Wpis z mikrobloga

Mężczyzna powstrzymuję Johna Pierponta Morgana przed pobiciem nadgorliwego dziennikarza, 11 maja 1910 roku.

Większość ludzi kojarzy tytana finansów i bankowości Johna Pierponta Morgana. Narosło wokół niego wiele legend i mitów. Postać dla wielu kontrowersyjna: spekulant, monopolista, szara eminencja Ameryki XIX/XX wiecznej, ale także ogromny patron sztuki, wielki miłośnik starych ksiąg i wszelakich przejawów kreatywności. Morgan cierpiał na trądzik różowaty, co później przełożyło się na rhinophyma (przerost nosa - różowawy) i miał kompleksy na tym punkcie. Poza tym często w tym okresie oskarżano go o syjońskie spiski, konszachty z szatanem i niemoralne prowadzenie się (co jest zabawne, bo Morgan łożył ogromne pieniądze na chrześcijańskie manuskrypty koptyjskie oraz średniowieczne księgi). Na fotografii wygląda jak Sknerus Mckwacz, ale po prostu mógł mieć już dosyć. Na początku życie Morgana do szczęśliwych też nie należało. Jego pierwsza żona zmarła na gruźlicę. To był też człowiek, który bardzo cenił sobie prywatność - spalił po sobie większość listów.

Najprawdopodobniej Morgan przez zwykłych ludzi chciałyby być zapamiętany jako patron sztuki i w tym kierunku zrobił faktycznie dużo. Wiele przedmiotów, które oglądaliśmy w #smoczautopia z The Metropolitan Museum of Art pochodzą z jego zbiorów. Poza tym tutaj możecie odnaleźć największy zbiór online, jaki ja widziałem w życiu, starych manuskryptów (całe skany nie tylko kilka fotografii stron): Biblie, godzinki, psałterze, traktaty, nauki ścisłe (islam), medycyna, fortyfikacje, rysunek - bardzo często sprzed XVI wieku. Jeżeli jakiś badacz wystosował do niego pismo o wsparcie finansowe albo wykup przedmiotów, bo groziła im jakaś "krzywda" (rewolucja w Chinach na ten przykład) to Morgan ciągnął za wszystkie sznurki jakie mógł i nie szczędził pieniędzy, aby pomóc.

"During the last two decades of his life Morgan spent about two-thirds of his estate (some $900 million today), on art. In following the motto "No price is too high for an object of unquestioned beauty and known authenticity," he acquired artworks numbering in the thousands, in a wide range of media, and built a massive and encyclopedic art collection that included Islamic art. He was particularly attracted by manuscripts and printed books. These never left his library, which since 1924 has formed the basis of The Morgan Library & Museum. At his death, his son J.P. Morgan Jr. donated large parts of the collection—aside from the materials in the library—to the Met. Among the Islamic objects are Ottoman tile panels, carpets, and enameled glass, most of which are of high quality and in excellent condition.

"Na prośbę koptologa Henry’ego Hyernata zakupił kilka manuskryptów z biblioteki św. Michała w Egipcie. Niedługo po powstaniu Republiki Chińskiej w 1911 roku J.P. Morgan negocjował z chińskim rządem zakup obiektów pałacu cesarskiego. Największym oszlifowanym szafirem jest Gwiazda Indii o masie 563,35 karatów. Morgan zafundował go Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej, gdzie można go zobaczyć."

Link do kolekcji Morgana- wiele niespotykanych rysunków
Jeszcze raz link do manuskryptów - ogromna kolekcja
Artykuł
Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #historiajednejfotografii #usa #sztuka #ksiazki #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - Mężczyzna powstrzymuję Johna Pierponta Morgana przed pobiciem nadgorl...

źródło: comment_14UwoZVDbUNj2GsEzhOg97XIGjT9jaeJ.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
Ozesz, gratuluję wpisu. Obserwuję. Zrób jakis wpis o manuskrupcie żebys odniósł się do fragmentu. To może być dobre bo dla mnie wszystkie takie same.
  • Odpowiedz
@bardakon: W archiwum tagów jest pełno takich rzeczy - teraz po latach pewnie tysiące. Tylko niedawno było więcej fotografii - dawniej tag był tylko dla starych grafik, malarstwo, miedziorytów itd.
@aniewiemjaki: Spory gest, bo wcale tego nie musiał robić i jego rodzina na tych przedmiotach po powiedzmy 80 latach zarobiłaby niezliczone sumy pieniędzy. Morgan był zwolennikiem wolnego/darmowego dostępu do dzieł kultury, a na MET jest najlepszym muzeum online
  • Odpowiedz
@kooliber: ... Chodziło o odróżnienie kolekcji od chrześcijańskich ksiąg, które były na początku, które były bardziej modlitewne i muzyczne, te w islamie tego czasu są ścisłe, od camery obscury po traktaty medyczne.
  • Odpowiedz