Wpis z mikrobloga

Takie moje spostrzeżenie odnośne suplementacji i próba jej obiektywnej weryfikacji na podstawie moich ostatnich przemyśleń. Oczywiście musicie brać na to poprawkę, że jestem związany z MZ i suplementacja to mój konik. Ale to niech sobie każdy sam oceni ale do rzeczy. Opinia moja jest starciem naukowego researchu jak i moich obserwacji.

Suplementacja "na masie".

Niestety naukowo i subiektywnie muszę stwierdzić, że żadna legalna substancja nie pomaga w budowaniu masy mięśniowej. BCAA, HMB można spokojnie spuścić w kiblu. Odżywka białkowa również nie będzie żadnym gamechangerem - ale tu najistotniejszą rolę gra wygoda. Dodatkowo podczas masy 1.2-1.4 g B na 1 kg ciała to nabijemy w połowie już owsiankami i warzywami i często nawet ciężko wcisnąć tą odżywkę. Dodatkowo z wysoką kaloryką nawet jedząc 20 % śmieci (sam osobiście preferują tosty z dżemem) spełnia się z 200 % zapotrzebowania na wszystko, także multiwitaminy i ich sensowność odpadają. Dodatkowo regeneracja, układ nerwowy wszystko śmiga ile by się nie #!$%@?ło w tej nadwyżce, dlatego adaptogeny czy walenie końskich dawek magnezu również wydają się średnio sensowne. To samo tyczy się przedtreningówek i tak człowiek jest nabuzowany na trening.

Jedyne co tutaj widzę sens to cynamon, ocet winny (ale czy to nazwać suplementami) i ALA (ale to możemy wyciągać z chia/lnu), aby podtrzymywać jako tako wrażliwość inslulinową. Z witamin D3 można sobie zostawić.

Serio w tym etapie warto zluzować z tym tabletkami, a zainwestować w coś sensowniejszego lub igłę.

Suplementacja "na redukcji"

Na lipolizę bezpośrednio praktycznie nic nie działa, najwyżej podkręcanie cAMP i pośrednie mechanizmy. Na nią samą to można na końcówkę wrzucić jakaś synefrynę, yohimbinę, forskolinę i kofeinę - jednak to nie ma sensu, jeśli chcesz przyciąć do jakiegoś 12 % i nie masz #!$%@? ambicji - jeśli jednak masz i chcesz zrobić to jako natty - pomaga z pewnością. Tutaj według moich subiektywnych odczuć dużo dają adaptogeny. Po prostu wrzucenie jakiejś ashwagandy/różeńca/żeń-szenia syberyjskiego jest odczuwalne i człowiek nie chodzi cały dzień przybity jak gówno i jest w stanie zasnąć nawet z wżynającym się brzuchem w kręgosłup. Kompleks witamin B również tutaj pomaga. Moim odkryciem jest teanina, która pozwala łagodzić negatywne skutki combo synefryna/yohimbina/forskolina/kofeina. Przydaje się też wsparcie snu - melatonina, magnez czasem może coś mocniejszego - sorry jeśli nie śpisz to leptyna tak #!$%@?, ze później myślisz tylko o jedzeniu

Jeżeli chodzi o witaminy i minerały to wszystko "zalezy". Jeśli jesz gówno to przyda się dobra multwitamina i jakiś magnez/cynk. Jednak jeśli Twoja kaloryka to 2500 a miska jest czysta i zróżnicowana - to nadal ciężko, aby była niedoborowa.

Suplementacja w peakowaniu

Jeśli trenujesz typowo siłowo i ciągle występuje jakiś max effort i CUN dostaje w dupę mogą pomóc adaptogeny, olejek CBD/marihuana, b-complex i jakieś antyoksydanty, olejki eteryczne - melisa, waleriana, lawenda. Czasem przyda się jakiś booster dopaminy.

Suplementacja prozdrowotna

Tu chyba suplementacja ma faktyczny sens. Omega 3 ma wiele zastosować a reszta... no właśnie reszta jest całkowicie względna od tego co Ci dolega. Ciężko mi powiedzieć inne suplementy niż magnez/cynk/o3/kreatyna/kofeina, które by mogłby być uniwersalne dla większości z nas.

Boostery pamięci/reakcji/dopaminy/nootropy

Cholinę każdy może wpieprzać i mu pomoże - jednak inne - serio jeśli nie wiesz jak to stosować/łączyć lub przesadzisz to możesz sobie zrobić kuku - to nie cukierki. Ile ludzi widziałem co nawalało końskie dawki modafinilu lub innego shitu, a później przez tydzień nie mogły spać, nie mówiąc o asach co łączą nootropy z SSRI i innymi cudami, co kończyło się chorymi stanami lękowymi.

