Wpis z mikrobloga

Mircy, pomóżcie mi, bo ja się nie znam na tej całej elektryfikacji xD a już szału dostaję z tą instalacją, którą mam :/ Mam nadzieję, że rycina podglądowa Wam trochę objaśni o co mi chodzi, mianowicie przed wejściem na schody mam jeden włącznik światła (1) a na końcu schodów mam drugi włącznik światła (2), oba są podłączone do tej samej lampy sufitowej i jest mega #!$%@? z tym, że jak ktoś zostawi włącznik w złej pozycji to drugi włącznik już #!$%@? działa, trzeba iść do tego drugiego, przestawić i wtedy działa, kiedyś jak miałem u góry (2) taki stary, niemiecki włącznik, takie przekręcany, to nawet jak na dole było źle ustawione, to tym starym przekręcanym włącznikiem się dwa razy przekręciło i światło się zapalało, a po tym, jak ktoś wymienił na taki nowoczesny włącznik, to już nic się nie da zrobić, i pytanie, co mam zrobić, aby światło się zapalało bez względu na to na jakiej pozycji jest ustawiony drugi włącznik? Czy jak kupie dwa włączniki schodowe ( takie na 3 przewody ) to będzie mi to działać tak jak chce czy musiałbym jakoś instalacje przerabiać?
#pytanie #problem #pytaniedoeksperta #elektryka #elektronika #elektrykapradnietyka #prad
Pobierz
źródło: comment_pLorXqqdkdJJfJoNZXUBPEa0SzWFDC52.jpg
  • 20
@LubieDlugoSpac: Mialem taki sam problem. Przy jednej pozycji wlacznika 1. nie moglem wlacznikiem 2. odpowiednio wlaczyc/wylaczyc swiatelko. Dopiero kable trzeba bylo pozmieniac w gniazdku i poszlo :3 A najlepsze, ze na niebieskim szła faza - mistrzowie elektryki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tam gdzie masz dwa z czterech wpięte prawdopodobnie jeden z przewodów które nie są wpięte powinien być również podłączony, jak masz pojęcie i dostęp do puszek polaczeniowych plus Fazer to dasz sobie radę. Jak nie masz to wołaj elektryka, bo nikt Ci tego nie wywróży bez sprawdzania na bierząco gdzie faza i w którym momencie.
@adgebworthy: @dene: @farmaceut: Trochę #!$%@? jest z tymi przewodami :/ Nie chciało mi się kombinować na wieczór, ale do dwóch włączników dochodzą 4 przewody: czarny, jasnobrązowy, niebieski i żółtozielony, tylko co z tego, że dochodzą, skoro nie wiem jeszcze, czy są podłączone ... Jutro jak sobie nie poradzę to dam znać :)
Możesz dawać znać, ale jeżeli nie znasz zasady działania włączników schodowych i podłączenia przewodów to raczej dużo nie zrobisz. Jak masz samozaparcie to próbuj, Fazer w dłoń i uważaj na siebie bo z napięciem nie ma żartów.
@farmaceut: @dene: @adgebworthy: Boże, jakie to było proste, kiedy teraz to rozumiem to aż mi wstyd, że się o taki " banał " pytałem :) Faza do miejsca na fazę we włączniku nr 1, we włączniku nr 2 przewód od lampy do miejsca na fazę, a dwa pozostałe przewody komunikacyjne łączymy w dwóch miejscach, które zostały we włącznikach xD Działa elegancko :)) Tylko nie wiem co zrobić z tym