Wpis z mikrobloga

Kochani, nagrałem dla Was film o podziale tłuszczy w praktyce w przystępnej i zrozumiałej formie - ponieważ wiele osób w tym temacie jest niezwykle zagubionych a szemrane źródła internetowe podają dziwne informacje. Dowiedz się co to SFA/MUFA/PUFA, Omega 9-6-3 i jaki powinien być ich podział. Wszystko również pokazane w praktyce na jadłospisach.

Oprócz przedstawionego 25-35 % SFA; 45-55 % MUFA, i 10-15 % PUFA, istnieją również wytyczne mówiące o podziale 40-45 % SFA, 40-45 % MUFA, 10 % PUFA; inne z kolei (amerykańskie stowarzyszenie kardiologiczne) mówią o ograniczeniu SFA nawet do 10 %, co również nie jest złym rozwiązaniem dla osób, które nie stosują tylu źródeł odzwierzęcych białka; te założenie jest łatwiejsze w przypadku diet roślinnych. Ci co jednak stosują produkty odzwierzęce - raczej będą zmuszeni do wchodzenia na pułap około 25-35 %; oczywiście proporcje należy dobierać indywidualnie m.in obserwując zmiany w swoim lipidogramie.

Dajcie znać czy się spodobało. Myślę, aby następny materiał nagrać o zapotrzebowaniu na białko na masie/redukcji, bo tutaj też internetu lubią podawać dziwne informacje. Pozdrawiam

#mikrokoksy #mirkokoksy #silownia #dieta #zdrowie #chudnijzwykopem #suplementy #fullborsukworkout
Kasahara - Kochani, nagrałem dla Was film o podziale tłuszczy w praktyce w przystępne...
  • 11
  • Odpowiedz
@Kasahara tam zdaje się jest kilka co najmniej nieścisłości. Np. powstawanie trans przy obróbce cieplnej - wg badań np. tego: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22668846/ takie zjawisko w typowej kuchennej obróbce nie zachodzi. Co do tłuszczy nasyconych wrzuciłeś do jednego wora tłuszcz kokosowy i z mięsa bez poruszenia różnic w obrębie tej grupy tłuszczy. Dziś już wiemy, że długość łańcucha przy tłuszczach nasyconych ma znaczenie i nie można traktować wszystkich nasyconych łącznie. Jedne podnoszą poziom
  • Odpowiedz
@nowy_nowy: Zależy od tłuszczu. Np na oliwie można smażyć nawet jak w frytkownicy bez negatywnych przemian oksydacyjnych (mimo rozpadów łączeń) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20678538. Jasne masz rację do do SFA - nie są one sobie równe, sam w pewnych przypadkach polecam m.in MCT jednakże to raczej na kolejny materiał publikacja - samo rozgryzanie SFA, PUFA, MUFA. Po prostu ciężko wszystko przekazać w 20 minut, a to i tak długość na którą wszyscy narzekają.
  • Odpowiedz
@Kasahara spoko, i tak szanuję za zgłębianie i popularyzację tematu. Kiedyś zabrałem się do takiego diagramu jaki wrzuciłeś na początku i nie skończyłem bo mi się nie chciało, a tobie chciało się zrobić filmik. Ogółem tłuszcze są skomplikowanym i trudnym tematem, trochę badań trzeba poczytać żeby być w stanie precyzyjnie się wyrażać i mądrze zsyntetyzować ten ogrom wiedzy.
  • Odpowiedz
@nowy_nowy: ba najlepiej tu by było zrobić całe szkolenie tylko z zagadnienia tłuszczu najbardziej złożony makroskładnik :). Dziękuję Ci za uwagi, postaram się na przyszłość więcej dopowiedzieć, a przy okazji nie zanudzać ludzi długością wywodu, może jakaś nowa forma dobrze przemyślana by się przydała, bo póki co siadam i sobie po prostu spontanicznie opowiadam
  • Odpowiedz
@Kasahara: Nie jest ptawda, ze nie mozna miec NKT wiecej niz 35%, mozna miec i 40-60%-przewazaja produkty zwierzece dieta wysokoweglowodanowa. Jest tylko jeden warunek, nalezy ograniczyc T do 15-25% kcal zaleznie od aktywnosci psycho-fizycznej. A nie tak jak mowi obecna dietetyka, ze powinno byc 25-35% T roslinnych. Wartosc biologiczna i kcal oraz trawienie/absorbcja tluszczow zwierzecych przewyzsza znacznie oleje roslinne, a to wplywa na cykl Randla. Poza tym T N chronia
  • Odpowiedz
@NooB1980:

Nie jest ptawda, ze nie mozna miec NKT wiecej niz 35%, mozna miec i 40-60%-przewazaja produkty zwierzece dieta wysokoweglowodanowa. Jest tylko jeden warunek, nalezy ograniczyc T do 15-25% kcal zaleznie od aktywnosci psycho-fizycznej.


Tutaj mogę oczywiście zgodzić, że pod takim warunkiem duża ilość NKT nie wpłynie na wrażliwość insulinową. Załóżmy w diecie 3000 kcal, jeśli będzie to (15 %) 450 kcal z SFA (tj. 50 g SFA) to oczywiście nie powinno mieć to wielkiego wpływu, zresztą sama wrażliwość, to oczywiście nie problem samego SFA. Często też stosuję drugą proporcję mówiącą około 50 % i nie widzę w tym
  • Odpowiedz