Wpis z mikrobloga

Miruny, poważna sprawa... Zbliżają się święta i nadszedł ten czas, by pierwszy raz samodzielnie i własnoręcznie ulepić pierogi na Wigilię () :D Ostatni raz robiłam to 20 lat temu z babcią, więc potrzebuję waszego wsparcia :) Proszę, podajcie najlepszy przepis na ciasto, taki że nie może nie wyjść i, co bardzo ważne, BEZ jajek. Liczę na was, cumple/cumpelki, z farszem, znaczy...fartem ;)

#gotowanie #gotujzwykopem #kuchnia #pierogi #wigilia
  • 15
@nocnica:

0,5 kg przesianej mąki tortowej
3 łyżki przesianej mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju
0,5 szkl ciepłej wody (koniecznie jak najcieplejszej ale tak żeby się nie poparzyć)
1 szkl ciepłego mleka
szczypta soli

W przesianej mące tortowej i ziemniaczanej zrobić wgłębienie, wlać
olej. Mleko i wodę wymieszać w jednym garnczku i wlać do mąki,
dodać sól. Zagnieść ciasto (można robotem kuchennym). Rozwałkować cieniutko i powycinać
krążki. Faszerować wszystkim co dobre:)

ALE
@nocnica: potwierdzam, maślankowe to doskonały pomysł! Wpadło mi w oko na wykopie w komentarzach @chixi (oficjalnie dziękuję!), sprawdzone jakiś miesiąc temu i robi robotę. Co więcej, nawet Babci - mistrzowi pierogów! - opowiedziałam kiedyś przy okazji jako ciekawostkę, sama spróbowała z ciekawości i również propsuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ayano: dokładnie tak, tylko ja polecam obadać jakąś gęstszą maślankę, mi się trafiła rzadka i musiałam dać trochę więcej mąki, bo strasznie się kleiło. Ale ogólnie szybko ogarniesz i będziesz pan zadowolony. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciasto po ugotowaniu jest mięciutkie i pyszniutkie. Proporcje masz powyżej od mistrzyni pierogów na maślance. :)