Inne

Kreatyna i rzeczy na blood flow (np. cytrulina) - spoko dla większości ludzi nie tylko pod względem performance, ale i prozdrowotnym.

Zależy

Jeśli jesteś młodym zdrowym dzikiem i trzymasz miskę - dużo Ci nie pomoże i nie odczujesz różnicy ani prozdrowotnej, ani wpływającej na Twój performance na treningi czy przyrosty masy. Istnieje również bardzo mało skutecznych suplementów, jeśli nie są dostosowane do Ciebie - także nie kupuj każdej nowinki co Ci mówi gwiazdka z YT jeśli nie zrobisz samemu faktycznego researchu czy pomoże na Twoje problemy. Ile ludzi kupiło ashwagandę, gdzie na nic im nie była potrzeba (sorry problemem z kortyzolem nie są tak powszechnie jak Wam wmówiono). Teraz mamy YouTubową modę na NAC :).

Moja rada zobacz najpierw na swojej wyniki krwi, zbierz ze sobą wywiad, poszperaj na examine, popatrz na swoją dietę, zastanów się x3 razy czy serio ma to sens zanim coś kupisz; jeśli sam nie potrafisz poradź się naprawdę zaufanej osoby, która nie wciśnie Ci gówna, byle na tym zarobić.

Niestety z mojej perspektywy wiele osób próbuje nadrobić jakieś braki w podstawach - śnie, diecie, treningu suplementami - a nie tędy droga.

Borsuk

#mikrokoksy #mirkokoksy #silownia #dieta #suplementy #fullborsukworkout
  • 19
  • Odpowiedz
@Kasahara: Dziękowałem ci już prywatnie, mogę podziękować także publicznie :) Moja suplementacja właściwie ograniczła się do kreatyny i jakiś przedtreningówek, ale stwierdziłem że czas podejść do suplementacji poważniej, i właśnie @Kasahara: dobrał dla mnie suple nic hardcore-owego ale o wielu suplach słyszałem pierwszy raz. Miesiąc mija część supli się kończy i ja zamiawiam znowu :) Po prostu widzę rezultaty. Raz jeszcze dzięki.
  • Odpowiedz
@IntruderXXL: Enjoy :) . Zawsze każdemu doradzę bez naciągania go i nie boję się polecić np. cytruliny z KFD czyli konkurencji. Zawsze jak rozpisuje komuś dietę/suplementację, to tak aby po wycieku czegoś takiego nie było wstydu.

Niestety mam dużo rozpisek od gwiazd z YT i to jest dramat, bo przepisywały osobom, które prowadzą po np. uwaga - 20-30 suplementów i ludzie łykali nawet do 40 tabletek dziennie :).
  • Odpowiedz
@Kasahara: no wlanie mam w zwiazku z tm pytanie gadalem z lekarzem i ona z pamieci co prawda ale mowila ze jakis tam enzym odpoweiada za trawienie lekowi supelmentow i to ten sam i martwial sie czy to nie obciaza watroby, gdzies czytalem ze to niby jest ok? jakies info moze kiedys gdzies czytalesmoze ?

moj zestaw dzienny to apteczny zwykly set - 2tabletki magnezy+1 multiwitamina+1 cnk+1 zen szen+2 omega/tran+1 d3+1
  • Odpowiedz
@mateja888:

Może chodzi o jakieś substancje wiążąca tabletki? Musiałbym wiedzieć o jaką jej chodziło. Ja od dawna wybieram wszystko w celulozowych kapsułkach zamiast tabletek.

Zestawik spoko jeśli masz słabą dietę np. pozbawioną pestek/zbóż (cynk), ryb i ogólnie z mała ilością warzyw.
  • Odpowiedz
@Kasahara: wlasnie nie mam tych kasuleki w sumie zastanwiam sie czy to zdrowe ze by sie nie zalatwic a diete mam rozna w miare troche smieci tez wpda warzyw sie nie boje ale wiadomo czasem sie tez odpuscie :)
  • Odpowiedz
@krzychkrzych: tak jak z każdym boosterem - tylko na koniec redukcji to zrobi jak już poniżej 10 % BF kortyzol masz w kosmosie, to wtedy pośrednim działaniem przez obniżenie kortyzolu podbije nieznacznie testosteron
  • Odpowiedz