
@Sabarolus: A teraz nam Pan udowodni, że ten program nie spowodował rzeczonego wzrostu.
Najlepiej przez podanie innych czynników wzrostowych niemożliwych do przewidzenia w 2014 i co najmniej uprawdopodobnienie, że to one właśnie spowodowały wzrost.
@krzychol66: przecież już ktoś kiedyś dawał dane z gus czy innego że urodziło się średnio niewiele ponad 3tys na plus czy coś a tak bez zmian i rok w rok mniej więcej tyle samo się rodzi

edit; sorry jak mi się #!$%@?ły liczby, ale dobrze pamiętam że różnica jest NIEWIELKA co całkowicie podważa opłacalność tego programu, po prostu napisz że pis ci płaci za propagandę

edit; nom liczby mi się srogo
przecież już ktoś kiedyś dawał dane z gus czy innego że urodziło się średnio niewiele ponad 3tys na plus czy coś a tak bez zmian i rok w rok mniej więcej tyle samo się rodzi

@maniula2323: Może po prostu podaj te dane. Jako i ja podałem.
"ktoś, kiedyś, gdzieś" - to żadne argumenty.

gdzie ten dowod? Przedstawiles korelacje ale nie przyczynowosc.


@Sabarolus: Nie tylko korelacje.
Przedstawiłem zmianę w stosunku do